Instagram takipçi satın al
SağlıkFaydalı BilgilerListeler

Testosteron Seviyesini Düşüren Gıdalar, Bunları Mutlaka Bilmelisiniz!

Testosteron seviyesini düşüren gıdalar hakkında en detaylı bilgilere bu içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

istanbul temizlik şirketi

Testosteron hormonu erkeklik hormonu olarak da adlandırılır ve erkeklerde cinsel özelliklerinin geliştirilmesinden sorumlu olan hormondur. Erkeklerde testislerdeki Leydig hücreleri adı verilen hücrelerde salgılanan hormon az bir miktarda da kadınlarda üretilir.

Erkeklerde, testosteron hormonu öncelikle sperm üretiminden sorumludur ancak bunun yanı sıra cinsel dürtü ya da istek, kemik kütlesinin sağlanması, yağ dağılımı, kas büyüklüğü ve gücü ile kırmızı kan hücresi üretimi işlevlerinde de önemli rol oynamaktadır.

Yeterli miktarda testosteron üretemeyen erkekler, testosteronun olgun sperm gelişimine yardımcı olmasından dolayı zamanla kısır hale gelir ve bebek sahibi olamaz

Testosteron düşüklüğü nasıl belirti verir?

Testosteron düşüklüğü nasıl belirti verir?

Bir erkeğin testosteron veya hipogonadizm seviyesi düşük olduğu zaman aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir.

 • Azaltılmış cinsel istek
 • Erektil disfonksiyon (sertleşme sorunu)
 • Sperm sayısında düşme
 • Meme dokusunun büyümesi

Zamanla, bu belirtiler aşağıdaki şekillerde de ortaya çıkabilir.

 • Vücut kıllarının dökülmesi
 • Kas kütlesinde kayıp yaşanması
 • Güç kaybı
 • Vücut yağının artması

Kronik veya devam eden düşük testosteron seviyelerinden dolayı erkekte osteoporoz, duygudurum bozuklukları, enerji düşüklüğü ve halsizlik ve testiküler büzülme ortaya çıkabilir.

Testosteron düşüklüğü neden olur?

Testosteron düşüklüğü neden olur?

 • Testis yaralanması
 • Testislerde enfeksiyon
 • Opiat analjezikler gibi ilaçlar
 • Hipofiz tümörleri veya prolaktin seviyesinin yüksek olması gibi hormonları etkileyen bozukluklar
 • Tip 2 diyabet
 • Böbrek ve karaciğer hastalığı
 • Obezite
 • HIV / AIDS
 • Klinefelter sendromu, Prader-Willi sendromu, hemokromatozis, Kallman sendromu ve miyotonik distrofi gibi genetik hastalıklar

Hangi besinler testosteron düşmesine neden olur?

Hangi besinler testosteron düşmesine neden olur?

Erkeklerde en önemli hormon olan testosteronu düşüren bazı gıdalar vardır. Bu gıdalardan uzak durmak testosteron seviyesini dengede tutmaya yardımcı olacaktır.

1- Alkol

Alkol testosteron seviyesinin düşmesine neden olabilir. Doğal olarak cinsel hayatınızı iyileştirmek için alkolden uzak durun ve eşinizle birlikte kendinize büyük bir iyilik yapınız.

Ayrıca karışık içecekler şeker içerdiği için bu gibi içeceklerden de kaçınmanız oldukça önemlidir. Bu içecekler aşırı kilo almanıza neden olabilir ve cinsel hayatınızı bitirebilir.

2- Dondurma

Birçok kişi dondurmadan vazgeçemez, ama ne yazık ki bu yiyecek çok fazla tatlandırıcı ve şeker içerdiği için erkeklerde testosteron seviyesini düşürebilir. Ayrıca dondurma yorgunluk ve migren gibi bazı kötü rahatsızlıklar da doğurabilir.

Erkekler dondurma tüketmek yerine dondurulmuş yoğurt gibi daha iyi seçimleri tercih etmeleri yerinde olacaktır.

3- Makarna

Testosteron seviyesini düşüren yiyecekler listesinin arasında makarna da bulunur. Makarna karbonhidrat bakımından yüksektir. Vücut makarnadan aldığı fazla karbonhidratı egzersiz yapılmadığı taktirde yağ ve glikoza dönüştürebilir. Bu da testosteron seviyesini düşürme gibi kötü sonuçlar doğurabilir.

4- Aparatifler

Her gün tükettiğiniz yaygın yiyecekler ve atıştırmalıklar testosteron seviyesinin düşmesine neden olabilir. Bu atıştırmalıklar şeker bakımından yüksektir ve bu nedenle kan şekeri seviyelerini anında yükseltebilir.

Vücudunuza zarar veren atıştırmalıkları tüketmek yerine bitter çikolata, çiğ sebze ve fındık gibi sağlıklı olan gıdaları diyetinize ekleyiniz.

Yapılan araştırmalara göre çikolata ve fındık doğal hormon afrodizyakları gibi erkeklerde libidoyu artırmaya yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır. Ayrıca fındık, sağlıklı yağ asitleri bakımından zengin olduğu için erkeklerde testosteron seviyesinin artmasına yardımcı olur.

5- Bisküvi ve kurabiye

Bisküvi ve kurabiye yüksek oranda trans yağlar içerdiği için testosteron seviyesinin düşmesine neden olabilir. Ayrıca bu tür işlenmiş gıdalar testosteron seviyesini düşürmenin yanı sıra hormonları da etkiler.

Kahvaltıda reçel, tereyağı, gevrek ve yumurta gibi doğal gıdaları tüketiniz.

6- Tavuk kanadı ve cips

En sevdiğiniz yiyeceklerin testosteron seviyelerini düşüren yiyecekler listesine eklenmiş gibi hissedebilirsiniz. Ama bu yiyeceklerin vücut genel sağlığını bozmasının yanı sıra, cinsel hayatınızı da etkilediğini göz ardı etmemelisiniz.

Cips ve makarna, karbonhidrat bakımından oldukça yüksektir. Tavuk kanadı da içerdiği yağ nedeni ile genel sağlığınız için doğru bir seçenek olmayabilir.

7- Düşük yağlı diyet ve şeker

Daha fazla testosteron seviyesinin salgılanması ve cinsel ereksiyonun artırılması için diyetinize sağlıklı yağları ekleyiniz. Araştırmalara göre sağlıksız yağlarla beslenme testostoron seviyesini düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Ayrıca kan şekeri seviyesi düzenli olan erkekler, genellikle daha iyi bir ilişki yaşarlar. Bu nedenle testosteron seviyelerini düşüren şekerli gıdalardan uzak durunuz.

8- Keten tohumu

Keten tohumu, omega 3 bakımından zengin olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak, testosteron hormonunu düşürme üzerindeki etkisini de görmezden gelmek doğru değildir.

Keten tohumu yeryüzünde bulunan en güçlü östrojen kaynaklarından biridir.

Ve buna ek olarak soya fasulyesi de östrojen bakımından zengin olan gıdalar arasındadır. Keten tohumu, soya fasulyesinden 3 kat daha fazla fitoöstrojene sahiptir.

Bu nedenle keten tohumu kullanmak yerine omega 3 içeren balık yağı gibi diğer gıdaları tüketiniz. Omega 3 içeren balık yağlarını tükettiğiniz takdirde, hormonlarınız için büyük bir iyilik yapmış olacaksınız.

9- Meyan kökü

Meyan kökü, stresi azaltmak ve farklı çay türlerine özel bir lezzet katmak için yaygın olarak kullanılan bir bitkidir.

Bunun yanı sıra meyan kökü, güçlü bir östrojenik kaynak olduğu için bu bitkinin hafif bir miktarını kullanmaktan bile kaçınmalısınız. Çünkü bu bitki testosteron seviyesini düşürmede oldukça etkilidir.

10- Bira

Testosteron seviyelerini düşüren yiyeceklerin yanı sıra, alkol ve biradan da uzak durmalısınız. Evet bu gerçekler bazı erkekler için kötü bir haber olabilir.

11-Soya ürünleri

Soya ürünleri izoflavonlardaki fitoöstrojen aktivitesi o kadar güçlü ki, bu ürünleri tüketmek neredeyse doğum kontrol hapları ile eşdeğerdedir. Bu nedenle testosteron seviyesini düşürmeyi önlemek için soya ürünlerinden uzak durunuz.

12- Nane

Nane genellikle şekerleme, nefes tazeleyici ve sakızlarda kullanılır. Ayrıca nane nanojenik olarak, östrojenik açıdan zengin olduğu için testosteron seviyesinin düşmesinde de oldukça etkilidir. Bu nedenle erkekler nane içerikli gıdaları tüketmekten kaçınmalıdır.

13- Baklagiller ve fasulye

Baklagil kategorisindeki çoğu gıda östrojenik aktiviteye sahip olduğu için erkeklerde hiç de iyi bir etki sağlamayabilir.

Lima fasulyesi, testosteron seviyelerini düşürdüğü fitoöstrojenik lif olan inozitol bakımından zengindir. Lima fasulyesi aynı zamanda serum testesteronu düşürmenin yanı sıra, dihidrotestosteron seviyelerini inhibe eden fitoöstrojen liganslar bakımından da yüksektir.

14- Tam tahıllı gıdalar ve Testosteron Seviyesi

Tahıllar sadece gluten duyarlılığı olan kişilerde değil, aynı zamanda çoğu kişide vücutta ciddi iltihaplara neden olabilir. Ayrıca tahıllar farklı testosteron seviyesini düşürme mekanizmalarına da sahiptir. Bunun yanı sıra tahıllar, içerdiği glutenden solayı prolaktini artırabilir ve testosteronu da düşürebilir.

15- Soda

Alkol ve bira ile birlikte testosteron seviyelerini düşüren içecekler söz konusu olduğunda soda da bu soruna neden olabilir.

Alkolsüz içecekler, obezite gibi sağlık sorununun temel nedenlerinden biri olarak kabul edilir. Bu nedenle bu tür içeceklerden uzak durmanız testosteron seviyenizin düşmesini engelleyecektir.

16- Fast food

Fast food tarzı gıdalar, ya ayçiçek yağı ya da soya fasulyesi gibi ucuz yağlarla hazırlanır. Bu her iki durumda erkeklerde testosteronu dramatik olarak azaltabilir.

Ayrıca hızlı hazırlanan yiyecekler genetiği değiştirilmiş gıdalardan yapılır ve testosteron azaltıcı pestisitler ile doludur.

Patates kızartması ve burger tarzı fast food gıdaların yanında özellikle soda tercih edilir. Unutulmamalıdır ki bu gıdaların ve içeceklerin hemen hemen hepsi testosteron seviyesini düşürerek cinsel hayatınızı bitirebilir.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu