EDİTÖR BAŞVURU
Kimdir?

Bruce Lee’nin Hocası İp Man Kimdir? Hakkında 18 Bilgi

Yip-Man Wing-Chun dövüş sanatını açık bir şekilde dış dünyaya öğreten ilk Kung-Fu ustasıdır. Bruce LEE'nin hocası da olan Ip Man hakkında detaylar.

Yip-Man Wing-Chun dövüş sanatını açık bir şekilde dış dünyaya öğreten ilk Kung-Fu ustasıdır. Efsanevi Kung-Fu ustası ve film yıldızı olan Bruce Lee’nin de hocası olan Yip-Man (İp Man) örnek yaşantısı ve yaptıklarıyla filmlere de konu olmuştur. 

İp Man hakkında bilgiler;

 1. Diğer bir bilinen adı Yip Man’dir.
 2. 1 Ekim 1893 yılında Çin’de dünyaya gelmiştir ve  2 Aralık 1972 yılında hayata gözlerini yummuştur.
 3. 13 yaşında Chan Wah-Shun’dan, Wing-Chun eğitimi almıştır.
 4. 16 yaşında Japonya’ya giderek üst düzey ailelerin çocuklarının gittiği bir okulda eğitim almaya başladı.
 5. Burada biraz yabancılık çeken İp Man, okulda biriyle tanışır ve ona bildiği dövüş hareketlerini gösterir. Fakat o hareketleri o çocuk da bilmektedir.
 6. Daha sonra öğrenir ki sohbet ettiği arkadaşlık yaptığı kişi ustası Wah-Shun’un oğludur.
 7. Okulu bittikten sonra dövüş ve iş arasında kalan İp Man, polis olmaya karar verir ve işlerini yoluna koymaya başlar.
 8. Bu dövüş sanatını dünyaya yaymak isteyen İp Man bir salon açar ve Wing-Chun sanatını öğretir.
 9. Ayrıca ilk Kung-Fu hocası olarak da bilinmektedir.
 10. O sıralarda Çin – Japonya arasında savaş başlar ve ülkeye yeni bir rejim gelir.
 11. Japonlar Çin’de üstünlük sağlamıştır ve İp Man’e Japon askerlerini eğitmesini söylemişlerdir.
 12. Fakat Japon askerlerini eğitmeyi ret eder Hong Kong’a gider.
 13. Ülkedeki olaylar düzene girdikten sonra geri döner yeni ve daha büyük bir salon açar.
 14. 1954 yılında salonuna gelen Bruce Lee’ye bildiklerini öğretmek isteyen İp Man’nin işi kolay olmayacaktır. Çünkü saf kan bir Çinli olmayan Bruce Lee diğer öğrenciler tarafından dışlanır.
 15. Gündüz diğer öğrencilere ders veren İp Man, akşamda Bruce Lee’ye ders vermeye karar verir.
 16. 2 yıl boyunca Bruce Lee’yi eğitir.
 17. Çin Komünist Partisinin tutumları nedeniyle ülkede iç savaş çıkar ve yeniden Hong Kong’a giderek burada küçük bir salon açar.
 18. 1972 yılında gırtlak kanserine yakalanır ve hayatını kaybeder.

Yip Man veya Ip Man, Wing Chun formunu öğretmek için en iyi bilinen bir dövüş sanatları ustasıdır. Kung Fu ustası ve simgesi Bruce Lee, öğrencilerinin biriydi.

İp Man hakkında bilgiler

IP MAN HAYATI ÖZET

Ip Man olarak da bilinen Yip Man, 1 Ekim 1893’de Foshan, Çin’de doğdu. Wing Chun üzerinde çalıştı ve zamanının en saygın dövüş sanatları ustalarından biri oldu. En tanınmış öğrencileri arasında Bruce Lee idi. Yip Man, Hong Kong’da 2 Aralık 1972’de öldü. 2013 yılında, hayatıyla ilgili iki film yayımlandı: The Grandmaster ve Ip Man: The Final Fight.

ERKEN DÖNEM

Ip Man olarak da bilinen Yip Man, 1 Ekim 1893’de, Çin’in Foshan kentinde, Ip Kai Man (ya da Yip Kai Man) olarak doğdu. Dört çocuğun üçüncüsü ve zengin ebeveynleri Ip Oi Dor ve Ng Shui tarafından yetiştirildi.

Siyasi karışıklık, İnsanın daha genç yılları için bir zemin olarak hizmet etti, ancak 12 yaşında, 300 yıldan daha uzun bir süre önce Çin’in güneyinde geliştirilen bir dövüş sanatları sistemi olan Wing Chun’u eğitmeye başlayabilecek kadar geleneksel bir eğitim aldı. Chan Wah Shun’un vesayeti ona hizmet için aşırı miktarda para yatırdı, başlangıçta çocuğu caydıracağına inandı. Ama İnsan, Wah Shun’un ölümünden üç yıl önce öğretmeninden çok şey öğrenirdi.

IP MAN KARİYERİ

IP MAN KARİYERİ

15 yaşındayken, adam daha sonra St. Stephen’s College’a katıldığı Hong Kong’a taşındı. Hong Kong’da da dövüş sanatları eğitimine devam etti. Adam sonunda 24 yaşında Foshan’a döndü ve bir polis memuru olarak çalıştırıldı. Bu noktada Wing Chun yetenekleri, özel ders vermeye başlayabiliyordu.

1949’da Çin Komünist Partisi iktidara geldiğinde, adam Hong Kong’a kaçtı, burada bir Wing Chun okulu açtı, hizmetlerini şarj etti ve öğrencileri kamusal olarak eğitmek için ilk dövüş sanatları ustası oldu. İnsanların en tanınmışlarından biri 1953’te master altında eğitim gören Bruce Lee idi. Lee, 13 yaşında mükemmel ve yoğun bir öğrenciydi ve Wing Chun sanatında yetkin oldu. Lee, sonraki yıllarda Yip Man’ı ziyarete geri dönecek, ikisi arkadaş oldu.

İp Man Kişisel Yaşamı, Sonraki Yılları ve Mirası

Yip Man, Cheung Wing Sing ile evlendi ve çiftin ikisi de dövüş sanatları uzmanı olan iki oğlu Ip Chun ve Ip Ching vardı. Adları Yip Ar Sum ve Yip Ar Woon olduğuna inanılan kızları veya kızları hakkında çok az bilgi var.

Adam, Hong Kong’daki 2 Aralık 1972’de kanser komplikasyonlarından öldü. 79 yaşındaydı. Ölümünden bu yana, Ip Man: Ip Ching ve Ron Heimberger tarafından bir Kung Fu Üstadı portresi kitabı ve Legend’in doğduğu film: Ip Man (2001: 2010) ve 2013’ün Grandmaster ve Ip Man: Final Fight.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu