Kimdir?Sinema

Hulusi Kentmen Kimdir? Yeşilçam’ın Babacan Oyuncusu!

1993 yılında hayatını kaybeden ve oyunculuk kariyeri boyunca 500’de yakın filmde rol alan Hulusi Kentmen’in Doodle’ına tıkladığınızda haber ve bilgilere ulaşabiliyorsunuz. İşte Hulusi Kentmen’in hayatı….

istanbul temizlik şirketi

Hulusi Kentmen Doodle Oldu

Google her zaman özel ve tarihi önemi olan günleri unutmadığı gibi hayatımızda yer etmiş önemli kişileri de bizlere ara sıra hatırlatarak gözlerimizi doldurmayı başarıyor. Şimdi de Google’ın unutmadığı ve ona özel Doodle yaparak bizlere hatırlattığı isim Yeşilçam’ın babacan ismi Hulusi Kentmen oldu. 1993 yılında hayatını kaybeden ve oyunculuk kariyeri boyunca 500’de yakın filmde rol alan usta oyuncunun Doodle’ına tıkladığınızda haber ve bilgilere ulaşabiliyorsunuz. İşte Hulusi Kentmen’in hayatı….

 

Hulusi Kentmen Kimdir?

Yeşilçam’ın tatlı-sert babacan oyuncusu, 20 Ocak 1912 tarihinde Bulgaristan Tırnova’da hayata gözlerini açtı. İzmit Körfezi’nde büyüyen sanatçı, ilkokulu Akçakoca İlkokulunda bitirdi. Burada okurken tiyatro salonunda ilk sanatçılık deneyimini tattı. Deniz Kuvvetlerinde astsubay olarak görev yaptıktan sonra 1961 yılında görevini sonlandırdı. Halkevleri’nde tiyatroya başlayan Kentmen, bilinen ilk oyunlarını Ses Tiyatrosu isimli tiyatro salonunda oynadı. Burhan Tepsi tarafından keşfedilen Yeşilçam efsanesi, halkevinde Reşit Baran’ın yönettiği Hisse-i Şaiya isimli tiyatro oyunuyla profesyonel oyunculuğa ilk adımını atmış oldu. Tiyatro oyunculuğundan sonra film sektörüne de giriş yaptı ve ilk sinema filmi oyunculuğunu 1942 yılında Sürtük isimli filmle birlikte yaptı. Sinema kariyerine başladıktan sonra da tiyatro oyunculuğuna devam etti.

Hulusi Kentmen
Hulusi Kentmen

Hulusi Kentmen Oyunculuk Dönemi

Hulusi Kentmen, çeşitli Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen Çatallı Köy oyununda rol aldı. Sonrasında 1965 yılındaysa Afyon’un Emirdağ İlçesinin Çatallı Köy’ünde konusu geçen bu oyunu Hüseyin Baradan, Şahin Tek ve diğer oyuncularla birlikte tekrardan sahneledi. Dev oyuncu,kendi adıyla kurduğu Hulusi Kentmen Tiyatro Topluluğu ile birlikte birçok tiyatro oyunu sahneye koydu. Çeşitli televizyon reklamlarında oynayan Kentmen, Yeşilçam’da birçok rol canlandırırken her zaman rollerindeki tatlı-sert babacan tavrıyla tanındı. Bir baba, komiser, bahçıvan, hakim gibi birçok farklı rolde oynayan usta oyuncu, üstlendiği birçok rolde kendi ismini kullandı. Sinemada oynadığı rollerin çoğunu ses sanatçısı Kemal Ergüvenç seslendirdi. 1942-1988 yılları arasında çeşitli filmlerde oyunculuk yapan Kentmen, 500’e yakın filmde rol aldı.

Hulusi Kentmen Kimdir? Yeşilçam'ın Babacan Oyuncusu!
Hulusi Kentmen Refika Kentmen

Hulusi Kentmen ve Refika Kentmen’in Büyük Aşkı

Yeşilçam’ın babacan oyuncusu, 1938’de evlendiği Refika Kentmen ile ilk tanıştığında kendisi 27 yaşındayken Refika Hanım 17 yaşındaydı. Aralarında 10 yaş fark olsa da bu onların aşkına engel olmadı. 26 Kasım 1938’de attıkları imza ile dünya evine girdiler ve bir ömür sürecek bir aşkın en önemli adımlarından birini atmış oldular. 1938’de Refika Kentmen’le evlenen Yeşilçam efsanesinin Volkan adında bir oğlu vardır. Sonrasında kucaklarına iki sevimli torun aldılar. Ayrıca amatör olarak fotoğrafçılıkla da ilgilenen Kentmen, her zaman sanatla iç içeydi. Keman çalmayı da seven oyuncu 1980 yılında İzmir Fuarı’nda Akasyalar Gazinosu’nda çıktı. Burada keman çalış parodiler yaptı.

Hulusi Kentmen Tiyatro Oyunları ve Filmografisi

Oynadığı Tiyatro Oyunları: O Adam (Mebrure Alevok)- 1943 Ses Tiyatrosu ve Çatallı Köy-1965 Istanbul Şehir Tiyatroları

Filmografi: Ali Baba ve Kırk Haramiler (1971), Mahmut Mangal (TRT, 1980), Zaman Mekan Makinesi (TRT, 1981, Konuk Oyuncu), Parkta Bir Sonbahar Günüydü (TRT, 1984, Şadi Bey), Acımak (TRT, 1984, Maarif Müdürü)

Dev Oyuncunun Ölümü

Yeşilçam’ın dev ismi Hulusi Kentmen, 81 yaşına geldiğinde 20 Aralık 1993’te hayata gözlerini yumdu. Böbrek yetmezliği nedeniyle vefat eden Kentmen, ölümünün ardından Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi. Hatta sonrasında dev oyuncuya benzer balmumu heykeli yapıldı.

 

Daha fazlası için tıklayarak sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın!

İlginiz Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu