Faydalı Bilgiler

Yeni Eve Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev taşımak bildiğiniz gibi dünyanın en zor işlerinden birisi diyebiliriz. Peni evinizi taşırken nelere dikkat etmelisiniz? Evden eve nakliyat firmasını neye göre seçmelisiniz?

istanbul temizlik şirketi

Evinizdeki eşyaları taşımaya karar verdiğinizde taşınmanın en zor işi evdeki eşyaları bir evden diğerine nakletmek olacaktır. Bazı kişiler bu durumda kendileri eşyalarını taşımak isteyebilir doğal olarak fakat eşya taşıma işlemi aslında sanıldığı kadar kolay değil. Özellikle mobilyalar ve beyaz eşyalar taşınma sırasında zarar görme ihtimali en yüksek eşyalardır. Bu gibi durumlar için evden eve nakliyat firmaları artık rutin olarak her gün taşıma yaptıklarından dolayı hangi eşyayı nasıl saracağını, eşyaların ne şekilde taşınacağını çok iyi bilmektedirler.

Bildiğiniz gibi artık mobilyalar ve diğer ev eşyaları oldukça değerliler ve birisi zarar gördüğü zaman tamiratı ek maliyetler oluşturacaktır. Evinizi kendiniz taşımanız belki görüntüde daha az maliyetli gözükse de örneğin bir beyaz eşya veya mobilyada oluşabilecek hasar aslında nakliye maliyetinizi oldukça artıracaktır.

Eşyaları Taşırken dikkat edilmesi gerekenler?

Aslında bu konuda nakliye firmaları detaylı destek vermektedirler. Bunun içinde kesinlikle işini profesyonel olarak yapan şirketlerle görüşmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Nakliyat firması ile anlaşma yapıldıktan sonra eşya sigortası yapılıyor mu? Buna dikkat etmek gerekiyor. Zira taşıma sırasında eşyalarda oluşabilecek hasarları nakliyat firması karşılamak zorunda.

Ev eşyalarının paketlenmesi

Eğer isterseniz evde bulunan eşyaların hepsini evden eve nakliyat firmaları tarafından paketlenmektedir. Fakat bazen karışık kutulanma olabileceği için özellikle taşınmadan birkaç gün önce evde bulunan kıyafetleri nakliyat firmasından koli isteyerek kendiniz paketleme yaparsanız sizin için daha pratik olacaktır.

Çünkü firma çalışanlarının kimin eşyası hangisi gibi ayrı ayrı paketleme yapması zaman ve iş gücü açısından imkansızdır.  Ayrıca evinizdeki yine mutfak eşyalarını da kendiniz ayrı ayrı isimlendirerek paketlemek daha sonra eşyaları yeni mutfağınıza yerleştirme açısından pratiklik sağlayacaktır.

Geri kalan eşyalar için ise hiç dert etmeyin nakliye firmasının personeli eşyanın çokluğuna göre bazen bir gün önceden bazen de taşıma yapılacağı sabah erkenden evinize geliyorlar ve kendi bu işi bilen profesyonel personelleri ile mobilyalarınızı söküp tek tek çizilmeyecek, zarar görmeyecek şekilde paketliyorlar. Beyaz eşyaları çizilmeden korunması için tamamen sararak paketliyorlar.

Şahsen 5 kere evini taşıtmış biri olaraktan taşınmadan önce kırılabilecek bütün küçük eşyaları, mutfak malzemelerini, kıyafetleri, ayakkabıları vs. kendimiz paketledik ve üzerine içinde ne olduğunu yazınca sonradan geri açarken çok kolaylık sağladığını söyleyebilirim.

Ev eşyalarının paketlenmesi

Evden eve nakliyat firması seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Ev taşıtmanın en çok dikkat edilmesi gereken faktörü burası. Evinizdeki eşyaları taşıyacak firmayı seçerken çok dikkat etmelisiniz.

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde evden eve taşıma işi yapan birçok firma gözüküyor. Mesela İstanbul’da yaşayıp evini taşıtmak isteyen kişiler hemen Google’a girerek İstanbul evden eve nakliyat araması yapıyor ve karşısına gelen firmalar arasından tercih yapıyor. Bu arama sonuçlarında karşınıza gelen her firma ile iş yapılmıyor maalesef. Peki ne yapmalısınız?

Öncelikle seçeceğiniz firma kesinlikle kurumsal bir firma olmalı. Kurumsal olmayan firmalar belki az daha ucuza taşıma yapabilirler ve sizin için karlı gözükebilir ama oluşabilecek en küçük sorunda karşınızda sürekli sizi dinleyen bir muhatap olması avantajınız olacaktır. Ayrıca kurumsal firmalar özellikle nakliye sigortası kısmında da tam destek vermektedirler.

Firmanın evinize göndereceği nakliyatçıların yanında mobilyalarını sökecek ustalarının da olması eşyalarınızın daha sağlam taşınması sağlayacaktır.

Sigortalı Nakliyat Hizmeti Faydası var mı?

Sigortalı nakliyat kesinlikle ev veya ofis taşımalarında tercih edilmeli. Eşyalar taşınmadan önce tespit yapılır, eşyaların taşınması sırasında sizin yeni adresinize teslim edilene kadar oluşabilecek hasarların sorumluluğunu evden eve nakliyat firmasına verir. Bu durumda oluşabilecek zararlarınız firma tarafından karşılanmak zorundadır. Yukarıda da belirtiğim gibi kurumsal firma tercihi bu sebeple oldukça önemlidir.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu