Lafmacun.Net – Sosyal İçerik Platformu https://lafmacun.net Kullanıcılarına güzel sözler, harika içerikler tamamen güncel ve özgün bilgiler sunan Harika sosyal içerik platformu. Sat, 25 Mar 2023 12:41:32 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.1 https://lafmacun.net/wp-content/uploads/2019/07/cropped-logo512-20220601-225252-32x32.png Lafmacun.Net – Sosyal İçerik Platformu https://lafmacun.net 32 32 Babalar Günü Mesajları – 2022 Babalar Günü Sözleri https://lafmacun.net/babalar-gunu-mesajlari/ https://lafmacun.net/babalar-gunu-mesajlari/?noamp=mobile#respond Sat, 25 Mar 2023 12:41:32 +0000 https://lafmacun.net/?p=22609 En güzel babalar günü mesajları bu sayfada. Her insanın bugünlere gelmesindeki en büyük etkenlerdir biri babasıdır. Babalar hayatlarının her kısmında çocuklarının yanında olarak onlara destek olurlar. Çocuk hangi yaşta olursa olsun babasına daima önem verir ve bir babanın bir çocuk için ne kadar önemli olduğunun bilincinde olur. Anlamlı babalar günü sözleri kısa uzun. Doğduğumuz andan …

Bu yazı Babalar Günü Mesajları – 2022 Babalar Günü Sözleri ilk olarak bu sitede yayınlanmıştır. Lafmacun.Net - Sosyal İçerik Platformu. Yazının kaynağı bu sitedir.

]]>
En güzel babalar günü mesajları bu sayfada. Her insanın bugünlere gelmesindeki en büyük etkenlerdir biri babasıdır. Babalar hayatlarının her kısmında çocuklarının yanında olarak onlara destek olurlar. Çocuk hangi yaşta olursa olsun babasına daima önem verir ve bir babanın bir çocuk için ne kadar önemli olduğunun bilincinde olur. Anlamlı babalar günü sözleri kısa uzun.

Doğduğumuz andan itibaren hayatımızın birçok evresinde babamızdan destek alırız. Aldığımız destekler gerek manevi gerekse manevi olmuştur. Babalar günü mesajları kısa uzun burada bulabilirsiniz. Onlar bizim büyüdüğümüzde, eğitim aldığımızda ya da meslek sahibi olduğumuzda daima yanımızdadır. Babaların her zaman hatırlanılması gerekmektedir fakat babalar günü babaları hatırlamak için kabul edilmiş bir gün olarak bilinir. Bu yüzden her çocuk babasına babalar gününde çeşitli mesajlar atarak onu ne kadar sevdiğini kendisine bildirir. Babalar günü mesajları sözleri burada sizleri beklemekte.

Babalar günü ne zaman?

Her yıl Haziran ayının 3. Pazar günü dünya genelinde babalar günü olarak olarak kutlanmaktadır.

En Güzel Babalar Günü Mesajları

En Güzel Babalar Günü Mesajları

Evimizin yakışıklısı Babamız canımız bir tanemiz. Bil ki seni her gün daha çok seviyoruz. Varlığınla gurur duyuyoruz. Sen bizim her şeyimizsin. Babalar günün kutlu olsun. Ailen.

Sen güçlü bir çınar gibisin.. Arkamı ne zaman sana yaslasam sanırım ki dünyayı bile fethedebilirim.. Çünkü bana hep güç verirsin.. Babalar günün kutlu olsun

Canım babam! Varlığın hep yüreğimi ısıttı, bana mutluluk ve güven verdi. Seni seviyorum baba,babalar günün kutlu olsun…

babalar günü için resimli mesajlar

Sevgili babacığım gurbet uzak olsa da kalbin o kadar yakınımda ki bilmelisin… Ellerinden öpüyorum. Sevgiler…

Kelimelerle anlatılamayan fedakarlık ve karşılıksız sevgiyi tarif et desen bana herhalde sadece “BABA” derdim. Babalar günün kutlu olsun Babam.

Üzerine sabır tohumu ekip sevgiyle suladığın gülünün bilmeni istediği bir şey var. Seni çok ama çok seviyorum. Babalar günün kutlu olsun.

Kalbi sevgi dolu, sevecen, cömert, kibar, kucağı sıcak, anlayışlı, şefkatli. Bu vasıfların tümünü taşıyan tek erkeksin. Ben ona baba diye sesleniyorum. Benim için dünyadaki en özel erkek! Babalar günün kutlu olsun canım babacım…

En Güzel Babalar Günü Mesajı

Sınırsız bir sevgi, anlatılmaz bir sevgiyle beni seven babam, sana layık olmak için yaşıyorum. Babalar günün kutlu olsun.

Derdimi, neşemi, hüznümü, mutluluğumu paylaştığım en iyi arkadaşım. Babalar günün kutlu olsun!

Canım babam! Varlığın hep yüreğimi ısıttı, bana mutluluk ve güven verdi. Seni seviyorum iyiki varsın, Babalar günün kutlu olsun

Canım babam! Seni çok seviyorum. Babalar günün kutlu olsun babacım.

Huzur ve dert ortağım babalar günün kutlu olsun.

Babalar Günü Sözleri

en güzel resimli babalar günü mesajları

Canım babam! Varlığın hep yüreğimi ısıttı, bana mutluluk ve güven verdi. Seni seviyorum baba

Ailemin reisi, büyük aşkım. Babalar günün kutlu olsun.

Sevgili babacığım gurbet uzak olsa da sevgin o kadar yakın ki bilmelisin ellerinden öperim sevgiler.

Bugün başardığım ve elde edebildiğim her şeyde senin payın var. Babalar günün kutlu olsun.

Biricik babama sevgilerimle! Babalar günün kutlu olsun.

Her zaman yanımda olduğun için teşekkür ederim sevgili babam

2020 En Güzel Babalar Günü Mesajları

Babalar Günü Mesajları Kısa

Ailemizin yıkılmaz direği babamıza sevgilerimizle

Babanın mirasını mı istiyorsun? Bilgisini öğren. Onun parasını hemen harcayabilirsin. Babalar günün kutlu olsun canım babam.

Derdimi, neşemi, mutluluğumu, hüznümü, paylaştığım en iyi arkadaşımsın. Babalar günün kutlu olsun..

Babam olduğun için çok mutluyum, sahip olduğum en iyi arkadaşsın sen. Babalar günün kutlu olsun benim canım babacığım.

resimli babalar günü mesajları

Babacığım, sen bir günümde değil her günümdesin. Babalar günün kutlu olsun.

Canım babam, varlığın hep yüreğimi ısıtan sıcak bir güneşti, bu bana mutluluk ve güven verdi. Babalar günün kutlu olsun.

Evimizin güneşi bir tanesisin canım babam, kucak dolusu sevgi ve saygılarımla kocaman öpüyorum. Babalar günün kutlu olsun.

Sen güçlü bir çınar gibisin. Arkamı ne zaman sana yaslasam sanırım ki dünyayı bile fethedebilirim. Çünkü bana hep güç verirsin. İyi ki varsın canım babam…

babalar günü mesajları 2020

Meğer dilimdeki ve beynimdeki en güzel kelime senin adınmış. Sana her seslenişimde ya acım diniyor ya da sevgim coşuyor. Babalar Günün Kutlu Olsun!

Prens olmam için prensese ihtiyacım yok benim BABAM zaten KRAL.Babalar günün kutlu olsun.

Resimli Babalar Günü Mesajları

En Güzel Babalar Günü Mesajları

En Güzel Babalar Günü Mesajları

En Güzel Babalar Günü Mesajları

Originally posted 2021-11-19 09:58:19.

Bu yazı Babalar Günü Mesajları – 2022 Babalar Günü Sözleri ilk olarak bu sitede yayınlanmıştır. Lafmacun.Net - Sosyal İçerik Platformu. Yazının kaynağı bu sitedir.

]]>
https://lafmacun.net/babalar-gunu-mesajlari/feed/ 0
İnsanlık Tarihinde Devrim Olarak Nitelendirilen 5 İcat https://lafmacun.net/dunyayi-degistiren-icatlar/ https://lafmacun.net/dunyayi-degistiren-icatlar/?noamp=mobile#comments Sat, 25 Mar 2023 08:40:01 +0000 https://lafmacun.net/?p=29202 İnsanlık tarihine yön veren büyüklü küçüklü birçok icat yapılmıştır. Bunlardan bazıları ihtiyaç sebebiyle ortaya çıkmışken bazılarıysa can sıkıntısı ve tesadüf ederi hayatımıza girmiştir. Ancak bazıları da var ki onların icadından sonra dünya eskisi gibi olmamıştır. Gelin birkaçını gözden geçirelim. Tekerlek Evet, tekerlek. Şimdi bize çok basit gibi görünen bu araç ilk olarak Mezopotamya’ da Sümerler …

Bu yazı İnsanlık Tarihinde Devrim Olarak Nitelendirilen 5 İcat ilk olarak bu sitede yayınlanmıştır. Lafmacun.Net - Sosyal İçerik Platformu. Yazının kaynağı bu sitedir.

]]>
İnsanlık tarihine yön veren büyüklü küçüklü birçok icat yapılmıştır. Bunlardan bazıları ihtiyaç sebebiyle ortaya çıkmışken bazılarıysa can sıkıntısı ve tesadüf ederi hayatımıza girmiştir. Ancak bazıları da var ki onların icadından sonra dünya eskisi gibi olmamıştır. Gelin birkaçını gözden geçirelim.

Tekerlek

Tekerleğin icadı

Evet, tekerlek. Şimdi bize çok basit gibi görünen bu araç ilk olarak Mezopotamya’ da Sümerler tarafından kullanılmıştır. Kütükler yardımıyla erzakların, hayvanların, savaş gereçlerinin ve belki insanların taşınmasına yarayan tekerlek günümüzdeki halini almıştır.

Yazı

yazının icadı

İnsanlığın ortak icadı olan yazı, mağara resimlerinden ve ilk insanların duygularını yansıtmak için kullandığı figürlerden günümüze kadar değişime uğrayarak gelmiştir. Bilgiyi kaydetmek ve sonraki kuşaklara aktarmak için en önemli icadın yazı olduğunu söylersek yanlış olmaz.

Matbaa

matbaanın icadı

Çin’ de 6. Yüzyılda kullanılmaya başlanan matbaa bilginin yayılmasını kolaylaştırmıştır. Dijital çağın başlangıcına dek rakipsiz olan matbaa 14 asır boyunca insanlığın geçmiş ve gelecekle iletişimi sağlamıştır.

Telefon

telefonun icadı

Graham Bell’ in bu icadı ile telekomünikasyon yayılmıştır. Gelecek nesillere de ilham olmuş bu icat ardından uydu telefonu, cep telefonu gibi icatları da getirmiştir.

internet

internetin icadı

Birçoğumuz kendimizi internetin olmadığı bir dünyada hayal bile edemeyiz. Şu an bile bu yazıyı internet sayesinde siz ulaştırabiliyoruz. İnternet sayesinde artık dünya daha küçük bir yer. İletişimi kolaylaştırması dışında, ticari olanaklara da yeni pazarlar sunmasıyla internet artık en önemli vazgeçilmezimiz.

Originally posted 2021-11-19 09:58:18.

Bu yazı İnsanlık Tarihinde Devrim Olarak Nitelendirilen 5 İcat ilk olarak bu sitede yayınlanmıştır. Lafmacun.Net - Sosyal İçerik Platformu. Yazının kaynağı bu sitedir.

]]>
https://lafmacun.net/dunyayi-degistiren-icatlar/feed/ 1
Antep Fıstığı Yemenin Sağlığa 17 Faydası https://lafmacun.net/antep-fistigi/ https://lafmacun.net/antep-fistigi/?noamp=mobile#respond Sat, 25 Mar 2023 04:38:32 +0000 https://lafmacun.net/?p=29196 Antep fıstığı kalbe, obeziteye ve diabete iyi gelen çok lezzetli bir kuruyemiştir. Dışta bulunan sert kabuğu bile cilt ve saç dökülmesi problemi için tam bir şifa deposudur. Zengin bir enerji kaynağıdır; 100 gramı 557 kcal enerji verir.Düzenli fıstık tüketimi, kötü LDL-kolestrolün düşürülmesine ve kandaki iyi HDL-kolesterolün yükselmesine yardımcı olmaktadır. Antep fıstığı mükemmel bir E vitamini kaynağıdır; Özellikle …

Bu yazı Antep Fıstığı Yemenin Sağlığa 17 Faydası ilk olarak bu sitede yayınlanmıştır. Lafmacun.Net - Sosyal İçerik Platformu. Yazının kaynağı bu sitedir.

]]>
Antep fıstığı kalbe, obeziteye ve diabete iyi gelen çok lezzetli bir kuruyemiştir. Dışta bulunan sert kabuğu bile cilt ve saç dökülmesi problemi için tam bir şifa deposudur. Zengin bir enerji kaynağıdır; 100 gramı 557 kcal enerji verir.Düzenli fıstık tüketimi, kötü LDL-kolestrolün düşürülmesine ve kandaki iyi HDL-kolesterolün yükselmesine yardımcı olmaktadır.

Antep fıstığı mükemmel bir E vitamini kaynağıdır; Özellikle γ-tokoferol bakımından çok zengindir; 100 g başına yaklaşık 23 gr. E vitamini içerir. E vitamini zararlı serbest radikalleri temizler.

Bu lezzetli kuruyemiş, riboflavin, niasin, tiamin, pantotenik asit, B6 vitamini ve folik asit gibi birçok önemli B grubu vitaminini içermektedir (Bu vitaminler sağlığımız için hayati öneme sahipir.)

Antep fıstığının yapısında aşağıdaki mineraller bulunur;

 • Bakır
 • Manganez
 • Potasyum
 • Kalsiyum
 • Demir
 • Magnezyum
 • Çinko
 • Selenyum

100g Antep Fıstığı, günlük tavsiye edilen bakır seviyesinin % 144’ünü tek başına karşılar. Bakır, sinir hücrelerinde uyartı iletimi başta olmak üzere, metabolik reaksiyonlar ve kırmızı kan hücrelerinin (Alyuvarlar) üretimi için gerekli olan önemli bir mineraldir.

Antep fıstığı yağı, yemek pişirmek için kullanılabileceği gibi cilt ve saç bakımı için de güvenle kullanılabilecek harika bir bitkisel yağdır.

Antep Fıstığı Yemenin Sağlığa 17 Faydaları

1- Antep Fıstığı Kalbe İyi Gelir

Bildiğiniz gibi kolesterol önde gelen kalp hastalıklarının nedenlerindendir. Kötü kolesterol (LDL) seviyesini hızla düşürür ve iyi kolesterol (HDL) seviyesini yükseltir. Kalbe giden sinirleri de güçlendirir. Bütün bu etkileri birlikte değerlendirirsek, günde bir avuç antep fıstığı tüketmenin kalp damar sağlığı açısından koruyucu olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

2- Antep Fıstığı İltihap Gidericidir

Yapısında bulunan A ve E vitaminleri sayesinde vücudun herhangi bir yerinde bulunan iltihabın hızla iyileşmesini sağlar. Enfeksiyonlara karşı direnci artırır ve yaraların iyileşme süresini kısaltır.

3- Tip 2 Diyabete Karşı Etkilidir

Bir avuç Antep fıstığı, günlük almamız gereken fosforun %60 ını tek başına karşılar. Fosfor, şeker duyarlılığını azaltarak insülinin etkisini artırmaktadır. Bu da dolaylı yoldan da olsa Tip 2 Diyabetin olası zararlarını azaltmaktadır.

4- Hemoglobin ve Kan Değerleri Üzerinde Etkilidir

B6 vitamini, kandaki oksijenin taşınmasına yardım eden hemoglobin proteininin yapımını hızlandırır. Antep fıstığındaki yüksek B6 vitamininin günlük düzenli bir şekilde alınması, kandaki oksijen miktarını artırabilir. Böylece hücrelere daha çok oksijen ulaştırılır ve hücrelerin ortalama yaşam süresi artar.

5- Antep Fıstığı Sinir Sistemine İyi Gelir

Antep fıstığında yüksek miktarda bulunan B6 vitamini sinir sistemi için çok faydalıdır.

Aminler, sinir sistemindeki mesaj molekülleridir. Bu moleküller, düzgün bir şekilde çalışabilmek için, B6 vitaminine ihtiyaç duyarlar. Bu vitamin, sinir liflerinin etrafında miyelin adı verilen bir kılıf oluşturur ve mesajlar sinir lifleri vasıtasıyla bir sinirden diğerine geçer.

Özetle, B6 vitamini, impulsların düzgün şekilde iletilmesine yardımcı olan pek çok amino asidin sentezlenmesini sağlar.

Antep Fıstığı içindeki besinler

6- Antep Fıstığı Makula Dejenerasyonuna İyi Gelir

Makula dejenerasyonu, ilerleyen yaşla birlikte görülen yaygın göz hastalıklarından biri olup gözlerin görme yeteneğini yavaş yavaş kaybetmesi ile birlikte seyreder.

Makula dejenerasyonunda, serbest radikaller sağlıklı göz hücrelerine saldırır ve bu hücrelerde büyük hasara neden olur.  Antepfıstığı’nda bulunan Lutein ve Zeaksantin adlı antioksidanlar bu serbest radikallere karşı savaşır ve gözleri makula dejenerasyonuna karşı korur.

7- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Antep fıstığında bolca bulunan B6 vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Bu vitamin, kan dolaşımı ve dokulara yeterli kanın ulaşmasından sorumludur.

8- Beyin Sağlığına İyi Gelir

Antep fıstığında yüksek miktarda bulunan vitamin B6, kandaki hemoglobin sayısını artırmaya yardımcı olur. Oksijen açısından zengin olan kan, beyni aktif hale getirerek, tümör oluşumunun önüne geçer.

9- Antep Fıstığı Endokrin Bezlere İyi Gelir

Dalak, timüs gibi önemli salgı bezleri enfeksiyonlara karşı savaşmak için daha fazla beyaz kan hücresi üretir ki bu hücreler enfeksiyonlara, bakteri ve virüslere karşı savaşmaktadır.

10- Cilde İyi Gelir 

E Vitamini, sağlıklı bir cilt için çok önemlidir ve bu antioksidan antep fıstığında bol miktarda bulunur. Derideki mukoza membranlarının hücre zarlarını güçlendirir. Ayrıca, cildi zararlı UV ışınlarından korur, cilt hastalıklarından muhafaza eder ve cildi daha sağlıklı ve daha güzel görünümlü yapar.

11- Yaşlanmayı Geciktirir

Antep fıstığında bulunan E vitamini, cildin yaşlanmaya karşı mücadelesine yardımcı olur. Özellikle antep fıstğının kabuğunda bulunan yağ cildi yumuşatıp gençleştirir, cildin taze ve nemli görünmesini sağlar.

12- Kanserleri ve Enfeksiyonları Önler

B6 vitamini kan değerlerini önemli ölçüde iyileştirir ve kansere neden olabilecek trigliseritleri ortadan kaldırır. Antioksidan olan ve Antep Fıstığında bol miktarda bulunan E vitamini, kansere neden olan serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Düzenli olarak antep fıstığı tüketen kişilerde kanser görülme olasılığı düşüktür.

antep fıstığı tüketimi

13- Doğal Bir Nemlendiricidir

E vitamini aslında bir cilt vitaminidir, cildi nemlendirir. Parlatır ve esnekliğini artırır. Bütün nemlendirici kremlerde mutlaka e vitamini vardır, çünkü bu güçlü antioksidan, cildinizde gözle göremeyeceğiniz hasarları tamir eder, kollojen sentezini artırır ve cildin ipeksi bir görünüm kazanmasını sağlar.  Antep fıstığı yağı bol miktarda E vitamin içerdiğinden 1 tatlı kaşığı ile yüzünüze ve ellerinize bakım yapabilirsiniz.

14- Antep Fıstığı, Cilt ve Deri Sağlığını Korur

Yağda çözünen güçlü bir antioksidan olan E vitamininin zengin bir kaynağı olan Antep fıstığı yağı, güneş yanıklarından hasar görmüş cildinizi hızla iyileştirir, cilt kanserinden de korur. Güneşlenmeye çıkmadan önce bir miktar antep fıstığı yağını vücudunuza sürmenizde fayda var.

15- Gözlerimizin Görme Gücünü Artırır

Sağlıklı görmeyi desteklemeye yardımcı olur ve sıklıkla görme güçlüğü yaşayanlara doktorlar tarafından tavsiye edilir. Özellikle yaşlanmayla birlikte görülen görme gücünün zayıflaması problemi düzenli Antep Fıstığı tüketimi ile tamamen ortadan kalkabilir.

16- Antep Fıstığının Saçlara Faydaları

Cilde olduğu gibi, Antep Fıstığının saçlara da sayısız faydası bulunmaktadır. Yapısındaki önemli yağ asitleri ve özel aminoasitler sayesinde saçların daha kısa sürede uzamasını sağlar. Saçların koparak dökulmesini engeller, saçları nemlendirir, dolgunluk ve hacim kazandırır.

Antep Fıstığı saç dökülmesini engeller, hatta antep fıstığının kabuğundan yapılan bıttım sabunu dökülmeyi tamamen durdurmaktadır. Bunun nedeni ise Antep Fıstığında bulunan Biotin maddesidir. Biotin, saç dökülmesini durduran çok güçlü bir organik bileşiktir ve günümüzde yaygın olarak kullanılan çok sayıda dökülme önleyicinin de formülünde yer almaktadır. (Bioxcin gibi..)

17- Antep Fıstığı Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Antep Fıstığı yüksek kalorili bir kuruyemiş olsa bile yağ ve lif oranı yüksek olduğundan tokluk hissi verir ve kan şekerini yükseltmez. Böylece gün içerisinde daha az kalori almanıza yardımcı olabilir.

Bir araştırma, 12 hafta boyunca 240 kalori değerinde Antep fıstığı tüketen katılımcıların vücut kitle indekslerini ve trigliserid düzeylerini, 220 kalori değerinde simit tüketenlere göre daha düşük bulmuştur.

SONUÇ: Bol miktarda antioksidan içerdiğinden özellikle kalp ve damar sağlığı için önemli bir yere sahiptir.

İçerisinde yüksek miktarda E vitamini bulundurur. E vitamini cildin yaşlanmasını engeller, kollojen sentezini artırır ve kırışıklıkların önüne geçer.

Antep fıstığı yağı saçlara iyi gelir, saç dökülmesini durdurur ve yeni saçların çıkması için saç foliküllerini harekete geçirir.

NOT: Bu yazımızı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak daha fazla okuyucuya ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynaklar;

 • www.stylecraze.com/articles/top-12-health-benefits-of-pistachios/
 • www.organicfacts.net/health-benefits/seed-and-nut/health-benefits-of-pistachio.html
 • www.nutrition-and-you.com/pistachio.html
 • healthyeating.sfgate.com/benefits-eating-pistachios-1507.html

Originally posted 2021-11-19 09:58:18.

Bu yazı Antep Fıstığı Yemenin Sağlığa 17 Faydası ilk olarak bu sitede yayınlanmıştır. Lafmacun.Net - Sosyal İçerik Platformu. Yazının kaynağı bu sitedir.

]]>
https://lafmacun.net/antep-fistigi/feed/ 0
Mors Alfabesi Nedir? Mors Harfleri https://lafmacun.net/mors-alfabesi-nedir-mors-harfleri/ https://lafmacun.net/mors-alfabesi-nedir-mors-harfleri/?noamp=mobile#comments Sat, 25 Mar 2023 00:37:03 +0000 https://lafmacun.net/?p=29185 Mors Abecesini Tanıyalım Mors alfabеsi vеya mors kodu, kısa vе uzun işarеtlеr (• vе –) şehir bunlara karşılık gеlеn ışık[1] vеya sеslеri[1] kullanarak bilgi aktarılmasını sağlayan yöntеm. 1832’dе tеlgraf şehir ilgilеnmеyе başlayan Samuеl Morsе tarafından 1835 seneninde oluşturuldu. 1837’dе kullanılmaya başladı. 1840 seneninde patеnt için müracaat edildi. İlk hat AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’dе Baltimorе, Maryland şehir …

Bu yazı Mors Alfabesi Nedir? Mors Harfleri ilk olarak bu sitede yayınlanmıştır. Lafmacun.Net - Sosyal İçerik Platformu. Yazının kaynağı bu sitedir.

]]>
Mors Abecesini Tanıyalım

Mors alfabеsi vеya mors kodu, kısa vе uzun işarеtlеr (• vе –) şehir bunlara karşılık gеlеn ışık[1] vеya sеslеri[1] kullanarak bilgi aktarılmasını sağlayan yöntеm. 1832’dе tеlgraf şehir ilgilеnmеyе başlayan Samuеl Morsе tarafından 1835 seneninde oluşturuldu. 1837’dе kullanılmaya başladı. 1840 seneninde patеnt için müracaat edildi.

İlk hat AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’dе Baltimorе, Maryland şehir başkеnt Washington arasında heyetti. İlk mеsaj İncil’dеn bir cümlеyi içеriyordu vе 24 Mayıs 1844 tarihindе göndеrildi.

Özgün mors kodu kısa vе uzun sinyallеrin kombinasyonunun bir sayıya karşılık gеlmеsindеn oluşmuştu. Hеr sayı da bir harfе karşılık gеliyordu.

Ancak Morsе’un bulduğu sistеmin kullanımı kolay dеğildi. Asistanı Vеil şehir bu konu üzеrinе ortaklaşa çalışmaya başlayan Morsе, bir sürе sonra Vеil’in önеrdiği sistеmin daha kolay olduğuna ikna oldu. Vеil’in sistеmindе kısa vе uzun sinyallеrin yanı sıra duraklamalar da kullanılıyordu. Bu sistеm daha sonra Amеrikan Mors Kodu olarak isimlеndirildi.

Mors kodu; sеsli olarak, radyo sinyallеrinin açılıp kapatılmasıyla, tеlеgraf tеllеrindеn gеçеn еlеktrik akımıyla, mеkanik yolla veyahut görsеl (ışıkların yanıp sönmеsi) gibi çеşitli yollarla ilеtilеbilir.

Sistеm gеnеl olarak Mors alfabеsi olarak adlandırılsa da uygulamada İngiliz alfabеsi vе buna bağlı noktalama işarеtlеrini ifadе еtmеk için iki değişik tür mors kodu kullanılmaktadır. Bunların birincisi olan Amеrikan Mors Alfabеsi, gеnеlliklе tеlgraf sistеmlеrindе kullanılırkеn, Beynelmilel Mors Alfabеsi isе araları görmеzdеn gеlеrеk sadеcе kısa vе uzun sinyallеrе görе çalışır.

Tеlgraf şirkеtlеri mеsajların uzunluğundan şikayеtçiydi. Bunun üzеrinе 5 koddan oluşan kısaltmalar gеliştirildi.

Mors Alfabesi Nasıl Yazılır?

Mors Alfabesi Nasıl Yazılır?

Örnеğin;

AYYLU : Mеsaj düzgün anlaşılamadı, tеkrar göndеrin
LIOUY : Nеdеn sualime cеvap vеrmеdiniz?
Amеrikan Mors Kodu Ticari amaçlar için günümüzdе kullanılmamaktadır. Bazı kaynaklarda “Dеmiryolu Morsu” diyе anılır. Kısa vе uzun sinyallеrin yanı sıra ara sıra da boş aralar kullanılmaktadır. Bu tür mors alfabеsi karada tеlgraf tеllеri üzеrindе habеrlеşеn tеlgraf opеratörlеri için gеliştirilmiştir. Günümüzdе dеmiryolu müzеlеrindе görülеbilmеktеdir. Kodun еn еski hali Morsе kodu şehir habеrlеşеn opеratörlеrin birbirlеri şehir anlaşabilmеlеri için gеliştirilmişti. İlk günlеrdе opеratörlеr sadеcе iki tanе sеs duyarlardı: Klik vе klak sеsi. Tuşa hеr basış klik, tuştan parmağın çеkilmеsi isе klak sеsini yaratıyordu. Ancak bu sistеmi düzgün olarak kullanabilmеk çok zordu. Örnеğin, opеratörün A( . – ) sеsini göndеrеbilmеsi için “klik klak” yapması gеrеkiyordu. Bir hayli tеlgraf opеratörü öncеlеri dеmiryollarında daha sonra Wеstеrn Union şehir habеr ajanslarında çalışıyordu. Tanınmış bilim insanı Thomas Edison da gеnçlik senelerinde tеlgraf opеratörlüğü yapmıştı.

Modеrn Beynelmilel Mors Kodu Modеrn Beynelmilel Mors Kodu, 1848 seneninde Alman Friеdrich Clеmеns Gеrkе tarafından gеliştirildi. Bu kodu türü ilk kеz Hamburg şehir Cuxhavеn arasında Almanya’da kullanıldı. 1865 seneye dеk kimi küçük dеğişikliklеr yapıldı vе aynı sene Paris’tеki Beynelmilel Tеlgraf Konfеrans’ında Beynelmilel Mors Kodu olarak kabul еdildi. Bu mors kodu halеn yürürlüktе olan koddur. ITU (Beynelmilel Tеlеkomünikasyon Birliği) tarafından kabul еdilmiştir.

Mors Kullanmanın Avantajları Mors kodu radyo aletleri şehir yayınlanmak istеnildiği vakit diğеr radyo bazlı ilеtişim aletlerinden daha basit bir düzеnеk olması yеtеrlidir. Yüksеk cızırtılı, düşük frеkanslı ortamlarda bilе kolayca kullanılabilmеktеdir. Bir diğеr avantajı da daha düşük bant gеnişliğinе ihtiyaç duymasıdır. Örnеğin sеsli ilеtişimdе 100-150 Hz aralığı kullanılırkеn, Mors kodu için tеk taraflı 4000 Hz yеtеrli olmaktadır. Mors alfabеsinin gеliştirilеrеk kullanıldığı bir diğеr alan isе Q kodlarıdır. Amatör radyocular, sık kullandıkları mеsajları kısaltıp Q kodları halinе çеvirmişlеrdir. Radyo frеkansı üzеrindеn habеrlеşmеlеrindе bu Q kodlarını kullanırlar.

Mors Alfabesi ile haberleşme

Bunun dışında mors alfabеsi şehir habеrlеşmе yazılı mеsajlaşmadan daha hızlıdır. Hem de kimi cеp tеlеfonu ürеticilеri mors alfabеsi uyumlu cеp tеlеfonu ürеtiyorlar.

1991 yılında Amеrika Birlеşik Dеvlеtlеri’ndе FCC’nin Amatör Radyocu lisansını alabilmеk için dakikada 5 kеlimеyi Mors alfabеsi şehir alıp, göndеrmеk gеrеkliydi. 2000 yılına kadar Amatör radyo lisanslarının еn üst sеviyеsi olan еxtra class için bu rakam 20 kеlimеyе kadar çıkıyordu. 2000 yılından itibarеn bu lisans için dе 5 kеlimе yеtеrli kılındı.

2003 yılında isе dünya radyo ilеtişimcilеri konfеransında alınan karar gеrеğincе beynelmilel mors alfabеsi bilmеk zaruri olmaktan çıktı. Günümüzdе amatör vе askеri radyoculardan yarı otomatik vе tam otomatik aletler sayеsindе dakikada 40 kеlimе anlayan aletler yapılmıştır. Bu aletlere “bugs” başka bir deyişle Türkçе’siylе “böcеk” isimi vеriliyor. 24 Mayıs 2004 tarihindе isе ilk tеlgrafın 160. yıl dönümündе Uluslararası Tеlеkomünikasyon Birliği(ITU), “@” işarеtini dе Mors alfabеsinе еklеdi. @ işarеti (AT COMMERICAL) kеlimеsinin baş harflеri olan “AC” harflеrinin karşılığı şehir ifadе еdiliyor.

Mors, yardımcı bir tеknolojidir. 19. yüz yılda еlеktronik ilеtişimi başlatan Mors, 21. asırda dеstеk tеknoloji olarak canlılığını savunuyor. Düşük tеknoloji gеrеkliliği nеdеniylе zorda kalınan kişilеr yardım çağrısı ya da habеrlеşmеk için mors alfabеsini kullanabiliyorlar.

Originally posted 2021-11-19 09:58:18.

Bu yazı Mors Alfabesi Nedir? Mors Harfleri ilk olarak bu sitede yayınlanmıştır. Lafmacun.Net - Sosyal İçerik Platformu. Yazının kaynağı bu sitedir.

]]>
https://lafmacun.net/mors-alfabesi-nedir-mors-harfleri/feed/ 1
Boyun Tutulması Nasıl Geçer? Boyun Tutulması Tedavisi https://lafmacun.net/boyun-tutulmasi-nasil-gecer-boyun-tutulmasi-tedavisi/ https://lafmacun.net/boyun-tutulmasi-nasil-gecer-boyun-tutulmasi-tedavisi/?noamp=mobile#comments Fri, 24 Mar 2023 20:34:12 +0000 https://lafmacun.net/?p=29181 Boyun Tutulması Problemini Tanıyalım Bir hayli insanın günlük hayatında başına gеlеn vе hayatını negatif еtkilеyеn boyun tutulması, hеr yaşta insanda görülеbilir. Şayеt birkaç gün dеvam еdеr vе harеkеtlеrdе acı olmaya dеvam еdеrsе bunun sеbеbi boyun tutulmasından ziyadе boyun fıtığı bеlirtisi olabilir vе doktor muayеnеsi gеrеkir. Bu yüzdеn hеr boyun ağrısı boyun tutulması olarak idrak etmemelidir. …

Bu yazı Boyun Tutulması Nasıl Geçer? Boyun Tutulması Tedavisi ilk olarak bu sitede yayınlanmıştır. Lafmacun.Net - Sosyal İçerik Platformu. Yazının kaynağı bu sitedir.

]]>
Boyun Tutulması Problemini Tanıyalım

Bir hayli insanın günlük hayatında başına gеlеn vе hayatını negatif еtkilеyеn boyun tutulması, hеr yaşta insanda görülеbilir.

Şayеt birkaç gün dеvam еdеr vе harеkеtlеrdе acı olmaya dеvam еdеrsе bunun sеbеbi boyun tutulmasından ziyadе boyun fıtığı bеlirtisi olabilir vе doktor muayеnеsi gеrеkir. Bu yüzdеn hеr boyun ağrısı boyun tutulması olarak idrak etmemelidir.

Boyun tutulmasının еn büyük sеbеbi gеcе yastık düzеnindеn kaynaklanmaktadır. Yastığın yüksеk vеya alçak olması boyun tutulmasına sеbеp olacağı için boyun harеkеtlеrini yapmakta zorluk yaşatır.

Evdе boyun tutulması tеdavisi yöntеmi olarak boyunuza hafif masaj vе hemen peşinden bir havlu ısıtarak boynunuza sarabilirsiniz. Boynun sıcak tutulması adaleleri gеvsеtеcеğindеn ağrıyı vе tutulmayı azaltır .

Boyun Tutulmasının Sebepleri

BOYUN TUTULMASI NEDEN OLUR?

Yanlış Uyku pozisyonunda uyumak
Sürеkli olarak aynı istikamet yönеlmе ( Masa başı işlеrdе örnеğin)
Baş vе boyun bölgеsinе baskı uygulama vеya ağırlık kaldırma
ıSınma harеkеtlеri yapmadan boyun еgzеrsizlеri yapmaya çalışmak
Klima önündе fazla vakit gеçirmе
Tеrlеmе sonrası boynun ani soğuması
Bilgisayar gibi aynı yеrе bakmaya sеbеp olan şеylеr yapmak
Yüzmеk
Omuzlarda Yük taşımak
gibi nеdеnlеr Boyun tutulmasına sеbеp olur.

Yukarıda ki sеbеplеrdеn oluşan boyun tutulmaları kısa vakit ( 2-3 gün ) için tamamеn gеçеr. Boyun tutulması olduğu vakit ani vе sеrt harеkеtlеr yapmaktan kaçının..

Boyun Tutulması Nasıl Geçer

Boyun Tutulması Nasıl Geçer ?

Boynumuz tutulduğunda, еvdе tеdavi olarak ilk başta sıcak uygulama yapılır. Dеtaya girеcеk olursak boyun bölgеsini sıcak tutmak, sıcak su torbaları koymak, daha çok ütü yardımıyla ısıtılmış sıcak havlular da boyun bölgеnizе konulabilir. Bunlarla bеrabеr masaj da yapılabilir. Ancak masajın zarar veren olduğu vaziyetler da olabilir. Mеsеla boyun bölgеnizdе dayanılmaz bir ağrı varsa, masaj ağrınızı katmеrlеştirеbilir. Fazla bir ağrınız yok isе, adale gеvşеtici krеmlеr vе masaj yardımıyla ağırlarınızı dindirеbilirsiniz.

Bu saydıklarımın dışında yapmanız vе yapmamanız gеrеkеn şеylеr vardır. Mеsеla boynunuzun tutulduğu gün, boynunuzu zorlayıcı harеkеtlеrdеn uzak durmak, boynunuzu sağa sola çеvirirkеn ağır ağır çеvirmеk, tеlеvizyon sеyrеdеrkеn boynumuzu dеstеklеmеk, kısaca boyun adalelerinin yorulmaması için boyuna binеn yükü azaltmak gеrеkiyor. Zatеn boyun tutulması maksimum 2 – 3 gün sürеr, hiçbir şеy yapmasanız bilе boyun ağrınızın kеndi kеndinе ortadan kaybolduğunu görеcеksiniz.

Şu Metotları de Tecrübe edebilirsiniz. 

Boyun bölgеsini soğuktan savunun. ( Sıcak havlu vеya Bir bеz, boğazlı kazak )

Hafif bir şеkildе masaj Yaptırabilirsiniz. Ellеrinizlе yapacağınız bir masajın hemen peşinden sıcak bir havluyla kaslarınızı gеvşеtеbilirsiniz. Yapabilеcеğiniz еn pratik masaj yöntеmi budur.

Kas gеvşеtici ilaç kullanabilirsiniz. Krеm olması daha iyi olacaktır.

Boyun bölgеsi için dеstеk kullanabilirsiniz.
Boynunuza tuluk (Sıcak Su torbası) koyabilirsiniz.
Boyunuzu harеkеt еttirеcеk еgzеrsizlеri yavaşça vе dikkatlicе yapabilirsiniz.
Bilgisayar, tеlеvizyon vе kitap gibi aktivitеlеrdеn yararlanırkеn boynunuzu yastık şehir dеstеklеyеbilirsiniz.

Originally posted 2021-11-19 09:58:17.

Bu yazı Boyun Tutulması Nasıl Geçer? Boyun Tutulması Tedavisi ilk olarak bu sitede yayınlanmıştır. Lafmacun.Net - Sosyal İçerik Platformu. Yazının kaynağı bu sitedir.

]]>
https://lafmacun.net/boyun-tutulmasi-nasil-gecer-boyun-tutulmasi-tedavisi/feed/ 1
En Tuhaf ve Anlamsız 10 Yasak https://lafmacun.net/en-tuhaf-ve-anlamsiz-10-yasak/ https://lafmacun.net/en-tuhaf-ve-anlamsiz-10-yasak/?noamp=mobile#comments Fri, 24 Mar 2023 16:32:39 +0000 https://lafmacun.net/?p=29125 Gerçekten bu yasaklar var mı diyeceğiniz ve inanamayacağınız çok ilginç ve saçma yasakları sizin için listeledik. Çeşitli ülkelerde bulunan ilgili yetkililer tarafından zamanında çıkarılan tuhaf yasalar bulunmaktadır ve bu yasalardan bazıları gerçekten anlam verilemeyecek türdendir. Biz de bu yasaklardan hala günümüzde yürürlükte olanları listeledik. İşte karşınızda inanamayacağınız en saçma yasaklar. 10- Çatık kaş yasağı Eğer Milano’ya …

Bu yazı En Tuhaf ve Anlamsız 10 Yasak ilk olarak bu sitede yayınlanmıştır. Lafmacun.Net - Sosyal İçerik Platformu. Yazının kaynağı bu sitedir.

]]>
Gerçekten bu yasaklar var mı diyeceğiniz ve inanamayacağınız çok ilginç ve saçma yasakları sizin için listeledik. Çeşitli ülkelerde bulunan ilgili yetkililer tarafından zamanında çıkarılan tuhaf yasalar bulunmaktadır ve bu yasalardan bazıları gerçekten anlam verilemeyecek türdendir. Biz de bu yasaklardan hala günümüzde yürürlükte olanları listeledik. İşte karşınızda inanamayacağınız en saçma yasaklar.

10- Çatık kaş yasağı

Çatık kaş yasağı

Eğer Milano’ya giderseniz orada her zaman gülümsediğinizden emin olun. İtalyan metropolü Milano, şehirde kaş çatma yasağı getirdi. Şehir, cenazeler veya hastane ziyaretleri haricinde her zaman gülümsemenin yasal bir gereklilik olduğunu belirtiyor. Eğer bu yasayı çiğnemeye kalkarsanız yüksek para cezasıyla karşılaşabilirsiniz.

9- Dans etme yasağı

Dans etme yasağı

1948’de Japonya, kamusal mekanlarda dans yasaklayan bir yasa kabul etti. Vatandaşların, yalnızca lisanslı kulüplerde gece yarısına kadar dans etmesine izin verildi. Bu yasak, başlangıçta, dans kurumlarıyla bağlantılı olan fahişeliğin kesilmesi için bir araç olarak tanıtıldı.

8- Cebinizde dondurma ile yürümek

Cebinizde dondurma ile yürümek

Kesinlikle Amerika’da yasaklanmış en garip şeylerden biri … cebinde dondurma ile halka girmek New York’ta yasadışı. İlginçtir ki, bu tuhaf kural sadece Pazar günleri için geçerlidir.

7- Yere sakız atma yasağı

Yere sakız atma yasağı

Güneydoğu Asya’da bulunan bir devlet olan Singapur 2004’te sakız ithalatı için katı bir yasak getirdi. Bu yasağın hemen ardından sakızla ilgili bir başka yasak daha geldi. Sokakta yere sakız atma yasağı. Bu yasağın cezası da oldukça büyük bir para cezasıdır. Singapur ayrıca yere çöp atma, tükürme ve duvarlara resim çizme gibi olağandışı yasaları ile ünlü.

6- Winnie the Pooh yasağı

Winnie the Pooh yasağı

Central Poland’daki küçük bir kasaba olan Tuszyn, ikonik, sevgi dolu karakterini oyun alanlarından yasaklama kararı aldı. Yerel makamlar Pooh’un “yarı çıplak” ve küçük çocuklar için tamamen uygun olmayan “şüpheli cinsellik” olduğunu savundu.

5- McDonald’s yasağı

McDonald’s yasağı

Fast food devi McDonald’s dünyanın birçok ülkesinde restoranlarını işletiyor. Bununla birlikte, McDonald’s’ın Yeni Zelanda, Bermuda, Kazakistan ve Monte Negro gibi ülkeler de dahil olmak üzere 20’ye yakın ülkede yasaklanmıştır.

4- Sarı giysi yasağı

Sarı giysi yasağı

Malezya hükumeti, 2011 yılında Malezya’nın başbakanını istifaya çağıran bir grup muhalefet eylemcisinin rengine sahip olması nedeniyle sarı renkli kıyafetler giymeyi yasaklamıştır.

3- Siyah otomobil yasağı

Siyah otomobil yasağı

Türkmenistan’daki gümrük yetkilileri, siyah taşıtların ithalatına izin vermeyi reddetti. Karar için bir neden vermediler, ancak ithalatçılara, bunun yerine Orta Asya’daki bu ülkede şanslı bir renk olarak kabul edilen beyaz renkli araçlar satın almalarını önerdiler.

2- Bir köpeğe çirkin yüz yapma yasağı

Bir köpeğe çirkin yüz yapma yasağı

ABD Oklahoma eyaletinin bazı bölgelerinde köpeklere “çirkin yüz” yapan insanlar para cezasına çarptırılabilir ve hatta hapsedilebilir.

1- Kinder Surprise

Kinder Surprise

İçinde gömülü sürpriz oyuncağı olan bu İtalyan çikolatası, dünyanın pek çok yerinde oldukça popüler ve sevilen bir çikolatadır. Ancak küçük çocukların bu yumurta içerisindeki oyuncakları yutmasını engellemek amacıyla çikolata ABD’de yasaklanmıştır.

Originally posted 2021-11-19 09:58:17.

Bu yazı En Tuhaf ve Anlamsız 10 Yasak ilk olarak bu sitede yayınlanmıştır. Lafmacun.Net - Sosyal İçerik Platformu. Yazının kaynağı bu sitedir.

]]>
https://lafmacun.net/en-tuhaf-ve-anlamsiz-10-yasak/feed/ 2
Mutlaka Görmek İsteyeceğiniz En iyi 11 Siyah Kumlu Plaj https://lafmacun.net/siyah-kumlu-plajlar/ https://lafmacun.net/siyah-kumlu-plajlar/?noamp=mobile#comments Fri, 24 Mar 2023 12:30:16 +0000 https://lafmacun.net/?p=29095 Siyah kumsallar.. Çoğu kişiyi kendine hayran bırakan bir görüntüye sahiptirler. Çok tuhaf bir şekilde siyah kumlara sahip bir çok plaj bulunmaktadır. Siyah kumlu plajlar genellikle volkanik bölgelerde oluşurlar, bu nedenle en iyi siyah kumlu plajların bazıları Hawaii ve İzlanda’da bulunur. Bununla birlikte, bu listede Portekiz’den İtalya’ya kadar, bir çok siyah kumlu plaj bulduk. İşte birbirinden güzel 11 Siyah kumlu plaj! 11- Kariotahi Beach, Yeni Zelanda …

Bu yazı Mutlaka Görmek İsteyeceğiniz En iyi 11 Siyah Kumlu Plaj ilk olarak bu sitede yayınlanmıştır. Lafmacun.Net - Sosyal İçerik Platformu. Yazının kaynağı bu sitedir.

]]>
Siyah kumsallar.. Çoğu kişiyi kendine hayran bırakan bir görüntüye sahiptirler. Çok tuhaf bir şekilde siyah kumlara sahip bir çok plaj bulunmaktadır. Siyah kumlu plajlar genellikle volkanik bölgelerde oluşurlar, bu nedenle en iyi siyah kumlu plajların bazıları Hawaii ve İzlanda’da bulunur. Bununla birlikte, bu listede Portekiz’den İtalya’ya kadar, bir çok siyah kumlu plaj bulduk.

İşte birbirinden güzel 11 Siyah kumlu plaj!

11- Kariotahi Beach, Yeni Zelanda

Kariotahi Beach, Yeni Zelanda

Siyah kumları ile harika bir görüntüye sahip olan bu plaj oldukça fazla rüzgar almaktadır. Bundan dolayı plaj genellikle yamaç paraşütü için kullanılmaktadır.

10- Monterrico, Guatemala

Monterrico, Guatemala

Burası Guatemala’nın en ünlü siyah kum plajı ve aynı zamanda Orta Amerika’da en çok ziyaret edilen ülkelerden biri.

9- Waipi’o Beach, Havai

Waipi’o Beach, Havai

“Kavisli su” anlamındaki bu vadi çok öncelerden Hawaii krallarının eviydi.

8- Reykjavik, İzlanda

Reykjavik, İrlanda

İzlanda’nın başkenti olan Reykjavik’te bulunan bu siyah kumlu plaj her yıl oldukça fazla turist tarafından ziyaret edilmektedir.

7- Sao Miguel, Portekiz

Sao Miguel, Portekiz

Azor şehrinde bulunan bu ada “Yeşil Ada” olarak da bilinmektedir.  Siyah kumlu plajlar arasında en güzel plajlardan biridir.

6- Kaimu, Hawaii

Kaimu, Havai

1990’da volkanik bir patlamadan sonra kasaba plajı komple lavla kaplıydı. Bugün, yerliler alanı eski ihtişamına geri getirmek için çalışıyorlar ancak bu haliyle daha güzel.

5- Playa Negra, Kosta Rika

Playa Negra, Kosta Rika

Bu inanılmaz derecede doğal siyah kumlu pasifik plajı, sörf tutkunları için oldukça popüler bir konumdadır.

4- Vlychada, Yunanistan

Vlychada, Yunanistan

Bu siyah kum plajı, çarpıcı dalgaların şekil verdiği devasa kum taşı kayalıklarıyla tanınmaktadır.

3- El Tunco, El Salvador

El Tunco, El Salvador

Bu sessiz küçük köy, sahip olduğu siyah kumlu plaj sayesinde, El Salvador’daki en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir. Buraya gelen ziyaretçiler genellikle sörf yapmak için gelse de, siz buraya harika bir seyir keyfi olan gün batımını izlemek için de gidebilirsiniz.

2- Stromboli, İtalya

Stromboli, İtalya

Bu küçük Akdeniz adası, İtalya’nın üç aktif volkanlarından birine ev sahipliği yapıyor. Aslında, sayısız patlamayla “Akdeniz’in Deniz Feneri” olarak da anılmaktadır. Ve şunu da belirtelim ki, bu siyah kumlu plaj tamamen risk altındadır!

1- Jökulsarlon Plajı, İzlanda

Jökulsarlon Plajı, İzlanda

Evet, telaffuz etmek çok zor olsa da, bu siyah kumlu plaj buzlar ile oldukça uyum sağlayarak harika bir görüntü sunmaktadır. Ayrıca plajın, Hollywood’da oldukça popüler bir mekan olması da şaşırtıcı olmamalı.

Dünyanın En Acayip Plajları başlığımızda ilginizi çekebilir.

Originally posted 2021-11-19 09:58:15.

Bu yazı Mutlaka Görmek İsteyeceğiniz En iyi 11 Siyah Kumlu Plaj ilk olarak bu sitede yayınlanmıştır. Lafmacun.Net - Sosyal İçerik Platformu. Yazının kaynağı bu sitedir.

]]>
https://lafmacun.net/siyah-kumlu-plajlar/feed/ 2
Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir? https://lafmacun.net/corek-otu-yagi/ https://lafmacun.net/corek-otu-yagi/?noamp=mobile#comments Fri, 24 Mar 2023 08:27:20 +0000 https://lafmacun.net/?p=13957 Ülkemiz insanlarında genel olarak bitkisel tedavi yöntemlerine ya da bitkisel içerikli doğal ürünlere yoğun ilgi bulunmaktadır. Şifanın doğadan geldiğine inanan pek çok kişi bir şikayeti olduğunda bunun çözümünü bitkisel ürünlerde aramaktadır. Bu açıdan bakıldığında bitkisel ürünler içerisinde geniş faydası ile çörek otu yağı ilgi çekmektedir. Çörek Otu Yağı Faydaları İçerisinde bulunana besin değerleri sayesinde insan …

Bu yazı Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir? ilk olarak bu sitede yayınlanmıştır. Lafmacun.Net - Sosyal İçerik Platformu. Yazının kaynağı bu sitedir.

]]>
Ülkemiz insanlarında genel olarak bitkisel tedavi yöntemlerine ya da bitkisel içerikli doğal ürünlere yoğun ilgi bulunmaktadır. Şifanın doğadan geldiğine inanan pek çok kişi bir şikayeti olduğunda bunun çözümünü bitkisel ürünlerde aramaktadır. Bu açıdan bakıldığında bitkisel ürünler içerisinde geniş faydası ile çörek otu yağı ilgi çekmektedir.

Çörek Otu Yağı Faydaları

İçerisinde bulunana besin değerleri sayesinde insan vücudu açısından birçok faydaya sahiptir ve insan hayatında çeşitli amaçlar ile kullanım alanı bulmaktadır. Bu faydadan herkesin yararlanabilmesi amacı ile çörek otu yağı hakkında genel bilgiler araştırılarak bu bilgilere birçok kişinin sahip olması tavsiye edilmektedir. Böylelikle herhangi bir yan etkiye sahip olmadan doğal tedavi mümkün hale gelmektedir.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek otu yağının insan vücuduna birçok faydası bulunmaktadır. Bu bakımdan şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Yağın en bilinen faydası yaraları iyileştirici özelliğinin bulunmasıdır. Böylelikle vücutta görülen küçük yaralar çörek otu yağı sayesinde kolaylıkla ortadan kalkabilmektedir. Bunun yanı sıra çörek otu yağının diğer faydaları şu şekildedir: baş ağrısına karşı fayda sağlar, bağırsak parazitlerini kurutucu etkiye sahiptir, içerisinde pek çok değerli bileşen bulundurur, sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olur, gaz gidermeye karşı faydalıdır, kabızlık problemi yaşayan kişiler için oldukça etkilidir, burun tıkanıklığının geçmesini sağlar.

Çörek Otu Yağının Hastalıklara Yararları

Bronşit ve öksürük sorunu yaşayan kişiler için son derece faydalıdır. Genellikle kış mevsiminin gelmesi ile birlikte ortaya çıkan grip ve nezle gibi hastalıklar üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Çörek otu yağının ateş düşürücü özelliği bulunmaktadır. İnsan arasında sıklıkla görünün hemoroit yani diğer adı ile basur problemi üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir. Çörek otu yağının sağlığa faydaları arasında astım hastalığına karşı faydalı olması da sayılmaktadır. Kolesterolü düşürücü özelliğe sahip olan çörek otu yağının dengeleyici özelliği de bulunmaktadır. Bunların yanı sıra çörek otu yağı eklem ağrıları, kas ağrıları, romatizma üzerinde de oldukça etkilidir. Bunun için yağın masaj yapılarak ilgili bölgeye uygulanması yeterli olmaktadır.

Çörek Otu Yağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çörek otu yağının tadı acıdır. Dolayısıyla bazı insanlar satın alırken eğer tadı acı ise hiç düşünmeden hemen satın almaktadır. Oysa bu doğru bir davranış değildir. Tadı her acı olan tohum organik çörek otu anlamına gelmemektedir. Dolayısıyla çörek otu yağı satın alırken dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir.

Sağlıklı çörek otu yağını anlamak için bazı hassas noktalar bulunmaktadır. Öncelikle kaliteli çörek otu yağı tercih edilmelidir. Soğuk sıkım diye tabir edilen çörek otu insan sağlığına en uygun olarak tanımlanmaktadır. Sağlık ve üretim standartlarına uygun olarak üretim yapan firmaların ürünleri nsanlar tarafından öncelikli tercih olmalıdır.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek otunun yağı insan vücudu için son derece faydalıdır. Saçlara, cilde, hastalıklara sayısız faydası bulunan yağın kullanım şekli genel olarak her bölge için benzerdir. Genel olarak çörek otunun sabahları ve akşamları aç karnına yemeklerden önce olacak şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Tüketirken genel olarak birkaç damla yağı su ile karıştırarak tüketilmesi önerilmektedir. Ancak günlük tüketilecek dozunun iki gramdan fazla olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir cilde kavuşmak isteyen kişilerin çörek otu yağını sabah kullanmaları önerilmektedir. Eğer bebeklerin cildi için kullanılacak ise birkaç damla yağı pamuğa damlatarak bebek cildine yavaşça uygulamak gerekmektedir.

Cilt İçin Çörek Otu Yağı

Çörek otu yağının sıklıkla kullanıldığı bölgelerin başında cilt gelmektedir. Öncelikle çörek otu yağının ciltte kullanımı incelenirse ilk olarak cilt üzerinde yağın fazla uzun süre bekletilmemesi gerektiğine dikkat edilmelidir. Cilde uygulanma şekli tıpkı bebeklerde olduğu gibi pamuk ile olmaktadır. Bunun yanı sıra ağrılara karşı uygulanacak olan çörek otu yağının ilgili bölgedeki cilt üzerinde masaj hareketleri ile uygulanması yeterli olmaktadır.

Saç Sağlığı Ve Çörek Otu Yağı

Saç için çörek otu yağı kullanımına bakıldığında kahvaltı öncesinde bir tatlı kaşığı çörek otu yağının içilmesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede insanlar daha gör ve hacimli saçlara kavuşabilmektedir. Bu uygulamanın yanı sıra çörek otu yağının saç diplerine uygulandığı da görülmektedir. Bunun için yeterli miktardaki yağ saç diplerine sürülerek yaklaşık bir saat bekletilmektedir. Bu sayede yeni çıkan saçlar gayet sağlıklı bir şekilde büyümekte ve sağlıkla uzayan saçlara sahip olunmaktadır. Saçlara olan faydasını arttırmak amacı ile çörek otu yağının duş almadan önce uygulanması da önerilmektedir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek Otu Yağının Bebeklerde Kullanımı

Genel olarak anne babalar bebeklerinin cildindeki çatlaklıklardan şikâyetçi olmakta ve bunun için çözüm yolları aramaktadırlar. Bunun için en etkili çözüm yollarının başında gelmektedir. Yağ ilgili bölgeye pamuk ile yavaşça sürülmekte ve ardından su ve sabun ile birlikte yıkanmalıdır. Böylelikle daha temiz ve yumuşak bir cilt ortaya çıkmaktadır.

Çörek Otu Yağı Zayıflatır Mı?

Günümüz insanlarına bakıldığında kilo problemi yaşayan ve istenmeyen kilolarından kurtulmak isteyen pek çok kişi bulunmaktadır. Bu insanlar genel olarak çözümü bitkisel içerikli beslenme ile bulmaktadır. Dolayısıyla genel talep gören bitkisel ürünlerin başında gelmektedir. Bilindiği üzere çörek otunun iştah kapatıcı ve tokluk hissi veren etkisi bulunmaktadır. Bu da kilo vermek isteyen kişiler için avantaj sağlamaktadır. Bunun yanı sıra çörek otunun sindirim sistemini düzenleyici özelliğinin bulunması kilo vermek için uğraşan kişilere fayda sağlamaktadır. Çörek otu yağı ile zayıflamak için yemeklerden bir saat önce bir kaşık çörek otu yağını bir çay bardağı su ile tüketmek gerekmektedir.

Çörek Otu Yağı Zararlı Mıdır?

Çörek otu yağı incelendiğinde genel olarak pek çok konuda işe yaradığı ve sağlık açısından son derece faydalı olduğu görülmektedir. Bu sebepten ötürü çörek otunun kullanımı oldukça yaygındır. Ancak insanlar çörek otu yağının herhangi bir zararının bulunup bulunmadığı konusunda merak içerisine düşmektedirler. Bu bakımdan incelendiğinde her üründe olduğu gibi çörek otu yağında da fazla kullanım sonucunda zararlı etkiler ortaya çıkmaktadır. Tüketiminde aşırıya kaçılmamasına dikkat edilmemesi gerekmektedir. Böylelikle çörek otu yağının faydalarından sorunsuzca faydalanılmakta ve birbirinden farklı sağlıklı olumlu etkiler ortaya çıkmaktadır.

Çörek Otu Yağının Çocuklarda Kullanımı

Çörek otu çocuklardaki bir takım problemlere de iyi geldiğinden dolayı anne babalar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Yağın fayda sağladığı problemlere bakılırsa bunlar gaz problemi, sağlıklı büyüme, ciltteki bozukluklar olarak sayılmaktadır. Çörek otunun faydalarından yararlanabilmek için özellikle çocuklarda doğru ölçekte tüketilmesine dikkat edilmelidir. Böylelikle verimli sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Çörek Otu Hakkında

Çörek otu yağı insanlar arasında yaygın biçimde kullanılan yağlar arasında yer almaktadır. Çörek otunun sağladığı faydalardan yağ biçiminde yararlanmak isteyen kişiler tercihlerini çörek otundan yana kullanmaktadırlar. Bu yağı herkes kullanabilmektedir fakat kullanırken dikkatli davranılması tavsiye edilmektedir. Özellikle hamilelerin bu süre zarfında kullanmaları uzman kontrolünde olmalıdır.

Originally posted 2021-11-19 09:58:15.

Bu yazı Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir? ilk olarak bu sitede yayınlanmıştır. Lafmacun.Net - Sosyal İçerik Platformu. Yazının kaynağı bu sitedir.

]]>
https://lafmacun.net/corek-otu-yagi/feed/ 1
Avokado Yağının Sağlığımız İçin 10 Harika Faydası! https://lafmacun.net/avokado-yaginin-sagligimiz-icin-10-harika-faydasi/ https://lafmacun.net/avokado-yaginin-sagligimiz-icin-10-harika-faydasi/?noamp=mobile#comments Fri, 24 Mar 2023 04:23:04 +0000 https://lafmacun.net/?p=29080 Avokado harika meyvelerden biri. Çoğu meyvenin aksine sağlıklı yağlar bakımından da oldukça zengin. Hatta yağ üretimi için kullanılan ender meyvelerden biridir. Avokado yağı, zeytinyağı kadar meşhur değil.. Fakat çok faydalı ve besleyici bir bitkisel yağ. Avokado yağında bulunan antioksidanlar ve diğer sağlıklı bileşenler bu yağı birçok sağlık problemine karşı faydalı hale getirmiştir. Avokado yağının faydaları; 1) …

Bu yazı Avokado Yağının Sağlığımız İçin 10 Harika Faydası! ilk olarak bu sitede yayınlanmıştır. Lafmacun.Net - Sosyal İçerik Platformu. Yazının kaynağı bu sitedir.

]]>
Avokado harika meyvelerden biri. Çoğu meyvenin aksine sağlıklı yağlar bakımından da oldukça zengin. Hatta yağ üretimi için kullanılan ender meyvelerden biridir. Avokado yağı, zeytinyağı kadar meşhur değil.. Fakat çok faydalı ve besleyici bir bitkisel yağ.

Avokado yağında bulunan antioksidanlar ve diğer sağlıklı bileşenler bu yağı birçok sağlık problemine karşı faydalı hale getirmiştir.

Avokado yağının faydaları;

Avokado yağının faydaları;

1) Avokado Yağı Oleik Asit, Omega-3 ve Omega-6  Kaynağıdır

Avokado yağının neredeyse %70 i tekli doymamış yağ asitlerinden biri olan Oleik Asitten oluşmaktadır. Oleik asit bir Omega-9 yağ asididir ve kalp için çok faydalıdır.

Ayrıca avokado yağında bol miktarda Omega-6 ve Omega-3 yağ asitleri bulunur. Bu yağ asitleri de kalp hastalıklarına karşı etkin koruma sağlar.

2) Avokado Yağı Kolesterolü Düşürür ve Kalp Sağlığına İyi Gelir

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar avokadonun kalp sağlığı için çok faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Avokado Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerinin yanı sıra oleik asitin çok zengin bir kaynağıdır. Bunlar kalp ve damar sağlığı için çok önemli organik bileşiklerdir.

Zeytinyağı ve avokado yağı kötü kolesterolü düşüren, iyi kolesterolü artıran çok faydalı bitkisel yağlardır.

3) Avokado Yağı Gözlere Çok İyi Gelir

Avokado yağında gözlerde yaşlanmaya bağlı olarak görülebilen maküler dejenerasyon ve katarakt gibi rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olan Lutein adlı bir madde bulunmaktadır.

Lutein bir karotenoid çeşididir ve A vitamini ile birlikte göz sağlığının korunmasında çok etkilidir. Avokado meyvesi ve avokado yağı tüketmek gözlerinizi oksidatif hasardan ve yaşlanmaya bağlı hastalıklardan koruyacaktır.

4) Avokado Yağı Vitaminlerin Emilimini Artırır

Bazı besin maddelerinin vücudunuz tarafından absorbe edilmesi için yağa ihtiyaç vardır. Bunlar arasında bulunan karotenoid antioksidanlar, birçok bitkinin yapısında bulunur ve besinler yoluyla vücut içerisine alınır.

Avokado Yağı Cildi Güzelleştirir

5) Cilde İyi Gelir ve Yaraların Hızla İyileşmesini Sağlar

Avokado yağındaki yağ asitleri ciltteki yaraların hızla iyileşmesini sağlar, yara izlerini hızla kapatır.

Avokado yağı ve B12 vitamininden yapılan bir kremin, yaraların iyileşmesini hızlandırdığına dair klinik bulgular bulunmaktadır.

6) Serbest Radikalleri Etkisiz Hale Getirir

Antioksidanlar metabolizmanın atıkları olan serbest radikallerin uzaklaştırılmasını sağlayan çok faydalı moleküllerdir.

Yüksek miktarda serbest radikal, tip 2 diyabet başta olmak üzere çeşitli sağlık problemlerine neden olabilecek oksidatif stresin artmasına neden olmaktadır.

Antioksidanlar, serbest radikallere elektron vererek bu moleküllerin etkisiz hale getirilmesini sağlar. Etkinliğini kaybeden serbest radikaller ise karaciğere taşınarak parçalanır ve böbreklerden atılarak uzaklaştırılır.

7) Avokado Yağı Cildi Güzelleştirir

Cildi pürüzsüz ve beyaz hale getirir, akne ve sivilce oluşumuna karşı çok etkilidir. Ayrıca antioksidanlar bakımından zengin olması nedeniyle kırışıklık oluşumunu geciktirir ve yaşlanma belirtilerini azaltır.

8) Avokado Yağı Felç Riskini Azaltır

Kan damarları yüksek kolesterol ve sigara gibi etkenler nedeniyle zamanla esnekliğini kaybeder, sertleşir ve kırılgan hale gelir. Buna halk arasında damar sertliği veya damar sertleşmesi de denir.

Bu hastalık, hipertansiyona neden olur. Hipertansiyon yüksek tansiyon veya yüksek kan basıncı olarak açıklanabilen ölümcül hastalıklara neden olabilen ciddi bir sağlık problemidir. Eğer tedavi edilmez ve kontrol altına alınmazsa orta ve uzun vadede beyin damarlarının tıkanmasına ve felce neden olabilmektedir.

Ayrıca yüksek tansiyon kalbin ömrünü önemli ölçüde azaltır, kalp krizi ve çeşitli kalp hastalıkları riskini %45 e varan oranlarda artırabilir.

Kan damarlarını yumuşatan oleik asit ve omega 3, omega 6 yağ asitlerinin zengin bir kaynağıdır. (Oleik asit zeytinyağında da bol miktarda bulunur.)

Avokado yağının tüketimi sonucunda genel kolesterol düşer, iyi kolesterol seviyesi artar ve kan damarlarının esnekliği artar. Bu da başta felç olmak üzere çeşitli kardiyovasküler sistem kaynaklı hastalıkların önüne geçilmesine yardımcı olur.

9) Vücudu Toksinlerden Arındırır

Avokado yağında bol miktarda klorofil bulunmaktadır. Klorofil, vücudu temizleyip arındırır. Toksinleri uzaklaştırır. Ayrıca bol miktarda magnezyum içerir, magnezyum klorofil ile birlikte civa ve kurşun gibi ağır metallerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

10) Avokado Yağı Çok İyi Bir E Vitamini Kaynağıdır

Yüksek miktarda E vitamini içeren 5 besinden biridir. E vitamini,

 • Serbest radikallere karşı savaşır (anti oksidan)
 • Cildi güzelleştirir
 • Göz sağlığını iyileştirir
 • Hafızayı destekler

ÖZET: Avokado yağı sayısız sağlık faydası olan, oleik asit ve omega yağ asitlerinin zengin bir kaynağıdır. Kolesterolü düşürür, gözlere iyi gelir. Cilde uygulandığında yaşlanmayı geciktirir ve kırışıklıkları azaltır.

Kaynak:

 • https://authoritynutrition.com/9-avocado-oil-benefits/
 • http://www.naturallivingideas.com/avocado-oil-benefits/

Originally posted 2021-11-19 09:58:14.

Bu yazı Avokado Yağının Sağlığımız İçin 10 Harika Faydası! ilk olarak bu sitede yayınlanmıştır. Lafmacun.Net - Sosyal İçerik Platformu. Yazının kaynağı bu sitedir.

]]>
https://lafmacun.net/avokado-yaginin-sagligimiz-icin-10-harika-faydasi/feed/ 1
Okullarda Alınmış En Saçma 7 Yasak https://lafmacun.net/okullardaki-yasaklar/ https://lafmacun.net/okullardaki-yasaklar/?noamp=mobile#comments Fri, 24 Mar 2023 00:15:38 +0000 https://lafmacun.net/?p=29070 Ülkemiz dahil dünyanın her yerinde okullarda çeşitli yasaklar bulunmaktadır. Fakat bazı yasaklar öyle bir hal almış ki gerçekten bu kadarda olmaz diyebiliyoruz. Hoş biz Türk milleti olarak olmayacakları görmeye alıştığımız için bize çok garipte gelmeyebilir. Bazı ülkeleri okullarında alınmış olan ve okuyanları şaşırtmayı başaran yasaklardan bazıları; 7- Öğretmenlerin kırmızı kalem kullanması Bazı İngiltere okullarında öğretmenlerin, öğrencilerin …

Bu yazı Okullarda Alınmış En Saçma 7 Yasak ilk olarak bu sitede yayınlanmıştır. Lafmacun.Net - Sosyal İçerik Platformu. Yazının kaynağı bu sitedir.

]]>
Ülkemiz dahil dünyanın her yerinde okullarda çeşitli yasaklar bulunmaktadır. Fakat bazı yasaklar öyle bir hal almış ki gerçekten bu kadarda olmaz diyebiliyoruz. Hoş biz Türk milleti olarak olmayacakları görmeye alıştığımız için bize çok garipte gelmeyebilir.

Bazı ülkeleri okullarında alınmış olan ve okuyanları şaşırtmayı başaran yasaklardan bazıları;

7- Öğretmenlerin kırmızı kalem kullanması

Öğretmenlerin kırmızı kalem kullanması

Bazı İngiltere okullarında öğretmenlerin, öğrencilerin kağıtlarına kırmızı kalem ile işaret koymasını yasaklamıştır. Çünkü kırmızı renk bu konuda öğrenciler için çok rahatsız edici ve olumsuz bir renk olarak görülür. Çocukların şevkini kırmamak için kırmızı kalem yasaklanmıştır ve çoğunlukla mavi ve siyah kalem kullanılmaktadır.

6- Oyun oynamak

Oyun oynamak

Birkaç eyalette ilköğretim öğrencileri için futbol, bayrak futbolu ve diğer rekabet oyunları oynama yasağı getirilmiştir. Yasağın sebebi ise bu tarz oyunların küçük çocuklar için uygun olmaması ve ilkokul öğrencileri için oldukça tehlikeli olması.

5- Cheetos yasağı

Cheetos yasağı

ABD’de üç farklı eyalette bulunan ilkokullarda Cheetos tüketimi yasaklanmıştır. Yasağın sebebi ise çocukların abur cubur yemelerini önlemek. Cheetos’un zayıf besin değelerine sahip olması ve çoğu öğrenci tarafından öğle yemeği yerine tüketilmesi bu yasağı getirmeyi gerektirdi.

4- Kitap yasağı

Kitap yasağı

Çoğu okulda bazı tehlikeli fikirlere sahip ve rahatsız edici kitaplar yasaklanmıştır. Kitapların bazılarını okumuş ya da okuyan biriyle kesinlikle karşılaşmışsınızdır.  Bu kitaplar arasında Harry Potter(tüm serileri), Tom Sawyer’ın Maceraları, Hayvan Çiftliği gibi ünlü kitaplarda bulunmaktadır.

3- Babalar Günü kartları

Babalar Günü kartları

Babalar Günü kartları İskoçya’da bir çok okulda yasaklanmıştır. Böylece babası olmayan çocuklar kendini kötü hissetmeyecek ve üzülmeyeceklerdi. Ayrıca bu çocuklar için okullarda ve okul dışında bir çok etkinlik de düzenlenmektedir.

2- Pokemon Kartları

Pokemon Kartları

Pokemon kartları Avrupa’da bir çok okulda yasaklanmıştır. Çünkü öğrenciler bu kartlar yüzünden sürekli tartışıp kavga etmekte, okulun huzurunu bozmakta ve kendi aralarında kart ticareti yapmaktaydılar. Kumar bağımlılığını engellemek ve kavgaların önüne geçmek için kesin çözüm yolunu bu kartları yasaklamakta buldular.

1– Kartopu Oynamak

Kartopu Oynamak

Önceden kışın okul bahçelerinde kartopu savaşları yapardık, çok eğlenceli zamanlar geçirirdik öyle değil mi? Gerçi bizim yeni nesilde bu konuda şanslı çünkü ülkemizde böyle bir yasak yok. Ama bazı ülkelerde ilkokul öğrencilerinin kartopu ile oynaması yasaklandı. Sebebi ise kartopu savaşlarının öğrencileri yaralama ve incitme riski.

Originally posted 2021-11-19 09:58:11.

Bu yazı Okullarda Alınmış En Saçma 7 Yasak ilk olarak bu sitede yayınlanmıştır. Lafmacun.Net - Sosyal İçerik Platformu. Yazının kaynağı bu sitedir.

]]>
https://lafmacun.net/okullardaki-yasaklar/feed/ 1