EDİTÖR BAŞVURU
SağlıkYaşam - insan

Sağlıklı Bir Yaşam İçin ‘Düzenli Seks’

Uzun yıllardır düzenli seks ve bunun insan vücuduna yararları konusunda pek çok araştırma yapılıyor. Çok fazla araştırmacı farklı yorumlar getirerek insanların kafalarını karıştırabiliyorlar. Bazı insanlar için cinsellik ön planda iken bazı insanlar için ikinci planda kalabiliyor. Bunun dışında bazı insanlar cinselliği birinci planda görürken bunu dış ortama yansıtmıyor ve kendisi için önemsiz bir durummuş gibi gösterebiliyor.

Öncelikle bilinmelidir ki, seks kişisel bir ihtiyaç olarak kabul edilebilir ve aslında hem ruhen hem psikolojik anlamda insana faydası vardır. İlk olarak düzenli seks yapan kişilerin daha mutlu ve özgüveni yüksek bireyler olduğu da araştırmaların sonucunda gösterilebilmiştir.

Seksin bir diğer avantajı ise yine yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konulduğu şekilde söylemek gerekirse, hastalıklardan vücudu korumasıdır. Yani,seks yapan kişiler yapmayanlara oranla daha az grip, nezle tarzı hastalıklara yakalanırlar. Bir diğer değişle seks hayatı aktif olan kişilerin vücudu daha sağlamdır. Elbette istisnai örnekleri çok fazla şekilde görülebilir ve düzenli seks hayatı olan kişiler de çok sık hastalanabilir. Ama seks yapmanın stresi azaltıcı, ruhu rahatlatıcı etkilerinin olması nedeni ile kişilere bu anlamda fayda sağladığı söylenebilir.

Düzenli Seks Yapmanın Faydaları

Düzenli Seks Yapmanın Faydaları

Seksin faydalarından bir diğeri de kilo alımını engellemesidir. Kadınlar için çok çarpıcı görünen bu sebep yaklaşık olarak yatakta geçirilen yarım saatlik sürece denk gelmektedir. Yani yarım saatlik aktif bir seks sonucunda kişilerin 200 kalori yakması ve metabolizmasını hızlandırması mümkündür.

Yine araştırmalar göstermiştir ki haftanın 4 günü düzenli seks yapan erkeklerde kalp krizi geçirme riski minimuma inmektedir. Aynı zamanda kadın erkek fark etmeksizin düzenli seks hayatı olan kimselerin felç geçirme riski de ortadan kalkmaktadır.

Seks bittikten sonra kişilerin uykularının gelmesinden de anlaşılacağı üzere, düzenli seks düzenli uyku anlamına da gelir. Eğer uyku problemi yaşıyorsanız seks yapmayı deneyin. İşe yarayacaktır.

Bir diğer araştırma sonucuna göre yılda en az 100 kere seks yapmış kişilerin ciltlerinde yaşlanma çok yavaş şekilde meydana gelir. Yani kişiler yaşıtlarına oranla daha genç görünerek yaşlanma sınırlarını yukarı çıkartırlar.

Seks yapmak istemeyen tarafın başvurduğu en yaygın bahane baş ağrısı yaşıyor olmasıdır. Yalnız bilinmelidir ki, seks doğal bir ağrı kesicidir. Seks esnasında beyne iletilen hormonlar sayesinde sadece baş ağrısı değil, beraberinde getirdiği stres ve huzursuzlukta ortadan kalkar.

Düzenli Seksin Kadın Ve Erkek Üzerindeki Etkileri

Düzenli Seksin Kadın Ve Erkek Üzerindeki Etkileri

Düzensiz adet gören kadınlar için de yine doğal ilaç görevi gören seks hem adet tarihlerini düzenler hem de adet esnasında görülen ağrıları azaltır. Bu nedenle seks aslında faydalı ve olması gerekendir.

Psikolojik anlamda en büyük desteği kişilere seks sağlar. Bunun nedeni, seks yapan çiftlerin seks esnasında kendilerini birbirlerine emanet ederek güven duygularını yükseltmeleridir. Örneğin, özgüveni düşük olan kişilerin düzenli seks hayatına başlamalarından sonra istikrarlı bir şekilde özgüven grafiğinin yükseldiği görülebilir.

Seksin neredeyse çoğu insan tarafından bilinmeyen avantajlarından bazıları ise, gülmeyi tetiklemesi ve kişilerin daha mutlu bireyler haline gelmesine yardımcı olmasıdır. Aynı zamanda çocuk sahibi olmak isteyen çiftler arasında düzenli seks hayatı olanların daha çabuk sonuç aldığı da yapılan araştırmaların bir sonucu olarak söylenebilir.

Erkeklerde görülen prostat kanserinin düzenli seks yapan erkeklerde görülme riskinin azaldığı da bilinmelidir. Sadece bu avantaj dahi düzenli seksin ne kadar faydalı olduğunu anlatmak için yeterlidir.

Yaşlanmayı geciktirmesi, adet öncesi ve adet sırasında yaşanan ağrıların yok olması, özgüven artışı, mutluluk vermesi ve daha pek çok sebepten ötürü düzenli seks hayatı kişilerin olmazsa olmazları arasına girmelidir. Yalnız, düzenli seks; seks bağımlılığı demek değildir. Yani haftada 3 ile 5 arasında seks yaşayan kişiler düzenli seks yapanlar olarak belirlenirken daha az sayıda seks yaşayanların seks hayatlarının varlığından söz edilemez.

Originally posted 2021-11-19 09:43:42.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu