Faydalı BilgilerKimdir?Listeler

Zaloğlu Rüstem Kimdir ve Türbesi

istanbul temizlik şirketi
Tarih boyunca adını tüm dünyaya duyurmayı başarmış birçok tarihi kahraman bulunmaktadır. Bunlardan biri de hiç şüphesiz Zaloğlu Rüstem’dir. İran mitolojisinin efsane kahramanlarından biri olan Zaloğlu Rüstem ile ilgili bütün bilgilere yazımızdan ulaşabileceksiniz.
Zaloğlu Rüstem Kimdir ve Türbesi
Tarih boyunca adını tüm dünyaya duyurmayı başarmış birçok tarihi kahraman bulunmaktadır. Bunlardan biri de hiç şüphesiz Zaloğlu Rüstem’dir. İran mitolojisinin efsane kahramanlarından biri olan Zaloğlu Rüstem özellikle Orta Asya ve Ortadoğu ülkelerindeki tarihi kaynaklarda adından sıkça söz ettirmektedir. Yiğitliği ve İran savaşlarında gösterdiği üstün kahramanlıkları sayesinde günümüzde birçok roman ve sinema filmlerinin konusu haline gelen Zaloğlu Rüstem aynı zamanda Türk mitolojisinde de önemli bir konuma sahip olmuş ve bu sayede Türk tarihi kaynaklarında önemli bir yere sahip olmuştur.

Türk tarihinde Zaloğlu Rüstem’in yeri

İranlılar ile Türkler arasında gerçekleşen savaşta mertliğini ortaya koyarak İran topraklarını tüm gücüyle savunmuş olan Zaloğlu Rüstem ayrıca savaşta gösterdiği mertlik yanlısı duruşuyla da Türk askerleri ve dönemin komutanları tarafından övgüye mazhar olmuş ve Türk ordusu tarafından mert bir düşman olarak nitelendirilmiştir.

Bugün halen varlığını özellikle de İran toplumu arasında devam ettiren Zaloğlu Rüstem İran halkının gönlünde taht kurmuş olmasının yanı sıra aynı zamanda Türk Halkının da gönlünde özel bir yere sahip olmuştur. İran asıllı şair Firdevs’in ”Şahname” isimli ünlü eserinde İran ülkesinin büyük kahramanlarından biri olarak gösterilen Zaloğlu Rüstem Türk edebiyatında ”Rüstem-i Zal” ismiyle halk arasında ise Zaloğlu Rüstem adıyla anılmaktadır. Yiğitliği ve pehlivanlığı sayesinde dönemin İran hükümdarı tarafından övgüye layık görülen Zaloğlu Rüstem İran savunmasında göstermiş olduğu yiğitliğinin yanı sıra aynı zamanda pehlivan oluşu sayesinde de karşı karşıya geldiği tüm rakiplerini yenmeyi başarmıştır.
Hatta o yılların en meşhur İran güreşçilerinden olan ”Beyaz Dev” lakabıyla tanınan güreşçiyi de birkaç hamle sayesinde yenmeyi başarmıştır. Babasının adının Zal olması nedeniyle Zaloğlu Rüstem adını alan Zaloğlu Rüstem birçok özellikleriyle Köroğlu, Dadaloğlu gibi tarihi kahramanları simgelemektedir.

Zaloğlu Rüstem’in Dış Görünümü Ve Karakter Özellikleri Nasıldı?

Birçok tarihi kahramanlarda olduğu özellikle mertliği ve yiğitliği sembolize eden Zaloğlu Rüstem katıldığı İran savunması ve güreştiği tüm güreş müsabakalarında aman dileyen rakibine karşı merhamet etmiş ve bu davranışı sayesinde de dönemin toplumu ve hükümdarı tarafından sevilmiş ve sayılmıştır. Zaloğlu Rüstem’in dış görünüşü oldukça heybetli ve sertti bu yüzden gerek rakip pehlivanlar ve gerekse de savaştaki karşı rakipleri onun dış görünüşünden bir hayli ürkmüş ve onunla her ne kadar mücadele etmişse de kazanma şansını elde edememiştir.

İran tarihi kaynaklarında Zaloğlu Rüstem anlatılırken açık sözlü ve sadece mertlikten yana bir tavır sergilediği bir karaktere sahip olduğu anlatılmaktadır. Bu nedenle Zaloğlu Rüstem hayatı boyunca mertlikten ve yiğitlikten ayrılmamış ve her ne pahasına olursa olsun sadece haklının yanında olmuş ve haksıza karşı durmuştur. Hatta çeşitli rivayetlere göre dönemin İran hükümdarını da uygulandığı bazı yanlış politikaları nedeniyle eleştirdiği anlatılmaktadır. Dolaysıyla Zaloğlu Rüstem ortada bir yanlışlığın ve haksızlığın olduğu bir ortamda sözünü gerekirse bir hükümdardan dahi esirgememiş ve bu sayede Zaloğlu Rüstem olma şerefine nail olmuştur.
Rivayete göre iri gövdeli ve uzun boylu biri olan Zaloğlu Rüstem sert bir karaktere sahip oluşunun yanı sıra mazlum ve düşküne karşı son derece merhametli ve yumuşak sözlüymüş bu sayede de İran halkının gönlünde taht kurmuştur. Doğum ve ölüm tarihinin kesin olarak bilinemediği Zaloğlu Rüstem’in türbesi halen daha İran topraklarında bulunmakta ve günün her saati İran’ın dört bir tarafından gelen insanlar tarafından ziyaret edilmektedir.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu