Faydalı BilgilerListeler

İstanbul Öğrenci Yurtları Depreme Hazır mı?

İstanbul ve deprem deyince akla ilk gelen 1999 depremidir. Bu deprem hepimizin aklına kazanmış yakın tarihteki en etkili İstanbul depremidir. Bu tarihten sonra başta İstanbul olmak üzere birçok ilde depreme önlem arttı. Deprem haritaları ve sismograflar yardımı ile depremin etkilerine göre önceden önlem alınmaya çalışıldı. Deprem olma ihtimali olan daha fazla olan yerlere daha fazla güvenlik önlemi alınarak binalar yapıldı. Bununla birlikte öğrenci yurtları da İstanbul ve çevresinde çeşitli güvenlik önlemi ile yapıldı.

Bunlardan bazıları depremin olma ihtimali fazla olan. Bazıları orta derece bazıları ise düşük dereceli deprem bölgeleri olan yerlerde kurulu olan yurtlar. Yurtlar çoğu zaman eski ve yeni oluşuna göre depreme dayanıklılığı ile ölçülür. Ve bu ölçütte tercih edilen genellikle yeni binalardır. Ama aslında eski binaların birçok yeni binadan depreme daha dayanıklı durumda olduğu birçok kez kanıtlandı. Tabi ki yeni ve çok sağlam yurtlar da mevcut. Son teknoloji tasarımlar ile hazırlanmış ve oldukça modern olan bu yurtlar depreme oldukça dayanıklıdır.  


Deprem riski az olan İstanbul semtlerini saymamız gerekirse sayılması gereken bir sürü ilçe vardır. Bu semtler arasında Darıca, Pendik, Kartal, Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Çengelköy, Polonezköy, Şile, Haydarpaşa, Altıyol, Bahariye, Kızıltoprak, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Kozyatağı, Altunizade, İçerenköy, Bağdat Caddesi, Fenerbahçe, Söğütlüçeşme (Kurbağalıdere dışında kalan kısımları), Moda (denize bakmayan kısımları), Acıbadem, Koşuyolu, Adalar, Eminönü, Rumelihisarı, Arnavutköy, Etiler, Beşiktaş, Maçka, Nişantaşı, Şişli, Taksim, Kağıthane, Gaziosmanpaşa, Levent, Maslak, İstinye, Tarabya, Sarıyer, Karaköy (rıhtım dışında kalan kısım), Gültepe, Emirgan, Bağcılar, Haraççı ve Taşocağı semtleri bulunmaktadır. Bu ilçelerde bulunan öğrenci yurtları depreme daha dayanıklı olup depremden etkilenme oranı daha azdır.

İlgili Makaleler

Orta dereceli deprem bölgesi olan İstanbul semtleri de bir hayli fazladır. Bu semtler Beşiktaş, Ortaköy İstinye çukuru, Tarabya çukuru, Üsküdar çukuru, Beylerbeyi çukuru, Küçüksu çukuru, Paşabahçe-Beykoz çukuru, Çayırbaşı çukuru, Karaköy, Tophane, Salıpazarı, Ortaköy (dolgu olan kesimleri), Eyüp, Alibeyköy, Sütlüce, Balat, Kasımpaşa ve Güngören’in sahil kesimi, Kadıköy, Moda (denize bakan kısmı), Küçükyalı, Kartal (Rahmanlar bölümü), Tuzla (dere kısmı), Dilovası, Eminönü (Cankurtaran, Şehzadebaşı, Fatih, Çarşamba, Edirnekapı’nın güneyinde kalan kısım), Topkapı, Bakırköy, Bahçelievler, Merter, Şirinevler (bir kısmı), Halkalı, Nakkaşdere, Esenkent, Ömerli, Büyükçekmece, Tepecik (Tepecik, Akören ve Pomak’ın güney kısmı), Selimpaşa, Silivri, Çanta, Gümüşyaka, Kavaklı, Yakuplu, Esenyurt, Avcılar, Ambarlı, Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Ataköy ve Zeytinburnu gibi semtlerdir. Bu semtlerde orta derece deprem riski bulunmaktadır. Bu yüzden de depreme dayanıklı birçok yurt bulunmaktadır.

Depreme olma ihtimali en fazla olan semtler ise Zeytinburnu Ayamama Deresi, Ataköy’ün bulunduğu kesimler, Florya (batısındaki heyelan alanları) Küçükçekmece kıyıları, Küçükçekmece Gölü’nün doğusundaki Nakkaşdere alüvyonları, Azaplı yöresi (Altınşehir’in alçak kesimleri), Kanarya (Firuzköy kıyıları), Esenkent, Avcılar (Küçükçekmece Gölü ve Marmara Denizi’ne bakan kıyıları), Ambarlı ve Haramidere. Bu semtlerde deprem olma ihtimali daha yüksek olduğu depreme dayanıklı yurt sayısı da daha fazladır.

İstanbul’da yurt arayan öğrenciler bu makaleleri okuyarak karar vermelidirler.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu