Sağlık

Zeytin Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Yağlar arasında adına kara leke bulaştırmayan zeytinyağı; cilt bakımı konusunda da kullananlara yüz güldürücü sonuçlar sağlıyor.

istanbul temizlik şirketi

Günümüzde hem tıp, hem de alternatif tıp alanlarında göğsünü gere gere yerini alan,  yağlar arasında adına kara leke bulaştırmayan zeytinyağı; cilt bakımı konusunda da kullananlara yüz güldürücü sonuçlar sağlıyor.

Zeytinyağının doğal yapısındaki güçlü antioksidanlar;  C vitamini, E vitamini, polifenol ve kuvvetli  anti tümör maddesi olan skualen, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda, dolayısıyla cilde sağlık kazandırıyor. Ayrıca uzmanların dilinden düşürmediği iki doğal yağ olan Omega 3 ve zeytinyağı, sağladıkları çeşitli faydaların yanında, cilt dostu olarak da rağbet görüyor. Kozmetik üreticilerinin de dikkatini çeken bu faydasıyla zeytinyağı, neredeyse cilt bakım ürünlerinin çoğunun içeriğinde yerini alıyor. Zeytinyağlı sabunlar, şampuanlar, kremler, duş jelleri, maskeler, anti-agingler, serumlar vb.. her gün daha da fazla raflarda ön plana çıkıyor.
Zeytinyağının cilde faydası listesinde, en önemlilerinden biri  “cilt yaşlanmasını geciktiriciliği”. Kendi sağlığını da koruyarak, dünyanın en ömürlü ağacı olarak varlığını devam ettiren zeytinden çıkarılıyor oluşu ile ilgili midir bilinmez, ancak cildi de uzun yılar boyunca koruduğu ve sağlıkla yaşattığı bir gerçek.​

Zeytinyağı Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağının Cilde Faydaları

  • Pratiktir; kolayca uygulanır.
  • Ucuzdur; yüklü ödemeler yapmazsınız.
  • Doğaldır; kimyasal bileşenler içermez.
  • Zamansızdır; istenildiği zaman uygulanır.
  • Güvenilirdir; istenmeyen sonuçlar vermez.
  • Etkilidir; sonuçlar yüz güldürür.

Zeytinyağı, doğanın cildimize en güzel hediyesidir:

İşte size bir koşu aldıracak, zeytinyağının cilde faydaları;

Cildi Nemlendirir.

Bilinen en iyi doğal nemlendiricilerden olan zeytinyağı, kuru ciltler için seçilebilecek en iyi nemlendiricidir.
Uygulandığı cilde, derinlemesine etki eder ve kısa sürede sonuç alınmasını sağlar. İçeriğinde muhafaza ettiği E vitamini sayesinde, cilt yaşlanmasına neden olan serbest radikallerle girdiği savaşı kazanır.

Nemlendirici olarak kullanılacak zeytinyağı, ılık sıcaklığa ulaşacak derece ısıtılır. Nem ihtiyacı olan yüz, ayak ya da el gibi cilt bölgelerine hassas masajlarla sürülür. Cildin kuruluk derecesine göre, istenilen miktarda uygulamanın bir zararı yoktur.

Cilt döküntülerini, kızarıklıklarını ve kaşıntıları giderir.

Cilt hastalıkları olarak kabul gören kızarıklıklar, döküntüler ve eşlikçileri olan kaşıntı, cildin belli bir yüzeyinde belirir ve sonra yayılabilir. Zeytinyağı; E vitamini ve zengin antioksidanlı yapısıyla, ciltte görülebilen bu rahatsizlıklara karşı mucizevi etkisini gösterir, kısa zamanlı iyileşme sağlar.

Ciltteki kızarıklık, döküntü ve kaşıntılara zeytinyağı ile onarım sağlamak için; eşit miktarda bal ve zeytinyağı, tahta kaşık ile karıştırılır ve ihtiyaç bölgesine hassas bir şekilde sürülür.10 dakikalık bekleme süresinden sonra bölgeye su ile durulama yapılır. Sabunlama ve  kurutma yapılmaması gerekmektedir.

Cilt için en iyi peeling yöntemidir.

Ölü hücrelerin ciltten kovulması işleminin gerçekleştiği uygulama olan peeling, çeşitli malzemelerle yapılabilir. Bunların içinden doğal ve etkili olan zeytinyağı ile yapacağınız peeling, cildin ölü maskesini çıkarmanın yanında, sivilce ve siyah nokta gibi istenmeyen cilt sorunlarıyla da karşılaşma sıklığınızı azaltır.

Peeling olarak kullanılacak zeytinyağı, bir tatlı kaşığı toz şeker ile karıştırılır. Yüz ve boyun bölgesine hafif masajlarla uygulanır. Beş dakika kadar bir süre ile dairesel hareketlerle masaj sonrasında ılık su ile durulanır. Zeytinyağlı bu uygulamayı haftada bir defa yapmanız yeterlidir.

Ciltteki lekelerin giderilmesini sağlar.

Zeytinyağı, farklı etkenler nedeniyle (güneş, sivilce, yanık), cildinizin benimsediği ancak sizin varlığından rahatsız olacağınız cilt lekelerine karşı dost elini uzatır. İçeriğindeki E vitamininin desteğiyle, cildin nemlenerek yumuşamasını sağlarken, cilt yüzeyindeki hasarlı bölgelerin de doğal haline dönüşümünü sağlar. Leke savar özelliği, görünüşüne önem verenler için, zeytinyağının cilde faydaları arasında en yıldızı parlayan özelliğidir.

Lekelerin giderilmesinde kullanılacak zeytinyağı, ılık hale gelene kadar ısıtılır. Aralıklı olarak yarım saat kadar, dairesel masajla hasarlı bölgeye uygulanır. Gece boyu kalacak şekilde uygulaması da yapılabilir. İstenildiği takdirde aynı yöntem, az bir lavanta yağı eklenerek de uygulanabilir. Leke çözülümü sağlanana kadar her gün aynı bakıma devam edilir.

Sivilcelerin ve iltihaplanmaların tedavisinde etkilidir.

Zeytinyağı, antienflamatuvar ve antioksidanlı yapısı dolayısıyla, sivilce ve iltihap tedavisinde etkili bir yağdır. Antienflamatuvar maddeler; iltihap ile mücadele eden maddelerdir. Ciltteki sivilceler; kişiye özgüveni zedeleyici, iltahaplanmalar ise; kişinin kendi sağlığına güvenini sarsıcı olarak rahatsızlık verirken, zeytinyağı da doğal gücüne güvenerek tüm  bunların üstesinden gelir.

Sivilce ve iltihaplanmaların giderilmesinde kullanılacak zeytinyağı, bal ve limon ile tahta kaşık yardımı ile karıştırılarak macun haline getirilir. 2 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı limon ve zeytinyağından oluşan bu macun, ince bir tabaka halinde uygulanan yüzeyde yarım saat kadar bekletilir. Bekleme süre sonrasında cilt bol su  iyice durulanır. Bu bakımın haftada bir uygulanması önerilir.

Zeytinyağı Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağının etkisinden en çok faydalanacağımız zaman, cildin en iyi temizlenme olanağı bulduğu ve dolayısıyla cilt gözeneklerinin  en açık hale geldiği banyo sonrasıdır.

Vücudunuzun ıslaklığı kurulanıp, hafif nemli hale geldiğinde yapacağınız uygulama ile en doğru zamanı yakalamış olursunuz. Nemlendirici olarak kullanımı tercih edildiğinde, zeytinyağının içine bir kaç damlacık aromatik yağ eklemek, zihninizin rahatlamasını vücudunuzun da gevşemesine etki eder. Bu şekilde  kullandığınızda, aynı zamanda zeytinyağı ile aromaterapi yapmış olursunuz.

Zeytinyağı ile cilt bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

Zeytinyağı cilt bakımında güvenle ve pratik bir şekilde kullanılabilir.  Ancak unutulmaması gerekir ki; zeytinyağının arası cildimizle iyidir,  giysiler için böyle bir dostluktan söz edilemez. Bu ilişkilerin sınırlarına dikkar edersek üzücü sonuçlar yaşamayız. Uygulayacağımız zeytinyağlı cilt bakımında, cildimize  yağı  emdirerek fazlasını sürmekten kaçınmalı ki giysilerimizde istenmeyen lekeler oluşmasın.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir Yorum

  1. Zeytinyağın faydalarını biliyordum ama bu kadar çok olduğunu bilmiyordum çok teşekkür ederim .Özellikle güneş lekelerini giderici özelliği çok iyi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu