Faydalı BilgilerTeknoloji

Android Yedekleme Programı (En İyi 10 Uygulama)

Öncelikle Android yedekleme programının ne olduğu, ne işe yaradığı ve neden gerekli olduğu konusunda çok kısa bilgi vermek istiyorum.

istanbul temizlik şirketi

Öncelikle Android yedekleme programının ne olduğu, ne işe yaradığı ve neden gerekli olduğu konusunda çok kısa bilgi vermek istiyorum.

İnsanların göz ardı ettiği en önemli görevlerden biri de önemli dijital verilerin yedeğini almak. Çünkü dosyaları kaybetme riski her zaman vardır. Mesela cihazınız zarar görebilir veya yazılım güncellemesi cihaza format atabilir.

Eğer Android kullanıcısı iseniz, çok şükür ki çeşitli uygulamalar sayesinde verilerinizin yedeğini alarak çevrim dışı veya çevrim içi (online bulut depolama) olarak saklayabilirsiniz.

Dahası, bu tür programlar düzenli aralıklarla çalışarak verilerinizin otomatik bir şekilde yedeğini alır.

Not: Aşağıdaki 10 program önem sırasına göre dizili değil, karışık sırada dizildi. Dolayısıyla her yedekleme programının özelliklerine bakarak kendiniz için en iyisini seçebilirsiniz.

En Kaliteli Android Yedekleme Programı Listesi

1- App/SMS/Contact- Backup & Restore (Türkçe)

App/SMS/Contact- Backup & Restore (Türkçe)

App/SMS/Contact- Backup & Restore programının yedekleme ve geri yükleme konusunda çeşitli özellikleri bulunuyor. Örneğin toplu yedek alma, geri yükleme, transfer etme ve uygulamalar ile kişisel verileri paylaşma imkanı sunar.

Dosyalarınızı Google Drive’ye kaydedebilir yada yedek adresi olarak SD kartı seçip verileri SD kartta saklayabilirsiniz. Ayrıca yeni bir uygulama yüklediğinizde otomatik olarak yedek alma özelliği de mevcut.

Bunlara ek olarak gömülü bir virüs tarama aracı, APK dosya tarayıcı, gece modu ve uygulamaları tarih/isim/boyut kriterlerine göre sıralama özelliği bulunuyor. Fakat bu program uygulamaların ayarlarını ve verilerini yedeklemez.

Bu program ücretsizdir ve içinde bazı reklamlar gösterilir.

2- G Cloud Backup (Türkçe)

G Cloud Backup (Türkçe)

G Cloud etkileyici bir Android yedekleme programıdır. Fakat yedekleri kaydetmek için öncelikle ücretsiz kayıt olmanız gerekiyor. Böylece size 1GB boyutunda bir depolama alanı veriyor. Bu alana SMS mesajları, arama geçmişini, rehberi, sistem ayarlarını, fotoğrafları, videoları ve müzikleri kaydedebilirsiniz.

Dilerseniz dosyaları yeni bir cihaza kolayca aktarabilir ve kişisel uygulamaları bir şifreyle koruyabilirsiniz. Üstelik root işlemine veya ekstra bir ayar yapmaya gerek yok. Hatta yedekleri harici bir SD karta bile kaydedebilir.

İsterseniz sadece WiFi ağına bağlandığı zaman otomatik olarak yedek almasını ve yüklemesini sağlayabilirsiniz. Bu program ücretsiz ama içinde reklamlar gösteriliyor ve satın alma teklifleri sunuluyor.

G Cloud Backup
G Cloud Backup
Developer: Genie9 LTD
Price: Free

3- Super Backup & Restore (Türkçe)

Super Backup & Restore

Super Backup & Restore uygulaması Android telefonlar için en hızlı yedekleme ve geri yükleme aracı olduğu konusunda iddialı ve Türkçe dilini destekliyor.

Uygulamalar, rehber, mesajlar, arama geçmişi, yer imleri ve takvimin yedeğini alabilir ve bu yedek dosyalarını ister SD karta kaydedebilir, ister Google Drive hesabınıza yükleyebilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz uygulamaların verilerini de yedekleme ve geri yükleme yapabilirsiniz. Ama bunun için öncelikle telefona kök izni (root) vermeniz gerekir. Ayrıca yedek dosyalarını otomatik olarak Gmail veya Google Drive hesabınıza yükleyebilir.

Super Backup & Restore programının kullanması kolay bir arayüzü ve özelleştirilebilir siyah veya beyaz teması bulunuyor. Ücretsiz olan bu programın içerisinde sinir bozucu reklamlarla karşılaşabilirsiniz. Ama programın pro versiyonu yoktur yani uygulama içi satın alma teklifleriyle sizi rahatsız etmez.

4- Google Drive (Türkçe)

Google Drive (Türkçe)

Ücretsiz en büyük bulut depolama servisi olan ve Google tarafından üretilen Google Drive her kullanıcıya 15 GB gibi koca bir alanı bedava sunuyor. Bu alana fotoğraflar, dosyalar ve diğer dokümanları kaydedebilirsiniz.

Google Drive hesabınıza herhangi bir yerden ve herhangi bir cihazdan ulaşabilirsiniz. Basit prosedürler için çevrim dışı olarak dosyaları görüntüleme imkanı da veriyor. Ayrıca dosya ve klasörleri başkalarıyla paylaşabilir, açıp düzenleyebilir veya başkalarının dosyalarına yorum yazabilirsiniz.

Bilgilerinizi bulut depolama alanında güvenle saklayabileceğiniz Google Drive kesinlikle dünyanın en iyi Android yedekleme programlarından biridir.

Google Drive
Google Drive
Developer: Google LLC
Price: Free

5- App Backup and Restore – En kolay yedekleme programı

App Backup and Restore - En kolay yedekleme programı

Güvenilir ve düz mantıkla çalışan bir Android yedek alma ve geri yükleme uygulamasıdır. Programın ana penceresinden yedek dosyalarını direk olarak kaydedebilir, arşivleyebilir yada silebilirsiniz.

Programın toplu yedekleme ve geri yükleme özelliği bulunuyor. Ayrıca yedekleri SD karta kaydedebiliyor. İçerisinde APK dosya tarayıcı ve virüs tarama aracı bulunuyor.

Dilerseniz tüm uygulamalar yerine yalnızca seçtiğiniz belirli uygulamaları yedeklemesini sağlayabilirsiniz.

Bunlara ek olarak, Wifi ve Bluetooth üzerinden uygulamalarınızı diğer cihazlarla paylaşma imkanı da sunuyor.

Fakat sadece APK dosyalarını yedekleme ve geri yükleme özelliğine sahip. Uygulama verilerini yedeklemiyor. Tamamen ücretsiz bir programdır ama içerisinde bazı reklamlar gösteriyor.

6- Titanium Backup

Titanium Backup

Titanium Backup ta Android’in çıktığı ilk günlerden bu güne dek güçlü bir Android yedekleme programıdır. Bu program sadece cihaza kök izni verenler (root işlemi yapanlar) içindir ve tüm Android versiyonları destekler.

Programın ücretli ve ücretsiz versiyonu bulunuyor. Ücretsiz sürümünde hiçbir reklam göstermemesi güzel. Ayrıca ücretsiz sürümünde uygulama verilerini, sms mesajları, rehberi ve benzeri şeyleri yedekleme ve geri yükleme yapabiliyor. Dilerseniz yedekleri SD karta alabiliyor.

Programın ayrıcalıklı (premium yani ücretli) sürümünde verileri bulut depolama alanına eşitleme (senkronize etme), otomatik yedekleme, toplu geri yükleme, uygulama dondurma gibi ekstra özellikler bulunuyor.

Sonuç olarak bu program gerçekten işini çok iyi yapıyor ve bu nedenle denemenizi tavsiye ederim.

Titanium Backup (root needed)
Titanium Backup (root needed)

7- MCBackup – My Contacts Backup (Türkçe)

MCBackup - My Contacts Backup

Eğer Android telefonların rehberini yedeklemek için en iyi uygulamayı arıyorsanız, bu program tam size göre. Üstelik dili de Türkçe.

Rehberin yedeğini alarak VCF uzantılı bir dosya içine kaydeder ve çevrim dışı olduğunuzda bile çalışır.

Yedekleri doğrudan DropBox veya Google Drive hesabınıza yada direk olarak SD karta kaydedebilir.

Dilerseniz rehberi farklı hesaplarınıza aktarabilirsiniz. Sonuç olarak bakıldığı zaman bu programı kullanmak çok kolay ve temel özelliklerin hepsine sahip. Ücretsiz olarak yükleyebileceğiniz bu uygulamanın içinde hiçbir reklam gösterilmez ama uygulama içi satın alımlar mevcuttur.

MCBackup - My Contacts Backup
MCBackup - My Contacts Backup
Developer: Globile
Price: Free

8- Google Photos (Türkçe) – fotoğraf yedeklemek için en iyi Android yedekleme programı

Google Photos

Google Photos adından da anlaşılacağı üzre Google şirketinin ürettiği mükemmel bir fotoğraf paylaşma ve depolama (saklama) servisidir.

Tüm kullanıcılar ücretsiz ve sınırsız fotoğraf depolama hizmeti sunuyor. Yüklenecek fotoğraflar en çok 16 MP boyutunda ve videolar en çok 1080p çözünürlüğünde olmalı.

Dilerseniz otomatik yedekleme yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu program resimlerinizi otomatik olarak analiz ediyor, çeşitli özelliklerini ve bilgilerini algılıyor ve gayet iyi bir biçimde organize ediyor.

Programın içinde resim düzenleme aracı da bulunuyor. Ayrıca Chromecast desteği de mevcut. Dilerseniz direk olarak uygulamanın içerisinden fotoğrafları paylaşabilirsiniz.

Dolayısıyla söz konusu fotoğraf yedeklemek olunca, Google Photos dünyanın en iyi Android yedekleme programı bile olabilir.

Google Fotoğraflar
Google Fotoğraflar
Developer: Google LLC
Price: Free

9- SMS Backup and Restore

SMS Backup and Restore

SMS Backup and Restore programıyla metin mesajlarını (yazıları) yedeklemek mümkün. Yazılı mesajları, MMS ve arama geçmişi kayıtlarını bir XML dosyasına kaydederek saklar. WiFi bağlantısı üzerinden bu dosyayı başka bir cihaza aktarabilir veya e-posta yoluyla yollayabilirsiniz.

Bu program oldukça kişiselleştirilebilir bir tasarıma sahip. Dilerseniz reklamları kapatma seçeneği bile var. Ayrıca hangi sohbetlerin yedeğini alacağınızı seçebilirsiniz. Dahası dilerseniz yedekleri doğrudan Dropbox yada Google Drive hesabınıza otomatikman kaydedebiliyor.

XML formatındaki yedek dosyasını diğer formatlara dönüştürebilir ve bilgisayarda açıp içindeki bilgilere bakabilirsiniz.

SMS Backup & Restore
SMS Backup & Restore
Developer: SyncTech Pty Ltd
Price: Free

10- Helium – App Sync and Backup

Helium – App Sync and Backup

Helium dünyanın en iyi Android yedekleme programı listemizin son sırasında yer alıyor. Kök izni (root) gerektirmeyen bu program sayesinde uygulamaları, verileri, rehberi, mesajları ve arama geçmişini yedeklemek çok kolay.

Telefona kök izni vermeyen kullanıcılar bilgisayara Helium masaüstü programını yüklemek zorunda. Kök izni verenler ise doğrudan bu uygulamayı kullanabilir.

Helium programının ücretsiz versiyonunda yedekleri SD karta yada bilgisayara kaydedebilir ve oradaki yedek dosyalarından geri yükleme yapabilrsiniz.

Helium programının ayrıcalıklı (premium) sürümünü satın alırsanız, reklamlardan kurtulabilir, iki Android cihaz arasında yedekleri eşitleme yapabilir, yedekleri bulut hesabına yükleyebilir ve buluttaki yedeklerden geri yükleme yapabilirsiniz.

Helium (Premium)
Helium (Premium)
Developer: ClockworkMod
Price: ₺11,18

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu