SağlıkFaydalı BilgilerListeler

Elde Küçük Su Kabarcıkları Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

Elde Küçük Su Kabarcıkları Neden Çıkar? Nasıl Geçer? Konu hakkında merak edilen tüm bilgileri detaylı bir şekilde yazımızda bulabilirsiniz.

istanbul temizlik şirketi

Ayak ve elde küçük su kabarcıkları oluşması genellikle bu bölgelerin kaşınmasından ve zedelenmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Vücudun herhangi bir yerinde çeşitli sebeplerle meydana gelen kaşıntı hissi, o bölgede kızarıklıklara ve derinin kabarmasına sebep olabilmektedir. Bu bölgelerde meydana gelen kaşıntı ve bunların sonucu olarak kabarcıklara daha fazla rastlanmaktadır. Elde küçük su kabarcıkları oluşması aslında normal değildir.

Egzama, mantar hastalığı ile uyuz gibi cilt problemleri el ve ayak bölgelerinde küçük kabarcıkların meydana gelmesine sebep olmaktadır. Kaşıntı hissi ile beraber de ciltte kabarıklıklar, kızarıklıklar oluşabilmektedir. Hem ellerde hem ayaklarda su kabarcıkların ve kaşıntıların oluşmasının pek çok nedeni olabilmektedir.

El ve Ayakta Küçük Kabarcıklar Neden Olur?

El ve Ayakta Küçük Kabarcıklar Neden Olur?

Egzama Hastalığı

Bu rahatsızlık ellerin üst kısmında, avuç içlerinde ve ayak kısmında küçük kırmızı kabarcıklar halinde kendini belli etmektedir. Egzama hastalığı bir çeşit deri iltihaplanmasıdır. Kabarcıklar ile beraber çok şiddetli kaşıntı hissine sebep olabilmektedir. Uykusuz gecelere neden olabilecek seviyede olan bu kaşıntılar çoğu zaman sinir bozucu olmaktadır.

 • Mantar Hastalığı Bu hastalık da aynen egzama hastalığı gibi bir cilt hastalığıdır. Bu hastalıktan dolayı ellerde ve ayaklarda küçük kabarcıklar meydana gelebilmekte, çok şiddetli kaşıntılara sebep olabilmektedir. Elde görülse de mantarlara daha çok ayakta rastlanılmaktadır. Mantar hastalığının başlangıç döneminde cilt kalınlaşır ve pullaşır. Bu dönemden sonra ise küçük kırmızı kabarcıklar meydana gelir.
 • Uyuz Rahatsızlığı Parazitlerden kaynaklanan bir deri enfeksiyonu hastalığıdır. Daha çok el bölgesinde ve parmaklar arasında meydana gelir. Kaşıntı ve küçük kabarcıkların meydana gelmesine sebep olmaktadır.
 • Alerjik Reaksiyonlar Alerjilerin sebepleri her ne kadar kişiden kişiye değişse bile, sonuçları hemen hemen aynı olmaktadır. Kimyasal ya da tercih edilen bir kıyafetten dolayı el ve ayaklarda kabarcıklar oluşabilmektedir. Kabarcıklar ile beraber şiddetli kaşıntılar görülebilmektedir.

El ve Ayakta Küçük Kabarcıkların Tedavi Edilmesi

El ve Ayakta Küçük Kabarcıkların Tedavi Edilmesi

 • Vitamin eksikliğinin olması da kaşıntı ve kabarcıklara sebep olabileceğinden, dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Cildin çok fazla kurumamasına dikkat etmeniz gerekir.
 • Cilt temizliği aksatılmamalıdır ve sık sık duş almanız gerekir.

Elde Su Toplaması Nasıl Geçer?

Elde Su Toplaması Nasıl Geçer?

Elde su toplaması nasıl geçer, Deride meydana gelen bu sorun çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. El cildinde meydana gelmiş olan su toplaması vücut tarafından üretilmiş olan bir sıvıdır. Bu olay hücrelerin yapısında yer alan sıvının dışarı sızması ile meydana gelir.

Bu tür olaylar elde su toplaması problemi yaşayan kişiyi son derece rahatsız etmekte ve bununla birlikte el hareketlerinin yapılmasının zor bir hale gelmesine sebep olmaktadır.

Elde meydana gelen su toplamasının kesinlikle patlatılmaması gerekir. Bu yöntem uygulanacak ise eğer su toplamış olan yerin iyi bir şekilde dezenfektesini yapıp, su toplamış yerin enfeksiyon gibi mikrop hastalıklarından korunması gerekmektedir. Bir de ağrılara ve sızılara son vermek için bir takım ilaçlar kullanılabilir.

Elde su toplaması genellikle güneşten kaynaklanan yanıkların oluşması ile meydana gelmektedir. Bunların yanı sıra çeşitli virüs problemlerinde meydana geldiği görülmektedir.

Elde Su Toplamasında Neler Yapılmalı?

Elde Su Toplamasında Neler Yapılmalı?

 • Bu tür sorunların kendini göstermesi ile birlikte elde meydana gelmiş olan su birikintisini zedeleyecek ya da patlamaya sebep olacak hareketlerin yapılmamasına dikkat etmek gerekmektedir.
 • Mümkün olduğu sürece su toplamış olan elin kullanılmaması gerekir.
 • Eğer su toplanması gibi problemlere çalışmış olunan ortamda yer alan bir takım maddeler sebep oluyor ise tedavi süreci boyunca bu gibi olumsuz şeylerden uzak durulması gerekir.
 • Bunun yanı sıra meydana gelmiş olan su birikintisinin tedavisini yapılabilmesi içi el temizliğine ve bulunulan yerin temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Eğer su toplanmış olan bölge patlatıp tedavisi yapılacak ise temiz bir alanda bu işlemin yapılması gerekmektedir. Bunların yanı sıra elin çeşitli enfeksiyonlara ve mikroplara karşı korunması için yardımcı hijyen sıvılarının kullanılması gerekir. Patlatılmış olan su birikintisi iyi bir şekilde deriden boşaltılmalıdır ve yara tedavisi için üretilmiş olan kremlerin sürülerek hızlı bir şekilde tedavisine yardımcı olunmalıdır.
 • Ayrıca bir takım bitkisel yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemler ile elde meydana gelmiş olan su toplamasının tedavisi hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Elde su toplaması nasıl geçer, sorusuna verilebilecek olan en doğru cevap budur. Hem sağlığımız için hem de su birikintisi meydana gelen yerin hızlı ve güvenilir bir şekilde tedavisi için kullanılmakta olan bu yöntemler, eski dönemlerden itibaren bizlerin rahatsızlıklarına çare olmuştur. Bu yöntemler arasında uygulanabilecek ilk yöntem sarımsağın dövülüp su birikintisi meydana gelen bölgeye konulmasıdır. Su toplayan bölgede yarım saat boyunca bekletildikten sonra iyi bir şekilde yıkanması gerekmektedir. Bu yöntemin günde en az iki kere yapılması halinde su birikintisi 3 – 4 gün içerisinde geçecektir.

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

 1. küçükten aseton ile sinek ilaçını (shelltox) karıştırmıştım. kimyager olmaya mı heves etmiştim? tam hatırlamıyorum neyse o işlemi yaparken sıçrama nedeniyle ellerimde acayip büyüklükte kabarcıklar çıkmıştı. bi zaman sonra iz kalmadan geçti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu