SağlıkYaşam - insan

Cildi Canlandıran Yüz Maskeleri

Bu yazıda cildi canlandırıp, yenilenmesini sağlayarak daha güzel ve sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlayacak yüz maskesi tariflerini ve maske yapımından bahsedeceğiz.

İnsan cildi zaman içerisinde yıpranır, eğer doğru cilt bakımı yapılmaz ise yaşlanma belirtisi gösterirse zamanla canlılığını kaybeder ve kırışmaya başlamaktadır. Fakat cildin cansızlaşması ve kırışık oluşumu da doğru yöntemler ile engellenebilir. Yaşadığınız gölgenin iklim, sıcak ve soğuk havalar, hava kirliliği ve hatta yaşadığımız stres dolu günler, cildin yaşlılığını ve tazeliğini de alıp götürebilmektedir. Bu yüzden insan vücudunun doğru bakımı ile cildinizi sağlıklı beslenme ve doğru bakıma almanız gerektiğini unutmayın.

Daha doğal, güzel ve canlı bir cilde kavuşmak her kadının hayalidir. Bu yüzden pek çok cilt bakım yanlışı da yapılmaktadır. Veya merdiven altı cilt bakım salonlarına gitmiştir ya da evde kulaktan dolma bakım maskeleri ile uygulamalar yapmışlardır. Evde maska yapmak zor görünse de aslında sadece doğru uyguladığınız zaman oldukça ne kadar kolay bir iş olduğunu göreceksiniz.

Bu yazıyı hazırlamamızın temel amacı evde doğal maskeler ile istediğiniz cilde kavuşabilmenizi sağlamaktır.

1. Göz Çevresi için Maske

Göz Çevresi için Maske

Dikkat çekici görünmek için göz öevresine doğru bakım yapmalısınız. Göz ve göz çevresinde en bilinen bakım kürü, soğuk çay kompleksi olduğunu bilmekteyiz. Ihlamur ve lavanta çayının da alternatif bir yöntem olduğunu vurgulayabiliriz. Kaynayan suya ekleyeceğiniz bitkiler ve çiçeklerle, demini aldıktan sonra ılımaya bırakın. Ufak bir pamuk yardımı ile küre batırarak göz çevrenize uygulayın.

2. Salatalık Maskesi

Salatalık Maskesi

Fazla önemsemediğiniz, çoğu evde sevilerek tüketilen salatalık birçok nemlendirici kremin de özünü oluşturmaktadır. Evet doğru okudunuz, pek çok marka nemlendirici kremin içerisinde salatalık özü bulunmaktadır. Evde hazırlayabileceğiniz kolay bir salatalık maskesiyle cildiniz nemlenmesi ve tazelenmesinde de yardımcı olacaktır. 3 çorba kaşığı yoğurda rendelediğiniz salatalığı karıştırın ve 1 yemek kaşığı pirinç ununu ekleyin. Bu karışımınızı yüzünüze ve boynunuza uygulayıp 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

3. Portakal Maskesi

Portakal Maskesi

Özellikle mevsiminde yetişmiş ve taze halinde sıkılmış bir portakal suyunun posası cilt için çok yararlıdır. Yulaf ezmesi, isterseniz balla karıştırarak elde edilen maskeyi cildinize uygulayabilirsiniz. Ilık suyla duruladığınız cildinizdeki değişimi fark edeceksiniz.

4. Cilt Parlatıcı Maske

Cilt Parlatıcı Maske

Cildinizi parlatabilmek için 3 çay kaşığı balla 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Temizlemiş olduğunuz cildinize uygulayın. 15 dakika kadar cildiniz de bekletin. Ilık suyla yıkayın. Hafta da bir defa bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

5. Bitkisel Çay Maskesi

Bitkisel Çay Maskesi

Kaynayan suya bir tutam papatyayı katın. Ilımasını bekledikten sonra ılıyan solüsyonu cildinize uygulayın. Hem temizleyici hem de tonik olarak kullanabilirsiniz.

6. Nem Dengeleyici Maske

Nem Dengeleyici Maske

İki ü damla limon suyu, salatalık, yarım çay kaşığı irmiği ile iyice karıştırın. Cildinize hafif bir şekilde masaj yaparak, peeling uygular gibi uygulayın. Bu maskeyi cildinizde 20 dakika bekletip daha sonra soğuk su ile yıkayınız. Cildinizin nem dengesini sağlayıp kırışık oluşumunu azaltır.

7. Onarıcı Maske

Onarıcı Maske2 yemek kaşığı yoğurta 1 yumurta ekleyip iyice karıştırın. Bu hazırladığınız karışımı da dairesel hareketler ile cildinize yedirin. 15 dakika cildiniz de bekletip sonra durulayınız. Cildinizi onaracak ve deformelere karşı da bağlı olan kırışıklıkları azaltacaktır.

Aklınıza takılan konular içerisinde sormak istediklerini yorum olarak belirtiniz.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu