EDİTÖR BAŞVURU
Kimdir?

Ludwig Van Beethoven Kimdir?

1 Aralık 1770 senesinde Almanya’nın Bonn şehrinde doğan Ludwig Van Beethoven, tanınmış alman klasik müzik bestecisidir. Bu arada Viyana Klasiği diye adlandırılan müzik türünün de temsilcileri arasında bulunmaktadır. Beethoven çalışmaları ile bilhassa klasik müzikte romantizm akımının önünü açmıştır.

Beethoven ailesinde Ludwig Van Beethoven haricinde müzik ile ilgilenen tek kişi, kendisi ile aynı ada sahip olan dedesi Ludwig Van Beethoven’dır. Beethoven’ın dedesi ise, Almanya’nın Bonn şehrinde orkestra şefliği yapmıştır. Babası ise aynı orkestrada Tenor olarak çalışmıştır. Bununla beraber biz zamanlar okullarda müzik öğretmeni olarak dersler de vermiştir.

Ludwig Van Beethoven’nun Piyano Eğitimi

Ludwig Van Beethoven 12 Kasım 1767 senesinde Maria Magdalena Leym isimli bir kadınla izdivaç etmiştir. Beethoven, piyano çalarak müziğe adım atmıştır. Babasında öğrendiği piyano eğitimi ile ailesine katkı sağlamak için küçük yaşlarda kilisede piyano çalmıştır. Babasının piyano eğitiminde sert ve ceberrut olduğu düşünülmektedir.

Ludwig Van Beethoven hayatı

Beethoven Mozart İle Tanışması

Beethoven, 1787 senesinde Mozart ile çalışmak için Viyana’ya gitmiştir. Viyana’da bir müddet Mozart ile çalışma fırsatı bulan Beethoven annesinin rahatsızlanması üzerine Bonn’a geri dönmüştür. Annesinin ölümünden sonra 1792 seneninde Mozart ile çalışmalarına kaldığı yerden devam etmek için gelen Beethoven burada Mozart’ın ölüm haberini alır. Mozart ile çalışma umudunun hemen peşinden Viyana’da klasik müzik bestecisi olan Joseph Haydn ile çalışmaya başladı. Kısa bir süre sonra müzik becerisi Haydn tarafından keşfedildi ve Haydn her alanda Beethoven’a destek vermeye başladı.

Beethoven Müzik Dünyasına Girişi

Beethoven müzik dünyasında öncelikle ismini piyanist olarak duyurmuştur. Piyanistliğin ardından yaptığı besteler ile 19. asrın son zamanlarına kadar yaşayan bütün sanatçıları tesiri altında bırakmayı muvaffak oldu.

Beethoven tarafından yazılan toplamda 9 adet senfoni, 5 adet piyano konçertosu, 1 adet keman konçertosu, 1 adet keman, piyano ve çello için yazılan üçlü konçerto, 32 adet piyano sonatı ve bunun dışında bir hayli yapıt bulunmaktadır. İlk senfonisini 1800 senesinde besteleyen Beethoven, 3. senfonisini Napolyon’a adamıştır. Eroica olan bu senfoniyi Napolyon’a adamasının nedeni ise Napolyon’un Avrupa’ya demokrasi getirmesidir. Ancak, Napolyon kendini İmparator olarak duyuru ettikten sonra Beethoven bu adamayı geri çekmiştir. Beethoven tarafından yazılan 9. senfoni ise müzisyenin en bilinen yapıtı ve Avrupa Birliği marşının en özel senfonisidir.

Ludwig Van Beethoven yaşamı

Beethoven Sıhhat Meseleleri

Hayatı süresince sıhhat problemleri yaşayan Beethoven, bilhassa duyma yetisi üzerine meseleler ile uğraşmıştır. Öyle ki, 1801 senesinde başlayan duyma problemi daimi büyümeye devam etmiş ve 1817 senesinde Beethoven’ın tamamiyle sağır olmasına kapı aralamıştır. Ancak sağır olması Beethoven’ın müzik hayatını hiç etkilememiştir. Öyle ki, en çok bilinen yapıtı 9. senfoniyi sağır olduktan sonra bestelemiştir. Beethoven 1827 seneninde siroz hastalığı yüzünden vefat etmiştir.

Beethoven, Türklere olan sevgisi ile bilinen bir müzisyendir.  Osmanlı müziğini benimseyen Beethoven, Mehter Marşı’ndan esin alarak Türklere Rondo Alla Turca isminde bir marş bestelemiştir.

Originally posted 2021-11-19 09:42:50.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu