Faydalı BilgilerListelerSağlık

Sivilcelerin Geçmesi İçin Etkili Yöntemler

Akne ve sivilceler, en sinir bozucu cilt sorunlarından biridir. Hemen herkesin hayatında en az bir kez sivilce sorunu yaşanmaktadır. Sivilceler, deride ufak şekilde oluşan kabarcıklar ile kendini göstermektedir. Çoğu kez içi irin ile doludur.

Cildin nem seviyesinde başlayan bozukluklar ile gözeneklerde tıkanıklıklar meydana gelmektedir. Bu da zamanla büyüyerek sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Sivilceler evde yapılabilecek bazı yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Aşağıda bu yöntemler anlatılmıştır.

İlgili Makaleler

Sivilcelerin Geçmesi İçin Maskeler

Sivilce İçin Limon Maskesi

Malzemeler: Yarım limon, 1 tatlı kaşığı toz şeker.

Yarım limonun suyu iyice sıkılarak bir kaba alınır. Üzerine şeker dökülerek temizlenen cilde uygulanır. Maske sürüldükten sonra 10 – 15 dakika kadar bekletilerek iyice durulanır.

Aspirin Maskesi

Malzemeler: 5 tane aspirin, 1 tane limon, yarım tatlı kaşığında karbonat

5 tane aspirin iyice ezilerek toz haline getirilir. Üzerine limon suyu ile yarım tatlı kaşığında karbonat eklenerek karıştırılır. Elde edilen maske temiz cilde sürülerek 10 dakika bekletilir ve sonra iyice durulanır.

Bitki Karışımı Maskesi

Malzemeler: 2 çay kaşığı nane, 2 çay kaşığı ıhlamur, 2 çay kaşığı papatya, 2 çay kaşığı adaçayı.

400 ml su ocakta kaynatılır. Kaynayan suyun içerisine tüm malzemeler koyulur ve demlenir. Hazırlanan karışımın ılıması beklenir. Ilıyan karışım süzülerek tonik halinde cilt temizlenir.

Kuru Maya Maskesi

Malzemeler: 1 paket kuru maya, yarım çay bardağında su.

Maya suyun içerisine koyularak krem haline getirilir. İyice suya karıştırılarak oluşan kremsi maske, temiz olan cilde sürülür. Maya, içerisindeki etki ile sivilcelerin kurumasını ve küçülmesini sağlamaktadır. Maske uygulandıktan sonra 20 dakika beklenerek cilt temizlenir. Haftada 1 kez düzenli olarak uygulandıktan sonra sivilcelerde azalma görülmektedir.

Limon Kolonyası Maskesi

Malzemeler: 1 tatlı kaşığı bebek pudrası, 2 çay kaşığı limon kolonyası.

Bebek pudrası ile limon kolonyası bir kapta karıştırılır. Krem haline getirilen pudra ve limon, cilt temizlendikten sonra cildin her tarafına sürülür. Maske ciltte kurumaya başlayarak dökülür. Gece boyunca maske ile kalındıktan sonra sabah cilt iyice yıkanır. Bu maske her gün kullanıma uygundur. Düzenli kullanıldığında sivilcelerde azalma görülmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu