Kimdir?

Pablo Picasso Kimdir?

istanbul temizlik şirketi

Pablo Picasso 1881-1973 yılları arasında yaşamış İspanyol ressam ve heykeltıraştır. Georges Braque ile beraber Kübizm sanat akımının temelini atan Picasso, 20. yüzyılın en tanınmış, hatta bu yüzyılın en bilinen sanatçılarındandır.

 

Malaga doğumlu olan Pablo Picasso’nun resim ile buluşması küçük yaşlarda resim öğretmeni olan babasının teşvikiyle olmuştur. Çok kısa sürede de çok yetenekli olduğu anlaşılan sanatçı, 1895’te Barselona Güzel Sanatlar Okulu’na kaydolmuş ve yaptığı çalışmaları İspanyol dergisi Juventut’ta yayınlamıştır. 1901 ve 1904 yılları arasındaki Mavi Dönem olarak isimlendirilen sanat hayatı boyunca, resimlerinin konusunu büyük şehirlerdeki sıradan insanlar ile sirk hayatı oluşturmuştur. Sirklere ve sıradan insanların yaşamına ilgi duyan Picasso, bu dönemde bu insanların hep hüzünlü yönlerini ortaya çıkarmıştır. Resimlerdeki kübist izler ise 1907 ve 1914 yılları arasında görülmüştür. Sözü edilen kübist tablolarda en çok göze çarpan durum ise geometrik şekillerin öne çıkarılmış olmasıdır. Ayrıca, tablolarda geometrik şekillere bölme ve uzaydan görünüş havası vermek için de her yönden nesneyi çizme çabası görülmektedir. Kübizm akımının en önemli örneği olan ve hayat kadınlarını konu alan Avignon’lu Kadınlar eseri 1907 yılında çizilmiş önemli bir eserdir. Picasso’nun bu resimleri 1920’li yıllarda yerini klasizme bırakmıştır. Bu yıllarda klasizm haricinde mitolojik öğeler de resimlerine yansımıştır. En üretken sanatçı olarak bilinen Picasso yaşamına sığdırdığı toplam 134,300 resim ile Guines Rekorlar Kitabı’na girmeyi de başarmıştır.

Pablo Picasso Biyografisi

Pablo Picasso Biyografisi

Sanatçının en tanınmış eseri ise 1937 yılında yaptığı Guernica’dır. Guernica’nın bombalanmasını konu alan bu resim savaşa karşı tepkisini ortaya koyması açısından da oldukça önemlidir. Sözü edilen savaş karşıtı tepkiyi ise yaptığı suretler ile hayat vermiştir. 1911 yılı ise Pablo Picasso için bir suçlanma yılıdır. Suçlandığı konu ise Leonardo Da Vinci’nin eserini doğduğu topraklar olan Floransa’ya kaçırmasından kaynaklanmaktadır. 1949 yılında Komunist Parti’nin isteği üzerine Barış Konferansı için bir beyaz güvercin resmetmiş ve Avrupa’da afiş olarak kullanılan bu resim günümüzde de hala barışın simgesi olarak kullanılmaktadır. Ömründe sayısız değerli ve güzel esere imza atan Picasso 1973 yılında hayata gözlerini yummuştur.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu