ListelerSağlık

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür? 19 Doğal Çözüm İçin Mutlaka Okuyun!

istanbul temizlik şirketi

Yüksek tansiyon nedir? Neden ortaya çıkar? Kontrol altında tutmak mümkün mü? Yüksek Tansiyon Nasıl Önlenir? İlaçlar kadar etkili çözümler nelerdir? Kontrol edilemeyen yüksek tansiyon nelere yol açar? Yüksek tansiyonunuz olduğunu nasıl anlarsınız?

Çoğu durumda, son aşamaya gelinceye kadar gözle görülür bir belirti oluşturmadığından dolayı sessiz katil olarak isimlendirilen yüksek tansiyon, hayati tehlikeye sahip bir kalp-damar problemidir.

Genelleme yapmak gerekirse tıbbi olarak kan basıncının 140/90 mm Hg veya daha yüksek olması yüksek tansiyon olarak kabul edilir. Genetik yatkınlık ilk sırada bir neden olsa da yaş, obezite, durağan hayat, aşırı alkol, doğum kontrol hapları, sigara ve fazla tuz alınması gibi birçok faktör yüksek tansiyona katkıda bulunabilir. Buna ek olarak aşağıdaki koşullara sahip olanlarda da yüksek tansiyon gelişme olasılığı yüksektir.

 • Stres
 • Sedef hastalığı
 • Gebelik
 • Şeker hastalığı
 • Yüksek yağlı diyet
 • Uyku apnesi
 • Kronik böbrek hastalığı
 • Fiziksel aktivitelerin eksikliği
 • Adrenal ve tiroid problemleri

Çoğu insan belirtilerin yıllar içinde gelişmesinden dolayı yüksek tansiyona sahip olduğunun farkında değildir. Günümüzde yüksek tansiyon tedavisi tamamen yapılamamakta, sadece tansiyonun normal değerlerde tutularak kontrol altında alınması sağlanabilmektedir. Kontrol edilemeyen durumlar inme ve kalp krizi gibi ciddi, yaşamı tehdit eden sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yüksek tansiyon belirtileri

Yüksek tansiyon belirtilerine dikkat!

Yukarıda da değindiğimiz gibi yüksek tansiyon, tehlikeli seviyelere ulaşıncaya kadar belirgin bir belirti göstermez. Ancak biraz dikkat ederek, yüksek tansiyonunuzun tehlikeli ve hayatı tehdit edici boyutlara varmayıncaya kadar çeşitli işaretler sezebilirsiniz.

Bunlar sıklıkla;

 • Burun kanaması meydana gelmesi
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Çarpıntı ve göğüs ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Kusma
 • Nefes darlığı
 • Çift veya bulanık görüş gibi görme sorunları

UYARI: Yüksek tansiyon nelere yol açabilir?

Hipertansiyonunuz varsa ve kısa sürede tedavi altına alınmaz ya da kontrol edilmezse, arter (atardamar) duvarlarınızdaki bu aşırı basınç, kan damarlarının ve hayati organların zarar görmesine sebep olur. Buna bağlı olarak da aşağıdaki yan sorunlar meydana gelebilir.

 • İnme
 • Anevrizma (atardamar patlaması)
 • Kalp krizi
 • Kan pıhtıları
 • Kalp yetmezliği
 • Böbrek hastalığı
 • Metabolik sendrom
 • Gözlerde meydana gelen dar, kalınlaşmış veya yırtılmış kan damarları
 • Beyin fonksiyonunda bozukluklar
 • Hafıza sorunları

Yüksek tansiyon nelere yol açabilir?

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? Yüksek Tansiyon Nasıl Geçer? Yüksek Tansiyon Nasıl Düşer? Prof. Saraçoğlu’ndan Kür

Yüksek tansiyon kontrol altında tutulması gereken ciddi bir sağlık sorunudur. Çoğu durumda hipertansiyonu kontrol etmek için ilaç kullanılır ama bununla birlikte, hipertansiyonun önlenmesinde evdeki çözümlere de başvurabilirsiniz.

Risk faktörünü yönetebilmek için antioksidan bakımından zengin gıdalar ve fakat doymuş yağ düşük olan sağlıklı bir diyet sayesinde yüksek tansiyonla daha kolay mücadele edilebilir.

Hipertansiyonun neden olduğu hasarın boyutu iki faktöre bağlıdır. Biri, yüksek tansiyonun ne kadar şiddetli olduğu diğeri ise bu sağlık durumunun ne kadar uzun süre tedavi edilmediğidir. Bu nedenle, aşağıdaki doktorunuzun önerileri ile birlikte aşağıdaki doğal çözümlere başvurmanın yanı sıra yüksek tansiyonu kontrol etmek için yaşam tarzınızı da değiştirmelisiniz.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan yüksek tansiyonu düşürmek için testere dişli aslan pençesi

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu yüksek tansiyonun düşürülmesi için testere dişli aslan pençesi bitkisini şiddetle önermektedir. Vazoaktif ve kan sulandırıcı özelliği olan testere dişli aslan pençesi bitkisinin 10 ya da 12 gramını 5-6 dakika kaynatınız ve suyunu içerek bu sayede yüksek tansiyon değerlerini dengeleyiniz.

Çoğu bitkinin raf ömrünün yaklaşık olarak 1 yıl olduğunu göz önünde bulundurarak testere dişli aslan pençesi bitkisini tedarik ederken raf ömrünün dolmaması gerektiğine dikkat ediniz. Bu nedenle alacağınız ürünün bir yıldan fazla raflarda olmamasına ve taze olmasına dikkat etmelisiniz.

Kullanım ise şu şekilde. İlk hafta günde 3 defa alabilirsiniz (sabah, öğlen, akşam). Ondan sonraki hafta ise ikiye düşürebilirsiniz.

Limon

Limon, yüksek tansiyonu düşürmede popüler bir meyvedir. İyi bir antioksidan olan C vitamini, serbest radikallerin zararlı etkilerini nötürleştirmeye yardımcı olur. Dolayısıyla bu da yüksek kan basıncının ve yüksek kolesterolün düşmesine yardımcı olur ve genel kalp sağlığını geliştirir. Ek olarak, limonun potasyum oranı yüksek olup, sodyumun etkilerini azaltarak daha düşük kan basıncına yardımcı olur.

Her sabah aç karına yarım limonu bir bardak suya sıkın ve için. Şeker ve tuz ilave etmeyiniz.

Sarımsak

Sarımsak kan damarlarının rahatlamasına yardımcı olan nitrik asit bulunur. Bu sayede özellikle sistolik kan basıncının düşmesine katkıda bulunur. Sarımsak bunun yanı sıra kan dolaşımını artırır, kolestrolü düşürür ve çeşitli kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Sarımsağı aç karına yemeniz ya da yemeklerde bir saat sonra ezerek tüketmeniz önerilir. Diğer türlü ev yapımı sulu yemeklere 1-2 diş katarak istifade edebilirsiniz.

Muz

Tansiyonu düşürmeni diğer bir yolu muz yemektir. Yüksek potasyum içeriği yüksek tansiyona neden olan sodyumun etkisini azaltmaya yardımcı olur. Aslında sadece muz değil potasyum zengini diğer gıdalar da hem inme hem de kalp hastalıklarını önleyebilir. Günde 1-2 muz yemeniz etkili sonuçlar kazanmanızı sağlayacaktır.

Sızma Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı iyi miktarda polifenol içerir. Polifenoller ise yüksek kan basıncının düşürür ve hatta kötü kolesterolün oksidasyonuna karşı korunmasına yardımcı olur. Yapısındaki tekli doymamış yağ asitleri de kalp sağlığını destekler. Diğer yandan Archives of Internal Medicine‘de yayınlanan 2000 yılında yapılan bir araştırmaya göre de sızma zeytinyağı günlük antihipertansif ilaç dozajını düşürebilir.

Domates

Domates likopen ve karotenoidlere sahiptir. Bu iki güçlü antioksidan ise serbest radikallerle savaşarak kalp hastalıklarını önler. Buna ilaveten hem büyük hem de küçük tansiyonun derecesini azaltıcı etki göstermektedir. Domateste potasyum miktarının yüksek olması da sodyumun vücuttan atılmasına yol açarak potansiyel olarak yüksek tansiyonu düşürür. Yapmanız gereken her gün bir kase domates yemek. Bir uyarı: konserve domates yemekten kaçının.

Yaban Mersini

Yaban mersini, antosiyaninler olarak adlandırılan flavonoid bakımından zengindir. Bu bileşen yüksek tansiyonu düşürmesinin yanı sıra atardamar esnekliğini artırır ve devamlılığına yardımcı olur. Bu sevimli yemişi diyetinize eklemek son derece kolaydır.

Pancar

Pancar toplumumuzda az tüketilen fakat faydaları çok olan bir sebzedir. Pancar ya da özellikle pancar suyunun nitrat içeriği yüksektir. Her nitrat içeriği yüksek olan gıda gibi pancar da kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor.

Pancar nitratları nitritlere, daha sonra nitrik oksit adı verilen ve arterlerin genişlemesine ve kan basıncının düşmesine yardımcı olan bir gaz haline dönüştürülür. Felç, kalp krizi ve diğer kardiyovasküler sorunların dahi üstesinden gelebilirsiniz. Tabi ki düzenli kullanımda.

Ispanak

Ispanakta folat, nitrat, potasyum, magnezyum ve antioksidanlar bulunur. Özellikle hem potasyum hem de nitrat tansiyonun düşürülmesinde pozitif  etkiye sahiptir. Diğer yandan ıspanak kardiyovasküler sağlığı iyileştirebilirler. Diyetinize salatada, çorbalarda ve yemeklerde ıspanağı ekleyebilirsiniz.

Kereviz

Kereviz, kan dolaşımını artırmak ve kan basıncını düşürmek için atardamar duvarlarının dokularını rahatlatan 3-N-butilfitalid adlı bir fitokimyasala sahiptir. Ayrıca, kerevizin magnezyum ve potasyum içeriği kan basıncınızı düzenler. Kerevizin faydalarından yararlanmak için çorba yada salatalara ekleyebilirsiniz. Her gün dört kereviz sapı yiyebilirsiniz.

Patates

Patates basit gibi gözükse de fitokimyasallar açısından zengin olması onu tansiyonu düşürmede etkili kılmaktadır. Yine benzer şekilde tansiyonu düşürmeye olanak sağlayan potasyum ve magnezyum içerir. Fırında pişmiş veya haşlanmış patates tercih listesinde yer almalı.

Balık yağı

Balık yağı içerisinde yer alan omega-3 yağ asitlerinin kalbe son derece faydalı olduğu bilinmektedir. Yapılan birçok çalışma, bu yağ asitlerinin inme ve kalp krizi riskini azaltabileceğini ortaya koymuştur. Omega-3 yağ asitleri bunun yanı sıra iyi kolesterolü yükselterek ve trigliserit seviyesini düşürerek de kan basıncının kontrol altına alınmasında etkilidir.

Kalp nakli yapılan hastalar yüksek tansiyona daha duyarlıdır ve bu nedenle bu hastaların yüksek tansiyonu önlemek için balık yağı tüketmeleri şiddetle önerilmektedir.

Balık yağı hapları kullanmak bazı istenmeyen yan etkilere neden olabilir, bu nedenle portakal suyuna eklenerek içilmesi tavsiye edilir günlük olarak ne kadar tüketeceğiniz i öğrenmek için doktorunuza danışmanız gerekir.

Karpuz

Yüksek tansiyon ile mücadelede ve kalp sorunları ile ilgili problemli olan hastaların karpuz tüketmeleri önemlidir. Sağlık açısından birçok önemli vitamin ve mineral içeren karpuz düzenli olarak tüketildiğinde kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur. Karpuz içinde bulunan sitrulin isimli amino asit vücutta nitrik oksitin üretiminden sorumlu olan L arjinin amino asitine dönüştürülür nitrik oksit vücuttaki çeşitli sistemlerin ve hücrelerin düzenlenmesinde önemli rol oynar.

Nitrik oksit aynı zamanda kan damarlarını genişleterek kan basıncının düşürülmesi ne katkı sağlar ve bu sayede kan damarları genişlediğinde kanınız kolayca damarlardan akarak hayati görevini yerine getirir.

Bu kapsamda her sabah aç karına bir dilim ya da bir bardak karpuz suyu içmeniz önerilir.

Bitter çikolata

Bitter çikolatanın sağlık açısından birçok yararı vardır. Özellikle bileşiminde yer alan flavonoidler kan damarlarını genişletir ve damarların daha elastik bir özelliğe kavuşmasına katkı sağlar. Çikolata tercih ederken yüzde 70’ten fazla kakao içerdiğine dikkat edin ve bu sayede kalp damar ve yüksek tansiyon sorununa karşı önlem alınız. Yapılan araştırmalarda bitter çikolata yiyen hastaların yüzde 18’inde kan basıncında önemli bir düşüş gösterdiği kaydedilmiştir.

Fesleğen ya da Reyhan

Lezzetli bir bitki olan fesleğen sadece yemeklere lezzet vermek için değil aynı zamanda çok sayıda tıbbi amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Nane ailesine mensup olan fesleğen kalsiyum, demir, C vitamini. A vitamini ve çinko bakımından zengindir. Bu özelliklerinden dolayı baş ağrısı, mide sorunları ve soğuk algınlığı gibi problemlerin yanı sıra yüksek tansiyon için de tamamlayıcı bir tedavi olarak önerilmektedir.

Fesleğenli çorba, makarna, salata ve güveçlerinize taze olarak ekleyebilir ve güvenli bir şekilde tüketebilirsiniz.

Tarçın

Birçok kişi yüksek tansiyonun kontrol olmaması bakımından tarçının etkili bir baharat olduğunu bilmez. 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre, tarçının diyabetin neden olduğu yüksek kan basıncını azaltabileceği gösterilmiştir. Yüksek tansiyonu olan hastalar için günde yarım çay kaşığı tarçın tüketilmesi önerilir. Tarçın aynı zamanda hap veya kapsül şeklinde de alınabilir fakat alırken toz şeklinde değil taze tarçından yapıldığından emin olmanız önemlidir.

Tarçın kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bunun nedeni yüksek oranda tarçın alınması durumunda bazı insanlarda diş eti iltihabı, ağız astarında tahriş ve gastrointestinal sorunlar olabileceği bildirilmiştir. Yanı sıra aspirin gibi kan inceltici ilaç kullanan kişilerde fazla miktarda tarçın tüketmelidirler çünkü tarçın da aynı aspirin gibi kan pıhtılaşmasını önleyici özelliğe sahiptir. Ayrıca ülseri olan kişiler içinde tarçın takviyelerinin kullanılması önerilmez.

Zencefil

Zencefil, Hint ve Asya mutfağında sıklıkla tercih edilen güçlü bir baharattır. Düzenli olarak zencefil kullanılması kan dolaşımını hızlandırır ve kan damarlarının gevşemesine katkı sağlayarak kanın tüm vücudunuza kolay bir şekilde atmasına destek olur.

Zencefil de yer alan kimyasal bileşikler kan kolesterolü ve düşük yoğunluklu lipoproteinlerin de azaltılmasına katkı sağlar. Bilindiği gibi kan kolesterolünün yüksek olması kalp hastalıkları ve inme riskini artırabilir. Düşük yoğunluklu lipoproteinlerin ve kolesterolün her ikisi damarların duvarlarında yapışkan fiyatların oluşması ile sonuçlanır. Plak oluşumu ise damarların iç çapını daraltarak yüksek tansiyona yol açar ve bu da doğrudan yüksek tansiyon gelişme riskini artırır.

Zencefilin diğer bir önemli özelliği ise yukarıda bahsedilen durumun yani kan pıhtılarının ya da plaklarını engelleyerek damardaki kanın sağlıklı bir şekilde artmasına katkıda bulunmasıdır.

Zerdeçal

Sarıkök adı da verilen toz halindeki bu baharat Curcumin longa adı verilen bitkinin saplarından elde edilir. Zerdeçal tozu büyük bir curcumin, E ve C vitamini kaynağıdır. Birçok sağlık sorununun yanı sıra yüksek tansiyon için de kullanılabilecek doğal ev ilaçlarından biridir ve inanılmaz derecede kardiyovasküler sağlığa katkı sağlar. Bileşimindeki curcumin kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini teşvik eder kolesterolü düşürür ve kan basıncını düzenler.

Badem

Badem lezzetinin mükemmel olduğu kadar yüksek tansiyonun önlenmesinde de doğal olarak kullanılabilecek ev ilaçlarından birisidir. Badem arteryel inflamatuarın engellenmesi, kan basıncının ve kan kolesterol seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olur.

Yüksek tansiyonu düşürmek için her gün bir avuç kadar çiğ badem tüketmeniz size yardımcı olacaktır.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu