Kimdir?Listeler

Dünya’nın En Ünlü Hackerlarından Biri Jonathan James Kimdir?

Henüz 16 yaşında yaptıklarıyla dünya gündemi gelen ve dünyanın en ünlü hackerlarından birisi olan Jonathan James kimdir? Suçu nedir? Neler yapmıştır?

istanbul temizlik şirketi

Jonathan James, daha yaşı 16 iken yaptığı yasadışı bir Hackerlık suçu dolayısıyla Amerikan polisi tarafından tutuklanmıştır. Jonathan James, 16 yaşında iken Dünya’da, bu kadar küçük yaşta tutuklanan ilk Hacker olma rekoruna sahip olmuş ve bu rekoru kimseye kaptırmamıştır.

Jonathan James’in İşlediği Yasa Dışı Suç Neydi?

Jonathan James, Amerika Birleşik Devlet’lerinin savunma bakanlığı bilgisayarlarının bir tanesine arka kapı yani (backdoor) adında bir program yükleyip yerleştirerek, NASA‘nın gizli bilgi ve kontrollerinin bulunduğu bilgisayarlarından birinin içinden tam 1.7 milyon dolar değerinde yazılımı çalıp götürmüştür.

Jonathan James’in İşlediği Yasa Dışı Suç Neydi?

Jonathan James’in Kendini Ele Vermesi;

Jonathan James, çaldığı gizli program ile Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ayarlarının sıcaklık ve nem değerleri ile oynayarak ve bu değerleri değiştirerek kendisini fark ettirmiş ve bu sayede ele vermiştir. Bu durumun ardından Amerikan polisi tarafından yakalanan James, 18 yaş altı olması nedeni ile yaşının küçük olması avantajından faydalanarak 6 ay ev hapsine çarptırılmıştır. Jonathan James, Amerikan yargısı tarafından verilen bu ev hapsi kurallarını yerine getirmediğinden dolayı Alabama‘ya askeri hizmette bulunması için gönderilmiş ve Alabama’da 6 ay boyunca hizmette bulunmuştur.

James’in Başka Suçlar İle Suçlanması;

Ayrıca James suçu işlediği vakit 18 yaş üstü olsaydı en az 10 sene hapis cezası alabileceği tahmin ediliyordu. James bu sayede yaşının küçük olması avantajını kullanmış oldu. James’in Gözetleme süresinin sona ermesinden sonra, 2007 senesinde ismi TJX, BJ’s ve Barnes Noble adındaki büyük şirketlere yapılan Hackerlık saldırısı sonucu milyonlarla ifade edilen kredi kartı numarasının çalındığı bir çeşit bilişim suçunun içinde yer aldı. Jonathan James, her ne kadar işlenen bu bilişim suçu ile bir alakasının olmadığını ısrarla söylese de Amerikan gizli servisi, evinin içini didik didik edip ayrıca Aile bireylerinin de evlerini basarak geniş çaplı bir arama gerçekleştirmişlerdir.

Jonathan James’in İntihar Etmesi

Jonathan James’in İntihar Etmesi ve Arkasında Bıraktığı Not;

İşlemediği bir suça adı karıştıktan sonra 2008 senesi içerisinde bu suçunda cezasını çekeceğini düşünen Jonathan James, silah ile baş bölgesine ateş ederek korkunç bir şekilde intihar etti ve geride bir not bıraktı. Ünlü hacker notunda; – “Benim gerçekten TJX olayı ile ilgi hiçbir ilgim yok. ABD adalet sistemine tüm inancımı kaybettim, belki şu anki hareketim ve mektubum halka kuvvetli bir mesaj olacaktır. Her halükarda ben bu durum üzerindeki kontrolümü kaybettim ve bu benim tekrar kontrolü kazanmamın tek yolu.” Şeklinde bir not bırakarak kendi infazını gerçekleştirdi.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu