Faydalı Bilgiler

Boya Kalemi Kullanım Alanı

istanbul temizlik şirketi

Boya kalemlerinin kullanımı özellikle eğitim hayatında yaygındır. Üniversite seviyesinden önce  daha sık olarak kullanılıyor. Birçok resim dersinde ve uygulamasında  tercih edilmesi mümkün olabilir. Kullanım kolaylığının yanında renk seçenekleri de birçok kişinin tercihi. Yeri geldiğinde tasarruflu olması sebebiyle de tercih ediliyor. Boya kalemi çeşitleri arasında karar verirken göz önünde bulundurulması gereken belirli özellikler var. Bu özelliklere bakarak daha ideal bir alışveriş yapılabilir. Olayı sadece resim dersinde boyama olarak düşünmemek gerekli. Farklı yerlerde de özellikle çocuklar tarafından tercih ediliyor. Boya kalemi çeşitleri arasındaki  farkları incelerken şu özelliklere göz atmak faydalı olabilir:

  • Renk sayısı özellikle resime ilgi duyan çocuklar için önemli. Resim dersi için tercih ediliyorsa 12’lik boya kalem setleri küçük gelebilir. 72 adede kadar yükselen çeşitler var. Bu tarz boya kalemlerinin saklanması için de kalemlik lazım olabilir. Kalemlik modelleri arasından farklı ürünlere bakarken de kullanacak kişinin göz zevki umursanmalı.
  • Kalemlerin yumuşaklığı da kullanımı etkileyen bir diğer unsur. Yumuşak olan kalemler daha rahat boyanıp silinebiliyor. Bir yandan da, daha hassas kâğıtlara uygulaması daha kolay olabiliyor.
  • Canlı renkler de boya kalemi çeşitleri arasında tercih yaparken önemli. Kalem gibi ürünlere nazaran daha soluk renklerde olurlar. Haliyle rengin parlaklığı ve canlılığı da belirleyici olabilir.
  • Kalemlerin şekli ve tutuş kolaylığı da göz önünde bulundurulmalı. Özellikle resme ilgi gösteren çocuklar kullanacaksa bu daha da önemli. Rahat kalemler daha uzun süre kullanılabilir.
  • Kalemlerin dayanıklılığında bir diğer önemli faktör. Özellikle el becerileri yeni gelişen çocuklar daha dengesiz davranabilir. Yeri geldiğinde fazla renk almak için bastırmayı da düşünebilirler.

Resim Dersi İçin Boya Kalemi

Boya kalemi alımları genelde resim dersi için yapılıyor. Özellikle düşük sınıflardaki çocukların kullanabileceği seçeneklerdir. Bu konuda çeşitler avantajları bulunur. Pastel boyalara göre daha soluk renkte olsa da kullanımı daha kolaydır. Kıyafeti ve etraftaki diğer şeyleri kirletme ihtimalleri neredeyse yoktur. Bir kirlenme olduğunda da temizlik çok daha basittir. Muhafaza bakımından da pastel boyadan belirgin derecede kolaydır. Sulu boyaya nazaran da kullanımı daha kolaydır. Su oranını ayarlamak farklı bir beceri ister. Keçeli kalemlere göre yine soluk renklerde olsa da kullanım süresi genelde çok daha fazladır. Ve yine, temizlik açısından daha pratiktir. Başlık ve hobilerde de tercih edilebilirler. Yaygın olarak hesap açısından daha bütçe dostu olabilirler. Taşıma açısından da sulu ve pastel boyalara nazaran pratiktir. Resim klasörü yerine okul çantası ile çok daha kolay taşınabilir. Bu yönde de bir ihtiyaç varsa okul çantası fiyatları arasında bir karşılaştırma ile cazip imkanlar bulunabilir.

Başlıklar İçin Boya Kalemi

Boya kalemlerinin tek kullanım alanı resim dersi, resim kursu veya hobiler değildir. Bunların dışında normal derslerde de kullanılabilir. Başlıklara farklı renk kullanmak birçok kişinin tercihidir. Ne kadar kurşun kalem modelleri arasında renkli seçenekler olsa da renk çeşidi limitlidir. Farklı alt başlıklarda farklı renkler kullanmak için kuruboya kalemleri tercih edilebilir. Tabii ki seçim bir de göz zevki için olabilir. Not alınan defterler uzun süre kullanılırlar. Haliyle çeşitli estetik dokunuşlarla kaliteyi artırmak istenebilir. Bu yüzden çocukların farklı renkleri kullanmayı istemesi çok normaldir. Eğer resim dersinde değil de bu yönde bir kullanım yapılacaksa daha düşük sayılı çeşitleri yeterli olabilir. Özellikle 12’li boya kalemleri arasında birçok başlık ve alt başlığa yetecek renk vardır.

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu