Faydalı Bilgiler

Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Nasıl Sosyal Medya Uzmanı Olunur?

Sosyal medya uzmanı olmak isteyenler için rehber: İhtiyaç duyulan becerileri öğrenin, stratejik düşünce geliştirin ve sektörde uzmanlaşarak öne çıkın!

istanbul temizlik şirketi

Sosyal medya uzmanlığı, yeni nesil medya olan sosyal medyanın bireysel kullanım kadar kurumsal kullanımda da popüler hale gelmesiyle ortaya çıkmış bir meslek gurubudur. En basit tanımıyla sosyal medya uzmanı, marka ya da isim bilinirliğini arttırmak, markanın pazarlama faaliyetlerini geliştirmek ve satışları arttırma planlamaları yapan, uygulayan ve sonuçlarını izleyen kişidir.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya uzmanı görev tanımı oldukça geniştir. Bu yüzden genel olarak sosyal medya uzmanlarının yapacakları işler, iş yükleri işverenin ihtiyaçlarına göre değişir. Meslek profesyonellerinin sosyal medyada anlamlı içeriklere yaratabilmeleri, online platformlardaki müşteri yorumlarını, şikayetlerini hızlı ve hassas biçimde çözebilmeleri beklenir. Sosyal medya uzmanlığının başlıca sorumlulukları şunlardır:

 • Günlük olarak orijinal resim, metin, video gibi çevrimiçi içerikler oluşturup yayınlamak,
 • Sektör, rakip araştırması, kıyaslaması ve kitle kimliği analizleri yaparak sosyal medya sosyal medya stratejisi geliştirmek,
 • Kriz yönetimi gerçekleştirmek. Marka ile ilgili sosyal medyadaki kötü eleştirileri ve olumsuz haberlere dair düzeltmeler yapmak,
 • Marka ve şirket politikaları doğrultusunda sosyal medya sayfaları, sosyal medya profilleri oluşturmak,
 • Sosyal medya pazarlama planlamaları, editoryal takvim oluşturmak. Bunları sistemli şekilde uygulamak,
 • Sosyal medya hesaplarının trafiği ve demografisi hakkında bilgi edinmek için analiz raporlarının detayların incelemek. Gelecekte olumlu sonuçlar elde etmeye yönelik bu bilgileri değerlendirmek,
 • Marka adını dijital ortamda yönetmek. Promosyonlar düzenlemek sosyal medya hesaplarına erişimi arttırmak için diğer birimlerle iş birliği içerisinde bulunmak,
 • Sosyal medya platformlarına ve sosyal medya kullanıcılarının etkileşimde oldukları trendlere hakim olmak.

Elbette sadece bunlarla sınırlı değildir sosyal medya uzmanlığı sorumlulukları. Kimi zaman sosyal medya eğitimi vermek, stratejiler geliştirmek, sosyal medya hesaplarının ve bunlar ile marka web sitesinin optimizasyonunu yapmak, hatta arama motorları ile optimizasyonu (SEO) yapmak da sosyal medya uzmanının sunacağı hizmetler arasında olabilir.

Sosyal medya danışmanlığı, özgür çalışılabilecek bir meslektir. Bu yüzden sunacağınız ürün ve hizmetleri kendiniz belirleyebilir, sadece belli bir sektöre ya da belli sosyal medya platformlarına dair hizmet verebilirsiniz. Fakat farklı alanlarda ürün ve hizmet sunarak gelir kaynaklarınızı çeşitlendirmeniz daha avantajlı olacak, bu sayede kazanacağınız ücret de artacaktır.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Nasıl Sosyal Medya Uzmanı Olunur?

İşverenlerin Sosyal Medya Uzmanlarında Aradıkları Özellikler

Sosyal medya uzmanı olmak için resmi eğitim kriterleri yoktur. Bazı özel üniversiteler ve eğitim kurumları kurslar düzenlemekte, bu kurslar sonrasında adaylara sosyal medya uzmanlığı sertifikaları verilmektedir. Diğer taraftan işverenler kimi zaman adaylardan bazı programlarda ve grafik tasarımında profesyonel olma gibi şartlar isteyebilmektedirler. Yine de sertifika sahibi olmak ve güçlü referanslara sahip olmak müşteri bulmanızı daima daha kolaylaştıracaktır.

İşverenler sosyal medya uzmanından markalarının bilinirliğini arttırmasını, yaratıcı yönünün güçlü olmasını isterler. Bunun için çoklu görevleri önceliklendirmesini, ekip çalışmasına atkın olmasını, son teslim tarihine uygun çalışmasını isterler. Bunları yapabileceğinizi düşünüyorsanız kendinizi yetiştirip müşteri aramaya başlayabilirsiniz.

Firmalar Neden Sosyal Medya Uzmanı ile Çalışmalıdır?

İşletmeler, potansiyel müşterilere ulaşmanın ve marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından biri olarak sosyal medyayı kullanmaktadır. Ancak, sosyal medya stratejilerinin etkili bir şekilde yönetilmesi ve işletmenin hedeflerine ulaşması için bir sosyal medya uzmanı ile çalışmak neden kritik bir öneme sahiptir?

 1. Hedef Kitlenize Doğru İletişim: Sosyal medya uzmanları, işletmenizin hedef kitlesini anlama ve onlarla etkileşim kurma konusunda uzmanlaşmış profesyonellerdir. Doğru içerik stratejileri geliştirerek, potansiyel müşterilere değerli bilgiler sunmak ve markanızı doğru bir şekilde temsil etmek, uzman ellerde daha etkili bir şekilde gerçekleşir.
 2. Etkili Marka Yönetimi: Sosyal medya uzmanları, markanızın online itibarını yönetme konusunda deneyime sahiptir. Olumlu müşteri geri bildirimlerini güçlendirme ve olası kriz durumlarında hızlı ve etkili bir şekilde müdahale etme yetenekleri, marka değerinizi artırmanın anahtarıdır.
 3. Stratejik Pazarlama Kampanyaları: Sosyal medya uzmanları, hedef kitlenize özel stratejik pazarlama kampanyaları oluşturabilir. Bu kampanyalar, sadece ürün veya hizmetlerinizi tanıtmakla kalmaz, aynı zamanda potansiyel müşterileri çekmek ve dönüştürmek için özel olarak tasarlanmış içerikleri içerir.
 4. Analiz ve Raporlama Yetenekleri: Sosyal medya uzmanları, kampanya performansını değerlendirmek ve iyileştirmek için analiz araçlarını etkili bir şekilde kullanabilir. Bu sayede, hangi stratejilerin işe yaradığını anlamak ve gelecekteki planlamaları optimize etmek mümkün olur.
 5. Sosyal Medya Trendlerinden Haberdarlık: Dijital dünya sürekli olarak evrilmektedir ve sosyal medya uzmanları, yeni trendleri takip etme ve işletmeniz için en uygun olanları entegre etme konusunda uzmanlaşmıştır. Bu, markanızın rekabet avantajını sürdürmesine yardımcı olabilir.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu