SağlıkFaydalı BilgilerListeler

Ayaklarda Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Ayaklarda deri soyulması sebepleri ve buna karşı alınması gereken önlemleri yazımızda detaylı okuyabilirsiniz.

istanbul temizlik şirketi

Günümüzde hava koşullarının da etkili olduğu ve yediden yetmişe her bireyde görülebilen bir rahatsızlık türüdür. Ayaklarda deri soyulmasına genel olarak bakacak olursak hem dış etkenler olarak hem de kronik olarak incelememiz mümkündür. Ayaklarda deri soyulması ile ilgili detaylara yazımızda değindik.

Ayaklarda deri soyulması neden olur?

Dış etkenler genel olarak hava koşullarıyla ilgilidir. Hava koşullarının vücudumuzda bıraktığı etkiden sonra meydana gelir. Bazen ayaklarda kuruluk görüldüğü zaman nemlendirici ile bunu giderebiliriz. Ancak her kuruluk nemlendirici ile yumuşamayabilir. Bazı yaralar soğuk havanın teması ile ya da sıcak su ile yıkandığı zaman ciltte kuruluğa neden olabilmektedir. Sıcak su ve soğuk havadan kaynaklanan kuruluklar genellikle nemlendirici ile kısa zaman içerisinde yumuşatılabilir.

Nem dengesini bu sayede eski haline getirmiş olursunuz. Ancak bazı kuruluk sonrası ayaklarda çatlaklıklar oluşmaya başlar ve bu çatlaklıklar iyice yara haline gelerek ciddi sorunlar oluşturabilir. Çünkü çatlayan ayak kanama yapabilir. Bu çatlaklıklar ile birlikte parmaklardan başlamak üzere deri atması adıyla da bilinen deri soyulması yaşanır.

Özellikle parmak kısımlarında deri soyulur ve soyulan derinin altında kırmızımsı bir renkte olan yeni deri görülür. Bu deri soyulmasını kesinlikle ciddiye almalısınız. Çünkü deri soyulması kendi başına bir hastalık olmamakla beraber herhangi bir cilt hastalığı belirtisi olabilir. Özellikle egzama cilt hastalığı olan rahatsızlık deri soyulmasına neden olur.

Tedavi edilmediği sürece kabuklar dökülmeye devam eder ve alttaki deri gün yüzüne çıktığı için herhangi bir temas durumunda size ağrı yaşatabilir. Bu ağrı bölümü de hastalığın en can alıcı bölümüdür. Çünkü ayakkabı giydiğinizde veya ayağınıza baskı uyguladığınızda ağrı hissedersiniz. Vücudunuzda pul pul dökülme, kızarıklık, matlaşma görülebilir endişe duymayın veya korkmanıza gerek yok bu gibi durumlarda doktorunuza başvurmanız yeterli olacaktır.

Ayakta deri soyulması neden olur?

Ayaklarda deri soyulmasında dikkat edilmesi gerekenler

Eğer vücudunuzda deri soyulması yaşıyorsanız yapmamanız gereken ve dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunmaktadır. Sizlere bu hususları aktarmaya çalışacağız.

Eğer vücutta veya ayakta deri soyulması yaşanıyorsa kesinlikle şampuan veya banyo köpüğü gibi ek maddeler içeren hiçbir ürün kullanmamalısınız. Çünkü bu gibi ürünler deriyi tahriş ederek kendini vücuttan ayırmaya başlar bu yüzden eğer kullanıyorsanız özellikle de çocuklarda kesinlikle kullanımı kesmelisiniz.

Cilt kuruluğu yaşıyorsanız haftada iki defa olmak üzere ılık su ile banyo yapmalısınız. Sıcak su kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü sıcak su cildin nem oranını azaltmaktadır.

Cilt banyodan sonra yumuşayacağından kurulanmak için sert havlular kullanılmamalıdır hatta nazikçe havlu vücuda değdirilmelidir. Hastalığın yaşandığı durumlarda herhangi bir yemek programı yapmanıza gerek yoktur çünkü fayda sağlamayacaktır. Cilt kuruluğu veya deri soyulması sadece ilaç tedavisi ile düzelebilir bunun haricinde sadece daha ilerlememesi için bazı yollar izlemeniz gerekir.

Yaranın olduğu veya derinin döküldüğü bölüme hiçbir şekilde peeling veya sargı içerisinde bitkisel, krem gibi ürünler kullanmayın krem veya nemlendirici sadece kuruyan cildin nemlenmesi için kullanılır. Yapmanız gereken veya sizi rahatlatacak yollardan bir tanesi ayağınızı ılık suyun içerisinde yarım saat kalacak şekilde tutabilirsiniz. Ayağınızdan kopan deriye bağlı hiçbir et parçasını çekiştirmeyin veya koparmaya çalışmayın çünkü kopan deriye bağlı henüz temiz olan deri de beraberinde koparsa canınız yanabilir ve enfeksiyon kapabilirsiniz.

Ayağınızda cilt rahatsızlığı bulunuyorsa ortopedik ayakkabılar tercih etmelisiniz. Kesinlikle dar ayakkabıları tercih etmemelisiniz. Tüm bu önlem ve nemlendirme yöntemleri dışında en etkili yol doktora görünmeniz olacaktır. Çünkü teşhis sonrası tedaviniz vaktinde başlar ve kullanacağınız ilaçlar sayesinde rahatsızlığınız en kısa sürede geçer siz de daha fazla acı çekmemiş olursunuz ve en az hasarla hastalığı atlatmış olursunuz.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu