Faydalı Bilgiler

Markanızı Büyütebileceğiniz Sosyal Medya Platformları

Markanızı büyütmenin yolu! Keşfedin ve etkileşimi artırın. Sosyal medya platformlarındaki benzersiz fırsatları değerlendirin.

istanbul temizlik şirketi

Hangi sektörde ya da hangi seviyede olursanız olun markanızı büyütmeye ihtiyacınız vardır. Zaten var olma amacınız da budur. Markanızı büyütme adına ise ilk var olmanız gereken alan, sosyal medya platformlarıdır. Bunun için kullanabileceğiniz pek çok platform var. Fakat bunların hepsi size uygun olmayabilir. Kendinize en uygun olanları seçmeli ve buralarda markanızı öne çıkarmalı ve doğru insanlarla iletişimi kurmalısınız.

İşinizi kolaylaştırmak ve en etkili sosyal medya platformları ile markanızı ileriye taşımanız için geniş bir araştırma yaptık. Tercih edebileceğiniz sosyal medya uygulamalarını bir araya getirdik.

en etkili sosyal medya platformları

Ürün ve Hizmet Satışı İçin Kullanılabilecek Sosyal Medya Uygulamaları

  • YouTube: 1.9 milyar aylık kullanıcıya sahip olan YouTube, dünyanın en büyük video paylaşım platformu. Her gün insanlar saatlerini YouTube’da geçiriyorlar. Dilerseniz markanız için bir kanal oluşturabilir, videolar yükleyerek ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz. Buraya reklam da verebilirsiniz.
  • Facebook: Sosyal medya dendiğinde ilk akla gelenlerden birisi olan Facebook, 2.23 milyar aylık kullanıcıya sahip. Neredeyse dünyanın üçte biri Facebook kullanıcısı. Dolayısıyla çok büyük bir Pazar. Facebook’u sadece arkadaşlarınızla ve akrabalarınızla iletişim kurmak için değil, çevrimiçi satış yapmak için de kullanabilirsiniz. Ücretli Facebook reklamları ile ürün ve markanızı tanıtabilirsiniz.
  • WhatsApp: Aktif mesajlaşma uygulaması olarak yola çıkan WhatsApp bugün sesli, görüntülü konuşmadan her türlü paylaşıma kadar kullanılabiliyor. 180’den fazla ülkede kullanılan platform, gün geçtikçe markaların müşterileriyle iletişim kurma platformu oluyor. Müşteri desteği, satın alma işlemleri vs. rahatlıkla WhatsApp üzerinden yapılabiliyor.
  • Instagram: Fotoğraf ve video paylaşım platformu olarak öne çıkan Instagram her geçen gün kendini geliştiriyor. Hikayeler, canlı yayınlar yapılabiliyor. Markanız için Instagram iş profili oluşturabilirsiniz. Uzun videolarınız için IGTV’den yararlanabilir, ürün ve hizmetlerinizi dilediğiniz gibi tanıtabilirsiniz.
  • Messenger: Her ne kadar çoğu kişi Messenger’ı Facebook’un mesajlaşma uygulaması olarak bilse de 2011 yılından bu yana bağımsız bir uygulama olarak hizmet veriyor. İşletmeler artık Messenger’a reklam verebiliyor, sohbet oluşturabiliyor, haber bülteni gönderebiliyor ve daha fazlasını yapabiliyorlar.
  • WeChat: Messenger ve WhatsApp gibi mesajlaşma uygulaması olsa da WeChat daha farklı özellikler de barındırıyor. Arama, mesajlaşma, çevrimiçi alışveriş, çevrimdışı ödeme, rezervasyon, para transferi, taksit ve daha pek çok işlem WeChat ile yapılabiliyor. Çin ve bazı Asya ülkelerinin en popüler sosyal medya platformu olarak öne çıkıyor. 1.06 milyar aylık aktif kullanıcısı bulunuyor.
  • QQ: 860 milyondan fazla aktif aylık kullanıcısı olan mesajlaşma platformu, genç nesil Çinliler arasında çok popüler. 80 ülkede, farklı dil seçenekleriyle kullanılabiliyor. Kullanıcılar film izleme, çevrimiçi oyun oynama, online alıveriş yapma, blog yazma gibi pek çok olanaktan yararlanabiliyor. Girişimciler için kazanç kapısı olmaya ve pazarlamacılar tarafından fazlaca tercih edilemeye devam ediyor. Çin’de 2009’dan bu yana Facebook’un yasak olmasının boşluğunu dolduruyor.
  • Tumblr: İnsanların fotoğraf, metin, video, bağlantı, müzik ve daha fazlasını paylaşmasına imkan veriyor. İnsanlar kendi fotoğraflarından sanata, modaya kadar çeşitli paylaşımlarda bulunabiliyor. Hemen her sektörle alakalı kategoriler oluşturulabilen platformu markanızı büyütmek için kullanabilirsiniz.
  • TikTok: Çin’de Douyin olarak bilinen, her geçen gün kullanıcısı artan bir müzik video ağı olarak öne çıkıyor. 2018 yılının en çok indirilen sosyal medya platformu olmuştu. Markanızı büyütmek için TikTok büyük işler yapabilir. Ürün tanıtım videoları, hizmet tanıtım videoları ya da daha başka tanıtım videoları çekerek platformda yerinizi alabilir, özellikle genç kullanıcı kitlesine hitap edebilirsiniz. 60 saniyelik kısa video çekimlerine özel efektlerle cezp edici özellikler kazandırabilirsiniz.

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu