Kimdir?Listeler

Alexandre Dumas Kimdir?

Alexandre Dumas 24 Temmuz 1802 tarihinde ,Paris’in kuzeyindeki Villers-Cotterêts’de doğdu. Babası Thomas Alexandre Dumas Fransız kolonisi Santo Domingo’da (şimdiki adıyla Haiti) tanışan Fransız bir soylunun ve siyahi bir kölenin oğluydu. Fransa’dayken Thomas Alexandre, Napolyon Bonapart’ın generaliydi ama Napolyon ile ters düştüler. Babası Alexandre daha 4 yaşındayken yoksulluk içinde öldü. Bunun üzerine Alexandre ve annesi Hotel de l’Epée otelini işleten ailesi Labouret’lerin yanına taşındı.

İlk Başarıları

Dumas, arkadaşları Hanniquet ve Boudoux ile ormanda saatler geçirerek Villers –Cotterêts de büyüdü. Önce annesi sonrada köyün rahibinden ders aldı ve yerel bir avukatın yanında işe başladı. 1823 yılında 20 yaşındayken ün ve para kazanmak için Paris’e gitti. Dumas Dük d’Orleans için (sonra da Kral Louis Philippe ) çalışmaya başladı, ama kısa sürede tiyatro ve yayın dünyasına katıldı. 1829’da “III. Henry ve Sarayı” adlı oyunuyla meşhur oldu. Oyun Fransız ulusal tiyatro şirketi “Comedie Française” tarafından sahnelendi.

Alexandre Dumas Hayatı ve Eserleri

Ünlü bir oyun yazarı

Başta Dumas romanlarından çok oyunlarıyla meşhur oldu.1832 yılında son derece başarılı olan “Nesle Kulesi” adlı oyunu yazdı. Bu aslında Frédéric Gaillardet tarafından yazılan esrin yeniden yazılmış haliydi. Gaillardet oyunun  övgülerini Dumas’nın alması karşısında çok üzüldü ve onu silahla düelloya çağırdı. Neyse ki iki adam da birbirini vurmadı. Dumas ömrü boyunca yüzlerce oyun seyahat günlükleri, çocuk hikayeleri ve bir yemek sözlüğü yazdı. Aynı zamanda pek çok haftalık dergiye makale yazdı.

Büyük Savurgan

Bu inanılmaz iş akışı ile Dumas yılda 200.000 franktan fazla para kazandığı günler için inanılmaz bir rakamdı. Ancak tıpkı kitaplarındaki kahramanlar gibi abartılı partilere ve lüks bir yaşama bolca para harcayarak yaşadı. Yaşamı boyunca pek çok servet kazandı ve kaybetti. 1.88 boyunda maceracı bir adamdı.1830 Fransız Devrimi’nde yer aldı 1832 yılındaki büyük kolera salgınında hastalandı ama hayatta kalmayı başardı.

Romanları

Dumas hastalıktan kurtulmak için İtalya’ya gitti ve orada 1840 yılında aktris İda Ferrier ile evlendi. Ancak Dumas onun tüm parasını harcadıktan sonra ayrıldılar. Bu dönemde Dumas roman yazmaya başladı. Sonraki 30 yıl boyunca 250 civarında kitap yazdı ve 702den fazla asistanla çalıştı. Romanlar genellikle her hafta bir bölüm olarak yayınlandı En ünlü romanları “Üç Silahşörler”, “Monte Cristo Kontu” ve “Bragelonne Vikontu” ‘dur. (son bölümü genelde ayrı bir öykü olarak yayınlanır; “Demir Maslkeli Adam” )

Dumas’nın seyehatleri

1852’de Dumas tekrar iflas etti ve Belçika’ya Brüksel’e gitmeye zorlandı. Üç yıl sonra Paris’e döndü ve yeni bir dizi yolculuğa başladı. İngiltere, Almanya, Rusya ve sonunda İtalya Birleşme Savaşı sırasında cumhuriyetçi lider Giuseppe Garibaldi’ye yardım ettiği İtalya’nın güneyindeki Naples’da yaşadı. Sonra tekrar seyahate çıktı ve Avusturya, Macaristan İspanya’ya gitti. 1870 yılında Dumas oğlunun kuzey Fransa’daki villasına yerleşti ve 5 Aralık tarihinde öldü.

Aile

Alexandre ‘ın oğlu Alexandre Dumas Junior pek çok oyun ve önemli romanlar yazarak babasının izinden gitti. En meşhur romanı “The Lady of  he Camllias”’dır. Bütyük Dumas genelde oğluyla karıştırılmaması için  “Dumas pere” (baba Dumas) ünvanlıyla anılır.

Dumas ‘nın şöhreti Dumas’nın pek çok eseri, gerçeği kurguyla karıştıran tarihi romanlardı. Eleştirmenler onu, gerçeği saptırmakla suçladılar. Ama hayranları onun olağanüstü aksiyon öyküleri yazma ve gerçek karakterler yaratma becerisini sevdiler. Romanları deniz aşırı ülkelerde özellikle Dumas’nın Afrika soyuna değinmemiş olmasına rağmen 19. Yüzyıl Afro Amerikalılar arasında popülerdi. İskoç yazar Robert Louis Stevenson –kendi de “Define Adası” ve “Kaçırılan Çocuk” gibi romanlarıyla ünlüdür- “Bragelonne Vikontu” adlı romanı altı kez okumuş ve onu en sevdiği kitap olarak tanımlamıştır.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu