Sağlık

Bebeklerin Göbek Bağı Düştükten Sonra Ne Yapılır?

istanbul temizlik şirketi

Anneler için bebeklerinin doğumdan önceki ve sonraki tüm evreleri zor atlatılan süreçlerden biridir.

Göbek bağı doğumdan sonra çekindiğimiz konuların başında geliyor, göbek bağının geç düşmesi, düştükten sonra iyileşme süresi ve olağan kanama durumları bizleri tedirgin edebilir.

Sizlere sade bir anlatım ile bunun üstesinden nasıl geleceğinizden bahsedeceğim.

Göbek bağı diğer bir ismiyle göbek kordonu, bebeğin anne karnındaki bağlantısıdır. Hamilelik dönemindeki dokuz ay boyunca bebek gıdasını buradaki kan damarları aracılığı ile alır.

Doğum gerçekleştikten sonra göbek bağı az bir mesafeden göbek klembi bağlanarak kesilir. Bebeğin karnında kalan 5-7 cm’lik kordon zamanla kurur ve düşerek yok olur.

Göbek kordonunun kuruyup düşme süresi elbette değişkenlik gösterebilir. Normal standartlarda bu süre 2 hafta ile 3 hafta arasındadır. Bu süre değişken olduğu için erken veya geç düşme sıkıntısı yaşanan durumlar arasındadır.

Göbek bağının bakımı nasıl olmalıdır ?

yeni-dogan-bebeklerde-gobek-bakimi-nasil-yapilir

Bebeğinizin için hassas bir bölge olan göbek bağının canlı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kuruyup düşene kadar bebeğinizin bir parçasıdır, dolayısıyla dıştan müdahale ederek düşürmeye çalışmayın.

Göbek kordonu bölgesini mikrop kapmaması için kuru, temiz ve steril tutmalısınız. Bölgeyi tamamen kapatarak nefes almasını engellemeyin, bu bölgeden yaşanabilecek bir rahatsızlık bebeğinizin sağlığını da etkileyebilir.

Özellikle kullandığınız bebek bezlerinde göbek bağı boşluğu olan ürünleri tercih edin. Göbek bağına baskı yapacak bezleri tercih etmeyin, bu bölgeye zarar verebilir.

Göbek bağı düşmeden banyo yaptırılır mı ?

Merak ettiğiniz önemli bir konuya el atmak istiyorum. Elbette göbek bağını temiz tutmak için banyo yaptırmak isteyebilirsiniz, bu doğal bir durumdur.

Göbek kordonu henüz düşmeden bebeği küvet şeklinde tamamen yıkamadan kaçınmalısınız, bir sünger yardımı ile yavaş yavaş bebeğinizi temizleyebilirsiniz. Diğer bölgeler için çok hassas olmasa da göbek bölgesine dikkat edin.

Temizledikten sonra yumuşak bir havlı yardımı ile veya kurutma makinesi ile göbek bağını kurulayın.

Göbek bağı düştükten sonra kanama

gobek-bagi-bakimi-icin

Normal kuruyup düşen göbek kordonunda bu tür bir problem genellik olmaz, fakat göbek bağı tam kurumadan düştüğünde iltihaplanma ve kanama durumları yaşanabiliyor.

Eğer göbek bağında pembe renkli bir sıvı görürseniz bu kan değil, granülom’dur. Bu sıvı açık sarı renkte ve yoğun bir kıvamda da görülebilir.

Bu durum geçici bir durumdur ama süreklilik halinde mutlaka bir doktora başvurmanızda yarar var. Bölgenin bu haldeyken mikrop kapması daha büyük bir sıkıntı yaratabilir.

Eğer göbek ve çevresinde şişlik, kızarıklık ve kokulu akıntılar gelmeye başladıysa mutlaka uzman bir hekime götürmelisiniz. Çünkü bu durum göbek kordonu iltihabı olarak bilinmektedir, kontrol altına alınmadığında kan zehirlenmesi (sepsis) dönüşebilir.

Göbek bağı düştükten sonra ne zaman iyileşir

yenidoganin-gobek-bagi-bakiminda-ebeveynlerin-yapmasi-ve-yapmamasi-gerekenler

Bebeğin göbek kordonu düştükten sonra doktordan alacağınız alkol yardımı ile günlük pansumanını yapmanız gerekir. Bölgenin yavaş yavaş kuruduğunu ve iyileştiğini fark edeceksiniz.

İyileşme süresi bir haftayı bulabilir, acele ederek riske etmeden bekleyin. Bir hafta sonunda bebeğinizi rahatça banyo yaptırabilirsiniz, yinede göbek bölgesini temizlerken nazik davranın canını yakmak istemezsiniz.

Düşen göbek bağı bölgesine alkol harici farklı bir şey sürmeyin, doktor önerisi ile krem olabilir. Fakat başkalarından duyduğunuz pudra, krem ve doğal şeylerden kesinlikle uzak durun, kendi haline bırakın.

Bilgi :

Bebeğin göbeği düştükten sonra ne zaman yıkanır ?
Cevap : En az bir hafta bekledikten sonra.

Göbek bağı neden geç düşer ?

Göbek bağının düşme zamanının değişkenlik gösterdiğinden bahsetmiştim. Göbek kordonu sürekli hava almalıdır, bebeğini normal sıcaklıkta rahat bir pozisyonda yatırabilirsiniz.

Bazı bünyesel durumlarda bunda etkili olabilir, öncelikle 15 gün beklemenizi daha sonra doktorunuzdan tavsiye almanızı öneriyorum. Sizden gazlı bezle sarmanızı veya pansuman yapmanızı isteyebilir.

Ama bunu kesinlikle sormadan yapmayın, bebeğini temizlemekten de çekinmeyin. Göbek bağını kuruttuktan sonra bir zararı olmayacaktır.

İlginiz Çekebilir

Sevda

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu