Sağlık

Yürüyüş Yapmak Sağlıklı Mıdır?

istanbul temizlik şirketi

Yürümenin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Adım adım kavuşulabilir sağlığa. Her gün düzenli atılan fazla bir adım yaşlanmayı geciktirip yaşam süresini arttırıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki düzenli yapılan yürüyüş ömrü uzatıyor. Her gün ortalama 10 bin adım atan insanların yürümeyen insanlara göre daha uzun yaşadığı kanıtlanmıştır. Kalbi ve akciğerleri koruyor, stresi azaltıyor, kilo kontrolünde etkili olmakla beraber bacak ve kalça bölgesindeki kasları güçlendiriyor. Metabolizma hızını artırıyor. Kandaki kolesterol seviyesini azaltıp yüksek tansiyonu düşürüyor. Bazı kanser türlerinin oluşma riskini azaltan bu spor kemik güçlenmesini de sağlıyor. Kemik güçlenmesinin sağlanması özellikle kadınları yaşlılıkta kemik erimesine karşı koruyor.

Yürürken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Yürürken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Atılan adımlar kadar o adımların nasıl atıldığı da önemlidir. Yürürken vücudun duruşuna önem verilmelidir. Geriye ya da öne doğru eğilmeden dik bir duruşla yürünmelidir. Bu şekilde yürüyerek omurganın desteklenmesi sağlanmakla beraber kambur duruşun da önüne geçilmiş oluyor. Bu sırada tam performans sağlamak için atılan adımlar kadar kolların pozisyonu da önemlidir. Kollar yanlarda sallanırken eller yumruk yapılmamalıdır. Uzmanların önerilerine göre kollar yanlarda sallanırken ayaklara göre çapraz şekilde sallanması daha faydalıdır. Kolları sallayarak yürümek ekstra 5-10 kalori yakmanızı sağlayarak kilo kontrolüne destek oluyor, ayak hareketlerinizi destekliyor, dengeliyor ve gücünüzü artırıyor. Günlük 10 bin adım atmayı hayatına yerleştiren ve bunu düzenli yapan insanların hayat kalitesi artıyor. Uykusuzluğu azaltıyor, solunum kapasitesini artırıyor, beynin oksijenlenmesini artırarak kişinin dikkatini artırıyor.

Daha Başarılı Olmanın Sırrı

Daha Başarılı Olmanın Sırrı

Başarılı olmanın temelinde sağlık yatıyor. Daha sağlıklı bir hayatın anahtarı ise hareketli yaşamdır. Günde ortalama 20 -25 dakika yürüyerek kendinizi daha aktif ve daha zinde hissedebilirsiniz. Gün geçtikçe siz de kendinizdeki değişikliği hissedeceksiniz. Doğa da yürümenin stresi ve anksiyeteyi azalttığını yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Yorucu iş temposundan sonra yapılan 20-25 dakikalık yürüme etkinliği gün boyu oluşan eklem ağrılarınıza çözüm olacaktır. Bu etkinliği sabah yapmayı tercih edenler ise gün boyu daha dikkatli daha verimli olacaklardır. Yapacağınız tüm işlerde odaklanmak kolaylaşır ve yaratıcılığınız artar. En güzel yatırım sağlığınıza ve bedeninize olan yatırımdır.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Kesinlikle katılıyorum. Günde 10.000 adım atmaya özen gösterdiğim zamanlarda kendimi daha dinç hissediyorum. Buna ek olarak az yemek yenmesi gerektiğini düşünüyorum. Başlangıçta zor gelebilir. Fakat emin olun ki belli bir süre sonra vücudunuz az yemek bol yürüyüş temposuna alışacak ve kendinizi hiç olmadığınız kadar dinç ve zihinde hissedeceksiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu