EDİTÖR BAŞVURU
Kimdir?

Dünyanın En Cimri İnsanı: Hetty Green

Bu yazıda da cimriliği ile nam salan rekorlar kitabına giren bir kadından bahsediyoruz. Dünyanın en cimri insanı: Hetty Green kimmiş hep birlikte tanıyalım.

Cimrilik her ne kadar tasarruf ile karıştırılsa da birbirinden oldukça farklı kavramlardır. Pinti ile aynı anlama gelen cimri, parası olduğu halde harcamayan, türlü sıkıntılar çekerek para biriktiren  ve para harcamaya eli varmayan kişi anlamına gelir. İşi daha da abartıp sağlığından vazgeçen ama parasından vazgeçmeyen kişilerde vardır. Bu yazıda da cimriliği ile nam salan rekorlar kitabına giren bir kadından bahsedeceğim. Dünyanın en cimri insanı: Hetty Green!

Hetty Green Kimdir?

Cimriliği ile Guinness Rekorlar Kitabına Bile Girmiş olan Hetty Green Kimdir?

Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Hetty Green 1834 yılında doğdu. Doğumundan itibaren parayla arası hep çok iyi oldu. Daha 8 yaşına geldiğinde ilk banka hesabını açtı. Hayat okulunu okudu desek yeridir. Dedesinin durumundan dolayı onun işlerine yardımcı oldu, hisse senetlerini kontrol etti. Doğuştan gelen bir de matematik yeteneği vardı. İnsanlar bu küçük yaştaki kız çocuğuna şaşırıyorlardı. Hetty Green’in babası iş dünyasındaki acımasızlığı ile biliniyordu. Oldukça yüklü paraları yönetiyordu. Baba genç yaşta iken öldü. Miras önce teyzeye sonra Hetty Green’e kaldı. Kadın para hırsıyla çıldırıyordu. 7,5 milyar dolar parası vardı, ancak daha fazla olmalıydı. Artık para hırsı, daha fazla para isteği hastalık derecesine kadar ulaşmıştı. Kadın 31 yaşında Wall Street girmeye karar verdi.

Parası Bittiği için Eşini Evinden Kovdu

Hetty Green hırsı sayesinde ve iç çatışmadan yararlanarak çok düşük fiyatlardan hisse aldı. Parasını bu sayede kat kat artırıyordu. Evlenme yaşı geldiğinde Edward Green ile evlendi, bu adam da bir milyarderdi. Kadının iki çocuğu oldu ve çocuklarından birisinin ayağı kırıldı. Kadın bunu gördü ama hastaneye gitmek istemedi çünkü hastaneye gitse bir sürü doktor ve ilaç masrafı çıkacaktı. Çocuk kırık ayağıyla kangren oldu bir süre sonra da ayağı kesildi. Wall Street cadısının gözü artık paradan başka hiç bir şey görmüyordu. Parası gün geçtikçe çoğalıyordu ama kocası Edward iflasın eşiğine kadar geldi. Bunu gören bayan Hetty Green adamı evden kovdu. Servetini iyice artırmak isteyen Hetty Green tasarruf yapmak amacıyla kalorifer ve fırın kullanmayı bıraktı. Sahip olduğu sadece siyah bir elbisesi vardı ve kayıtlara göre bu elbiseyi yıllarca giydi. Yalnızca yere değen yerlerini yıkıyordu çünkü parası bitebilirdi.

Hetty Green Yine Cimriliği Yüzünden Öldü

Hetty Green Yine Cimriliği Yüzünden Öldü

Herkesin cimriliği kendine ama bu cimriliğini çocuklarına da karıştırıyordu. Okuduğu gazeteyi asla atmıyordu ve satması için çocuğuna veriyordu. Ayağı kangren olan çocuğun ayağı da bu yüzden kırılmıştı. Bazı insanlar yaşlandıkça cimrileşilir derler ama Wall Street cadısının cimri olacağı çocukluğundan belliydi. Babası 20 yaş hediyesi olarak 1200 dolardan oluşan bir gardrop hediye etti fakat Hetty Grenn onu satarak hisse seneti almıştı. Öldüğü zaman anlaşıldı ki o aslında dünyanın en zengin insanlarından birisi ama kışın soğuktan korunmak için kendisini gazeteye sarıyordu. Kadının ölümü de yaşamı gibi olmuştur. 81 yaşına geldiğinde bir şişe sütün fiyatı için satıcıyla tartışmaya girmiştir. Tartışma sırasında o kadar sinirlenmiştir ki kalbi buna dayanamamış ve kalp krizi geçirmiştir. 81 yaşına gelip bu kadar mirasa sahip olan cimri bir insan daha yoktur. Ondandır ki hala dünyanın en cimri insanı olarak bilinir. Burdan sormak istiyorum acaba ne kadarını mezara götürebildi?

Originally posted 2021-09-17 12:14:01.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu