Kimdir?

Seri Katil Mary Ann Cotton Hakkında İlginç Bilgiler

Tarihte adından söz ettirmeyi başaran Mary Ann Cotton ne yaptı? Neden bu kadar haince davrandı? Bundan ne kazandı? Sonunda ona ne oldu?

Bu dünya oldukça fazla sayıda kötülük gördü. Birçoğu erkek, bazıları kadındı. Mary Ann Cotton, esrarengiz eylemleri tarihin yıllarından geçecek ve kolay unutulmayacak kadar kötü bir kadındı. Ne yaptı? Neden bu kadar haince davrandı? Bundan ne kazandı? Sonunda ona ne oldu?

Seri Katil Mary Ann Cotton Kimdir?

Doğumundan sekiz yıl sonra, ebeveynleri Durham’daki Murton köyüne taşındı. Babası bir maden işçisi idi. Ailenin Murton’a taşınmasından kısa bir süre sonra Mary’nin babası bir kaza geçirdi ve öldü.

Mary’nin annesi, 1843’te George Stott adında bir adamla yeniden evlendi, ancak Mary üvey babasıyla iyi geçinemedi. Böylece, 16 yaşındayken taşındı. Mary, Murton’a yakın bir köy olan Güney Hetton’a gitti. Popüler Edward Potter’ın evinde hemşire olmak istedi. Hemşirenin eğitimini aldı ve aynı zamanda terzi oldu. 3 yıl sonra, 19 yaşındayken, Mary annesinin evine geri döndü.

Seri Katil Mary Ann Cotton Kimdir?

William Mowbray cinayeti

20 yaşındayken Mary, William Mowbray adında bir adamla evlendi. William bir kömür madeni işiydi. Düğünlerinden kısa bir süre sonra, Mary ve William Plymouth, Devon’a taşındı. William 1865’te öldü. Ölüm nedeni bağırsak sorunuydu. William öldüğü zaman, o bir buharlı gemi itfaiyeci olarak işe alındı ​​ve İngiliz ve Prudential Insurance şirketi hayatını sigortaladı. Ölümüyle birlikte Mary £ 35 aldı.

William’ın ölümünden sonra, Mary Seaham Limanı’nda yaşamaya başladı ve Joseph Nattrass ile bir araya geldi. Nattrass ve Mary bir ilişki içindeydiler ancak Nattrass başkasıyla nişanlıydı ve Nattrass diğer kadınla evlendikten sonra, Mary Sunderland’a gitti ve Sunderland Revirinde çalıştı. Nattrass’la olan ilişkisi sırasında en küçük 2 kızı öldü ve diğer kızını annesinin yanına gönderdi.

George Ward Cinayeti

Revirde çalışırken, George Ward adında bir mühendisle tanıştı. Ward aslında orada bir hastaydı. İkili, 28 Ağustos 1865’te evlendi ancak gelecek yıl Ekim ayında da bağırsak sorunları ve felç nedeniyle öldü. Bir kez daha, Mary Ward’ın hayat sigortası parasını aldı.

James Robinson cinayeti

1866’da, Mary, üç çocuğu olan James Robinson adında bir adamla (dul) bir araya geldi. Sunderland’da bir gemi yazarıydı ve Kasım ayında Mary’yi temizlikçi olarak kiraladı. Sadece bir ay sonra Aralık ayında, Robinson’un bir aylık çocuğu öldü. Sebep mide ateşiydi. Mary’nin Robinson’la kaldığı süre boyunca annesi hastalandı. Haberi aldıktan sonra, Mary annesini ziyaret etti ve Mary’nin ziyaretinden 9 gün sonra annesi öldü. Mary, (Mary’nin annesiyle yaşayan) son çocuğunu Robinson evine getirdi. Kısa süre sonra, Mary’nin kızı (adı Isabella idi) Robinson’un kalan iki çocuğuyla birlikte öldü. Üçü de Nisan ayında öldü.

Mary ve Robinson 1867 Ağustos’unda evlendi ve ikisinin ilk çocuğu 1867 Kasım’ında oldu. Çocuk 1868 Mart’ında hastalık nedeniyle öldü. Çiftin 1869’da ikinci çocuğu vardı.

Robinson’la kaldığı süre boyunca Mary, Robinson’a kendisinin hayat sigortası poliçesi alması için mektup atmaya devam etti. Bu, Robinson’un aklındaki kuşkuları uyandırdı ve Mary’nin borçlarında 60 sterlinin olduğunu ve parayı bankaya yatırmak yerine Robinson’dan 50 sterlin çaldığını anladı. Robinson onu evinden attı ve ikinci çocuklarının velayetini aldı.

Margaret Cinayeti

Robinson bir kez evden attığında, Mary her şeyini kaybettiği için sokaklarda yaşamaya başladı. O zaman arkadaşı Margaret Cotton, Mary’yi kardeşi Frederick Cotton ile tanıştırdı. Frederick bir duldu ve karısıyla birlikte 4 çocuğu vardı. Dört kişiden ikisi daha önce öldü. Frederick’in karısının ölümünden sonra, kız kardeşi kalan iki çocuğa (Charles ve Frederick Jr.) baktı. Ancak, Mary’yi Frederick ile tanıştırdıktan sonra, Margaret 1870’de (Mart ayı sonlarında) aniden öldü. Ölümünün nedeni de mide rahatsızlığıydı. Margaret’in ölümü Frederick’e şok oldu ve duygusal olarak kırıldı, Mary’de teselli buldu.

Frederick Cotton Cinayeti

İkisi aynı Eylül ayında evlendi ve ilk çocukları 1871’de doğdu. Mary’nin ve Frederick’in ilk çocuğu (Robert) doğduktan sonra, Mary, eski sevgilisi Nattrass’ın bir kez daha bekar ve yaşadığı haberi aldı. evinden sadece 30 mil uzakta. Mary, Frederick’i farklı bir yere taşınmaya ikna etti, ancak ona taşındıkları yerin aslında eski sevgilisine yakın olduğunu söylemedi. Mary ve ailesi taşındıktan sonra Frederick öldü. Nasıl? Mide rahatsızlığı onun ölümünden de sorumluydu!

Frederick’in ölümüyle Nattrass, Mary’ye sığınmacı olarak katıldı ve Mary de hemşire olarak işe girdi. John Quick-Manning (veya belki de asıl adı Richard Quick Mann) adlı bir tüketim memuru çiçek hastalığıyla acı çekiyordu ve bir hemşire ve Mary’i bakıcı olarak tuttu.

Frederick Jr. ve Robert Cinayetleri

Hemşirelik sırasında, Mary, John / Richard ile evlendi ve hamile kaldı. Hamile kaldıktan sonra, Frederick Jr. ve Robert (Mary’nin kendi oğlu) her ikisi de mide hastalığından öldü.

Charles Cotton cinayeti

Parisli bir yetkili olan Thomas Riley, Mary’den çiçek hastalığı olan bir kadını emzirmesini istedi ancak Mary, Charles’ın (Frederick Cotton’un tek yaşayan oğlu) bir sorun olduğunu söyledi. Mary, Riley’den Charles’ı bir işyerine gönderebilecek mi diye sordu. Bunun için Riley, Charles’ın yaşı göz önüne alındığında, Mary’nin işyerinde çocuğa eşlik etmesi gerektiğini söyledi. Buna göre Mary, çocuğun kendisini rahatsız etmeyeceğini, çünkü hasta olduğunu ve tıpkı Cotton ailesinin diğer üyeleri gibi uzun yaşayamayacağını söyledi. Riley ile görüşmeden sadece 5 gün sonra Mary, Riley’e Charles’ın öldüğünü bildirdi.

Riley şüpheli hale geldi ve köy polisinin yanı sıra doktorlardan Charles için bir ölüm sertifikası çıkarmamasını istedi çünkü ölümünün şartları soruşturma gerektiriyordu.

Charles’ın ölümünden sonra, Mary, Charles için aldığı sigorta poliçesine karşı sigorta parasını almaya çalıştı. Ancak, ölüm belgesi olmadığı için talebi reddedildi. Bir soruşturma yapıldı, ancak jüri sonunda çocuğun doğal sebeplerden öldüğü sonucuna vardı.

Ancak yerel bir gazete hikayeyi yakaladı ve bir miktar kazı ile Mary Ann Cotton’un (4. soyadından soyadını aldı) gerçekte 3’ü ölen 4 erkekle evlendiği kuzey İngiltere’de dolaştığını buldu. Sadece bu değil, bir arkadaşı, annesi, sevgilisi ve 12’den fazla çocuğu mide bulantısı nedeniyle garip bir şekilde öldü.

Son olarak, gazete raporu ciddi şüphe yarattı ve Charles’ın arsenik zehirlenmesinden öldüğü tespit edilen bir adli soruşturma başlatıldı. Sonunda cinayetle suçlandı, ancak duruşma, son çocuğunu doğurana kadar ertelendi. Çocuğu Margaret Edith Quick-Manning Cotton olarak adlandırdı. Sonunda 24 Mart 1873’te asıldı.

Mary Ann Cotton, üvey oğlu Charles Edward Cotton’u zehirleyerek cinayetten suçlu bulunup suçlanan bir İngiliz seri katili idi. Görünüşe göre sigorta poliçelerini toplamak için dört kocasından üçünü ve diğerlerini öldürmesi muhtemel. 13 çocuğundan 11’i dahil olmak üzere 21 kişiyi öldürmüş olabilir.

Doğum tarihi: 31 Ekim 1832, Low Moorsley, Hetton-le-Hole, Birleşik Krallık
Ölüm tarihi ve yeri: 24 Mart 1873, Durham, Birleşik Krallık
Tutuklanma tarihi: 1873
: George Ward (e. 1865–1866), William Mowbray (e. 1852–1865)
Ebeveynler: Michael Robson, Margaret Londsale

Onur Can YENİLMEZ’in anlatımıyla Marry Ann Cotton’ın hayatı;

Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Ann_Cotton

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu