ListelerSağlık

Göğüs Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Harika Bilgiler ve 18 Mükemmel Yöntem

istanbul temizlik şirketi

Göğüs Tıkanıklığı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Göğüs tıkanıklığı, soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonlarından sonra sık görülen bir rahatsızlıktır. Göğüs tıkanıklığı oluşması, genellikle bağışıklık sisteminin zayıflamasından sonra ortaya çıkar.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması vücudu işgal eden mantar, bakteri, virüs ve benzeri zararlı mikroorganizmalara karşı vücudun kendini savunamamasına yol açar ve bu mekanizmanın bir parçası olarak solunum yolu iltihabı ve aşırı miktarda mukusun oluşmasına neden olur.

Göğüs tıkanıklığı belirtileri nelerdir?

Göğüs tıkanıklığı son derece rahatsız edici bir durumdur ve birçok şikayete yol açarak kişinin hayat konforuna müdahale eder. Göğüs tıkanıklığının diğer belirtileri arasında aşağıdakiler sıralanabilir.

Göğüs tıkanıklığı belirtileri nelerdir?

Öksürük

Göğüs tıkanıklığının erken dönemindeki belirtilerinden biri sık sık öksürmektir. Mukus, hava yollarını temizlemek için nefes borusundaki silleri uyarır ve yukarı doğru hareket ettirerek öksürük refleksini aktivite eder.

Rahatsız edici olmakla birlikte mukustan dolayı öksürük oluşması mikropları hava yollarından atmaya yardımcı olur. Göğüs tıkanıklığına bağlı olarak öksürük 8 hafta kadar sürebilir.

Aşırı mukus oluşumu

Göğüs tıkanıklığı ile oluşan öksürüğün en belirgin belirtilerinden birisi aşırı mukus oluşumudur. Mukus, solunum yolunu korumak için önemli bir rol oynar. Mikrop gibi zararlı maddeler için tuzak olarak çalışır ve mikropları sistemden kaldırmaya olanak sağlar. Bu nedenle göğüs tıkanıklığı, hava yollarındaki mikropları temizlemek için tasarlanmış olan aşırı mukus ile birlikte oluşması normal bir durumdur.

Mukusun dokusu ve rengi, göğüsteki soğuk algınlığına bağlı olarak değişebilir. Bu değişimde, öksürük sıklaştıkça mukusun rengi sarı ve yeşil olan yoğun veya beyaz mukus şeklinde belirti gösterebilir. Mukusun rengi yeşil olduğunda biraz korkutucu olabilir, ancak bu durum tedavi veya antibiyotiğe ihtiyaç olduğu anlamına gelmez.

Ateş

Vücut ısısında veya ateşte bir artış oluşması vücudun enfeksiyonla mücadele mekanizmasının bir parçasıdır. Ateşi yükselen kişide sıcak basması, kızarma veya normalden daha fazla terleme meydana gelebilir. Göğüs tıkanıklığı belirtileri arasında ateş yükselmesi sıklıkla görülür.

Sıcaklığı azaltmak ve daha rahat hissetmek için bacakları, kolları, boynu ve yüzü ılık suyla yıkamak ve kurutmadan doğal olarak suyun kurumasını beklemek önemli yöntemlerden biridir.

Ateşi yükselen bir kişi normalden daha fazla sıvı tüketmesi gerekir. Çünkü ateş yükseldiğinde vücut aşırı şekilde su kaybeder.

Boğaz ağrısı

Boğaz ağrısı

Boğaz ağrısı viral veya bakteriyel bir enfeksiyon oluşumuna bağlı olarak üst hava yollarında üretilen mukusun temizlenmesi için boğazı zorlanmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum boğaz tahrişine ve iltihaplanmasına neden olabilir.

Göğüs tıkanıklığından kaynaklanan boğaz ağrısını tedavi etmek için bol miktarda sıvı tüketilmesi ve boğaz pastilleri kullanılması gerekir. Ağrı aşırı şiddetli ise asetaminofen alınabilir. Ayrıca ağız gargaraları ve boğaz spreyleri de bu ağrıyı hafifletebilir.

Baş ağrısı

Göğüs tıkanıklığı belirtileri arasında baş ağrısı ve vücut ağrısı sıklıkla görülür. Göğüs tıkanıklığı olan kişide baş ağrısı sürekli veya şiddetli hale geldiğinde, özellikle bu ağrılarla birlikte ateş, boyunda şişlik veya ışığa karşı hassasiyet oluştuğunda en kısa sürede doktora danışılmalıdır.

Yorgunluk ve vücut ağrısı

Yorgunluk, enerji eksikliği, halsizlik ve vücut ağrısı göğüs tıkanıklığı belirtilerindendir. Vücut ağrısını dindirmek için genelde ağrı kesici kullanılabilir.

Bunun yanı sıra dinlenme ve bol miktarda sıvı alımı vücudun bağışıklık sistemini istila eden mikroorganizmalarla savaşmasına yardımcı olabilir. Göğüs tıkanıklığı belirtilerinden olan öksürük ve burun akıntısı uzun süre devam edebilir, ancak yorgunluk ve vücut ağrıları gibi diğer nedenler bir veya iki hafta içinde iyileşme gösterir.

Göğüs tıkanıklığı nedenleri nelerdir?

Göğüs tıkanıklığı nedenleri nelerdir?

Nefes aldıkça havada bulunan toz, alerjen, bakteri veya virüs gibi gözle görülmeyen zararlı maddeler solunabilir. Genellikle bu zararlı maddeler burnun ve solunum yollarındaki mukus zarlarını kaplar ve bu alanlara yerleşir.

Havada bulunan toz gibi zararlı maddeler mukus zarlarını tahriş edebilir, virüse veya bakteri enfeksiyonuna neden olabilir. Bu durum inflamasyona neden olur ve solunum yollarında ekstradan mukus üretilmesine yol açar.

Aşırı ve yoğun kıvamlı mukusun vücudunuzdan atılamaması durumu sizde daha fazla öksürüğe neden olabilir. Öksürük vücuttaki solunum yollarını tahriş eder veya vücudunuz akciğerlerin içinde sıkışmış ekstra bir mukus birikiminden kurtulmaya çalışır.

Bronşit

Bronşit, bronşiyal tüplerin veya akciğerlerdeki solunum yollarının bakteriyel veya viral bir enfeksiyonudur. Akut bronşitin soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonlarından gelişebileceği, kronik bronşitin ise sigara kullanımı nedeniyle akciğer irritasyonuna neden olduğu daha ciddi bir durumda ortaya çıkar.

Herhangi bir bronşit türü akciğerlerin bazı bölgelerini doldurur, normal solunumu engeller ve göğüs tıkanıklığına neden olan büyük miktarda mukus üretimine yol açabilir.

Zatürree

Bakteriyel, viral, parazitik veya mantar enfeksiyonu akciğerlerde pnömoni (zatürree) enfeksiyonuna yol açabilir. Bu hastalık otoimmün reaksiyonlarından kaynaklanabilir. Pnömoni ateş, yorgunluk, burun tıkanıklığı, nefes darlığı ve göğüs tıkanıklığı gibi belirtilere neden olabilir.

Tüberküloz

Tüberküloz Mycobacterium tuberculosis bakterilerinin neden olduğu akciğer enfeksiyonudur. Bu bakteriyel enfeksiyonun böbrekleri, beyni ve omurgaları etkilemesinin yanı sıra, akciğerleri de kuşatabileceği bilinmektedir.

Akciğerlerde oluşan tüberküloz ciddi bir şekilde öksürük, ağrı, nefes alma güçlüğü ve göğüs tıkanıklığına neden olabilir. Bu hastalık tedavi edilmediği takdirde ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Göğüs tıkanıklığının birçok nedeni daha vardır. Bu nedenler aşağıdaki durumlarda görülebilir:

 • Astım
 • Grip
 • Gözle görülmeyen havadaki alerjiler
 • Gastroözofagial reflü (GERD)
 • Pulmoner ödem (akciğer ödemi)
 • Krup hastalığı (3-6 yaş arası çocuklarda sonbahar, kış ve ilk bahar aylarında görülen virüs ya da bakterilerin yol açtığı alt solunum yolu enfeksiyonu)
 • Kalp yetmezliği
 • Akciğer kanseri
 • Kistik fibroz
 • Soğuk algınlığı
 • Alerjenler bakteriler ve mantarlar

Göğüs tıkanıklığını gidermek için 18 doğal yöntem

Göğüs tıkanıklığını gidermek için 18 doğal yöntem

1- Yoga ve pranayama

Yoga hem bedeniniz hem de zihniniz için en iyi egzersiz yöntemlerinden biridir. Ayrıca yoga, bağışıklık sisteminizi geliştirmeye de yardımcı olabilir. Göğüs tıkanıklığını etkili bir şekilde iyileştirmek için yoga uzmanından kendiniz için en iyi yoga pozlarını öğrenip uygulayınız.

Pranayama ise yogadaki nefes egzersizlerinden biridir. Bu yöntem akciğer kapasitesini genişletir ve solunum mekanizmasını geliştirmeye yardımcı olabilir.

2- Dengeli beslenme

Dengeli beslenme, genel sağlığı iyileştirmenin yanı sıra, göğüs tıkanıklığını önlemek için de en güvenilir yöntemlerden biridir. C ve E vitamininde bulunan oksidan ve beta karoten göğüs tıkanıklığını etkili bir şekilde iyileştirir.

Papaya, ıspanak, çilek antioksidan ve beta-karoten kaynağı olduğu için günlük olarak diyetinize ekleyip bol miktarda tüketiniz.

Enzim bakımından zengin olan ananas ve kivi, balgamı parçalayarak göğüs tıkanıklığını önleyebilir. Ayrıca sarımsak da bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir. Bu gıdaların diyete eklenip bol miktarda tüketilmesi göğüs tıkanıklığı belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Bağışıklık sistemini geliştirmek için yukarıdaki önerilen gıdaları almanın yanı sıra, yeterli uyku ve kirli ortamlardan uzak durmak da göğüs tıkanıklığını önlemenin diğer bir yoludur. Kirli ortamlar solunum yolu enfeksiyonunu tetikleyerek göğüs tıkanıklığının tekrarlanmasına neden olabilir.

3- Tuzlu su gargarası

Tuzlu su gargarası göğüs tıkanıklığı için kullanılan en basit ve doğal yöntemlerden biridir. Solunum yollarınızdan mukusu çıkarmak için tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.

Bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir veya iki yemek kaşığı tuzu ekleyiniz. Ardından bu çözeltinin içerisine bir tutam zerdeçal tozunu katın ve iyice karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz bu sıcak solüsyonu bir veya iki dakika boyunca gargara yapınız. Göğüs tıkanıklığını etkili bir şekilde iyileştirmek için bu uygulamayı günde 4 ile 5 kez tekrarlayınız.

4- Bal ve soğan

Soğan, antiinflamatuvar özelliğine sahip olduğu için bal ile birlikte kullanıldığında göğüs tıkanıklığını etkili bir şekilde tedavi edebilir.

Bir tane soğanı dilim halinde kesin ve bir kâsenin içerisine yerleştirip üzerine bal dökünüz. Hazırlamış olduğunuz soğanı bir gece boyunca bekletin ve sabah soğanı çıkardıktan sonra içerisindeki balı tüketiniz. Tadı hoşunuza gitmiyor ise bu karışımı günde 4 kez olmak üzere ara ara tüketebilirsiniz.

Diğer yandan, pişmiş veya çiğ soğan mukus akışına kolayca yardımcı olabilir. Yemeklerinize ve salatalarınıza bol miktarda soğan katarak göğüs tıkanıklığını önleyebilirsiniz.

5- Defne yaprağı

Defneyaprağı özellikle göğüs tıkanıklığı gibi bazı sağlık sorunlarını doğal biçimde tedavi etmek kullanılan yararlı bir bitkidir. Göğüs tıkanıklığını tedavi etmek için defne yaprağından yapılmış bitki çayını tüketebilirsiniz.

Bir bardak kaynar suyun içerisine birkaç tane taze defneyaprağı koyun ve demlendikten sonra bu çayı sıcak olarak tüketiniz. Göğüs tıkanıklığını tatmin edici bir şekilde iyileştirene kadar defneyaprağı çayını düzenli olarak içiniz.

6- Limon

Solunum sistemindeki mukusu oluşturan bakterilerden arındırmak için limon kullanmayı göz ardı etmeyiniz.

Bir bardak sıcak suyun içerisine rendelenmiş limon kabuğu veya limon dilimlerini ekleyiniz. Yaklaşık 5 dakika boyunca dinlendirdikten sonra limon çayını süzün ve içiniz. Ayrıca bu çayı gargara olarak da kullanabilirsiniz.

7- Zencefil

Zencefil, boğaz yatıştırıcı özelliğine sahip olduğu için göğüs tıkanıklığını etkili bir şekilde tedavi edebilir.

Bir bardak sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı zencefil ve bir tutam karabiberi ekleyiniz. Hazırladığınız karışımı iyice karıştırdıktan sonra içerisine bir çorba kaşığı bal katın ve bu karışımı günde 2-3 kez tüketiniz.

Diğer yandan, bir bardak sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı zencefil ekledikten sonra üzerine 1-2 tane karanfil ve bir miktar tarçın koyduktan sonra birkaç dakika boyunca dinlendiriniz. Hazırladığınız bu bitki çayını düzenli olarak tükettiğiniz takdirde göğüs tıkanıklığından etkili bir şekilde kurtulduğunuzu fark edeceksiniz.

8- Kekik

Göğüs tıkanıklığını iyileştirmek için diğer bir ipucu ise kekik kullanmaktır. Bu doğal bitki akciğerleri güçlendirir ve mukus oluşumunu artırarak solunum sisteminizin bakterilerle savaşmasına destek olur.

Bir su bardağı sıcak suyun içerisine yarım çay kaşığı kekik ekleyin ve yaklaşık 5 dakika boyunca demlendiriniz. Ardından damak tadınıza bağlı olarak bir miktar bal ekleyin ve bu çayı içiniz.

Diğer bir yöntem ise, göğüs tıkanıklığını tedavi etmek için seyreltilmiş kekik yağı kullanmaktır. Hakiki zeytinyağı ile kekik yağını orantılı bir şekilde karıştırın ve bu yağ karışımını göğsünüze masaj yaparak sürünüz. Bu yöntemden sonra göğüs tıkanıklığında etkili bir iyileşme fark edeceksiniz.

9- Bal ve limonlu çay ve Göğüs Tıkanıklığı

Göğüs tıkanıklığı için doğal yollar listesinde bulunan bal ve limon çayı bulunmaz bir hazinedir. Çünkü bal ve limonlu çay, göğüs tıkanıklığını tedavi etmenin en kolay ve en etkili yollarından biridir.

Bal ve limon karışımı ile sıcak bir çay demleyiniz. Hazırladığınız bal ve limon çayını düzenli olarak tüketmeniz göğüs tıkanıklığını iyileştirmesinin yanı sıra bu tıkanıklıktan dolayı oluşan boğaz ağrısını da etkili bir şekilde iyileştirecektir.

10- Sirke buharı

Sirke genel sağlığı korumanın yanı sıra, göğüs tıkanıklığını da etkili bir şekilde iyileştirme özelliğine sahiptir. Ancak göğüs tıkanıklığı için sirke yöntemi biraz farklı olarak kullanılır. Diğer rahatsızlıklarda sirkeyi normal bir şekilde kullanırken göğüs tıkanıklığında sirke kaynatılıp buharını soluyarak kullanılır.

Bir tencerenin içerisine bir miktar sirke koyun ve bu sirkeyi kaynatmaya başlatın. Başınıza bir havlu alarak kaynayan sirkenin üzerine durun ve buharını solumaya başlayınız. Sirkenin keskin kokusundan rahatsız olduğunuzda yöntemi hemen durdurun ve bir müddet dinlenin.

11- Siyah kahve

Siyah kahve, göğüs tıkanıklığını azaltmak için etkili yöntemlerden biridir. Göğüs tıkanıklığından dolayı öksürük ve nefes darlığı çekiyorsanız, siyah kahve kullanmanız bu belirtilere karşı profesyonelce bir görev yaparak iyileşme sağlayacaktır.

Göğüs tıkanıklığından etkili bir şekilde kurtulmak istiyorsanız günlük olarak düzenli bir şekilde bir bardak siyah kahve tüketiniz.

12- Elma sirkesi

Elma sirkesi, göğüs tıkanıklığına karşı savaşmak için etkili bir şekilde görev yapar. Elma sirkesi boğazda ve göğüste mukozaya neden olan bakterileri öldürmeye de yardımcı olur. Ayrıca elma sirkesini kullandıktan sonra her zamankinden daha iyi bir şekilde nefes aldığınızı fark edeceksiniz. Tadı harika olmasa da etkisi gerçekten mükemmeldir.

Dikkat edilmesi gereken nokta, elma sirkesini seyreltmeden tüketmemenizdir. Seyreltilmemiş elma sirkesi midenizi ciddi oranda rahatsız edebilir.

13- Buhar solumak

Göğüs tıkanıklığından kaynaklanan hava yollarındaki mukusu gevşetmek ve sökmek istiyorsanız buhar solumanız gerekecektir. Tek yapmanız gereken orta boy bir tencerede bir miktar suyu kaynatın ve kafanıza temiz bir havlu ile örttükten sonra tencerenin üzerine doğru eğilerek buharı içinize çekmenizdir.

Mümkün olanın en iyisini elde etmek istiyorsanız kaynattığınız sıcak suyun içerisine birkaç damla okaliptüs yağı, nane yağı veya esansiyel yağlardan herhangi birini damlatabilirsiniz. Esansiyel yağlarla birlikte kaynayan suyun buharını içinize çektiğinizde hava yollarındaki katılaşmış balgamın söküldüğünü fark edeceksiniz.

Dikkat!

Nane veya okaliptüs yağını kaynayan suyun içerisine damlattıktan sonra buharı solurken gözlerinizi kapatmayı unutmayınız. Çünkü bu yağlar gözleri kötü bir şekilde tahriş edebilir.

14- Bitkisel çay

Bitkisel çay göğüs tıkanıklığı için en basit ve en etkili yöntemlerden biridir. Zencefil, papatya ve benzerleri gibi çeşitli bitkilerden hazırlanan bitkisel çaylar anti-inflamatuar özelliği sayesinde tıkanıklığa neden olan bakterileri etkili bir şekilde öldürebilir ve göğsünüzü yumuşatarak hırıltıyı giderebilir.

Göğüs tıkanıklığını etkili bir şekilde önlemek istiyorsanız günde iki veya üç kez bitkisel çaylardan herhangi birini tüketiniz.

15- Kekik yağı

Kekik yağı göğüs tıkanıklığı belirtilerini etkili bir şekilde iyileştirebilir. Kekik yağını boğazınıza ve göğsünüze masaj yaparak sürmeniz yeterlidir. Ayrıca göğüs tıkanıklığından hızlı bir şekilde rahatlama sağlamak istiyorsanız kekik yağı kapsülleri de tüketebilirsiniz.

16- Sarımsak

Antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliği sayesinde sarımsak, göğüs tıkanıklığına neden olan solunum yolu enfeksiyonlarına karşı savaşır. Ayrıca A, E ve B vitamini gibi besin maddelerini, bakır, demir, kalsiyum ve selenyum gibi sağlığınız için önemli minerallere sahiptir.

Bir su bardağı su veya sütün içerisine 2-3 diş ezilmiş sarımsağı ve yarım çay kaşığı balı ekleyerek kaynatınız. Hazırladığınız karışımı göğüs tıkanıklığında iyileşme görülene kadar günde iki kez içiniz.

Diğer yandan, 2 diş ezilmiş sarımsağı bir bardak limon suyunun içerisine ekleyiniz. Ardından limon suyunun içerisine yarım çay kaşığı tuz ve karabiber ekledikten sonra bu karışımı birkaç gün boyunca günde 2 kez tüketiniz.

Alternatif olarak, yemeklerinize bol miktarda sarımsak katıp tüketmeniz göğüs tıkanıklığında etkili bir çözüm elde etmenizi sağlayacaktır.

17- Meyan kökü ve Göğüs Tıkanıklığı

Meyan kökü balgam söktürücü özelliği nedeniyle göğüs tıkanıklığının belirtilerini hafifletir ve tahriş olmuş boğazınızı yatıştırmaya olanak sağlar.

Bir bardak sıcak suyun içerisine yarım çay kaşığı meyan kökü ekleyin ve yaklaşık 5-10 dakika boyunca dinlendirdikten sonra süzünüz. Hazırladığınız bu çayın içine bir miktar bal ekleyin ve günde 2-3 kez içiniz.

Diğer yandan, yarım çay kaşığı meyan kökü tozunu ve zencefil tozunu bir bardak sıcak suya ilave edip günde iki kez tüketiniz.

Göğüs tıkanıklığında etkili sonuçlar elde edene kadar bu uygulamayı düzenli bir şekilde takip ediniz.

Dikkat!

Yüksek tansiyonu olan ve tansiyon ilacı kullanan kişiler için meyan kökü kullanımı uygun değildir.

18- Doğal vicks

Göğüs tıkanıklığını rahatlatmak için ev yapımı vicksi deneyebilirsiniz.

Küçük bir tencerenin içerisine bir çorba kaşığı hindistancevizi yağı, 1-2 damla zeytinyağı, 5 damla nane yağı, 8 damla okaliptüs yağı ve 3 damla kâfur yağı ekleyip ısınmasını bekleyiniz. Hazırlamış olduğunuz yağ karışımı homojenize olduktan sonra cam kavanozun içine dökün ve soğumasını bekleyiniz.

Organik olarak yaptığınız vicksi bir saat boyunca dairesel hareketlerle boynunuza ve göğsünüze masaj yaparak sürünüz. Özellikle yatarken göğüs tıkanıklığından dolayı rahatsız oluyorsanız bu karışımı yatmadan önce uygulayınız.

Hazırlamış olduğunuz karışımı 6 ay boyunca serin ve kuru bir yerde saklayarak göğüs tıkanıklığı belirtilerini yaşadığınız zaman kullanabilirsiniz.

İlginiz Çekebilir

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu