Kimdir?

Salvador Dali Kimdir?

istanbul temizlik şirketi

Salvador Dali 1904-1989 yılları arasında yaşamış Arap kökenli Katalan sürrealist bir ressamdır. 1931 yılında bitirdiği Belleğin Azmi adlı eseri ile ünlenen Dali, gerçeküstülüğü resimlerinde çarpıcı ve tuhaf bir şekilde kullanmasıyla sanat tarihinde öne çıkmış ve ününü de bu sayede kazanmıştır.

Sanatçı ressam olmasının yanısıra fotoğraf, film ve heykel sanatlarında da ün yapmış ve 2003 yılında Walt Disney klasiği olan Destino isimli çizgi film ile de ödül kazanmıştır. Salvador Dali’nin eserlerine oldukça fazla ilgi duyulması sadece resimlerinin ilginç çizgiler taşımasından değil, sanatçının farklı giyim tarzı ve söylemlerinden de kaynaklanmıştır.

salvador dali biyografisi

 Sanat tarihinde ilginç ve başarılı bir yeri olan Salvador Dali’nin profesyonel anlamda resimle buluşması 1916 yılında resim okuluna kaydolmasıyla başlamıştır. Yaklaşık bir yıl boyunca ise karakalem çalışan Dali’nin resimleri babasının da teşvikleriyle evinde sergilenmiş, gerçek anlamda ilk resim sergisini ise 1919 yılında açmıştır. Figueres’teki Municipal Theater’da açılan bu sergi aslında Katalan ressamın meslek hayatındaki dönüm noktasıdır denilebilir. Onu keşfeden öğretmeni de kubizm akımı için oldukça etkili olan Juan Núñez’dir. Az da olsa bu sergiyle adını duyuran Dali, 1921 yılında Figueres Belediyesi’nde sanat okuluna başlamış ve buradaki öğrenimi boyunca da ünlü ressamların olduğu Studium Dergisi’nde çalışmıştır. 1922’de Madrid’e taşınan San Fernando School of Fine Arts’a kaydolarak burada kübist akımın etkileri görülen resimleriyle ün yapıp, dadaist akımıyla da burada tanışmıştır.

1929 yılında onu sürrealizm akımının en büyük temsilcilerinden biri haline getiren iki büyük eserine imza atan Dali, 1934 yılında tablo satıcısı olan Julian Levy tarafından Amerika’ya tanıtılmasının ardından New York’ta da sergi açmıştır. 1950 yılında tarih, din ve fen bilimleri konularında resimler yapan Dali, “Yansıtma ve Derinleşme Üzerine Paranoyak – Eleştiri” yöntemini de bu yılda geliştirmiş ve sanat dünyasına sunmuştur. 1960’lı yıllarda ise Salvador Dali’nin resimlerinden oluşan antolojik sergileri dünyada bulunan en büyük sanat merkezlerinde sergilenmiştir. Dali her ne kadar resim sanatıyla ün yapmış bir sanatçı olsa da güzel sanatların birçok kolunda eserler vermiştir. 1989 yılında ise Figueres’te hayata gözlerini yummuştur.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu