Sağlık

Alkol Zehirlenmesine Ne İyi Gelir, Belirtileri, Nedenleri

ALKOL ZEHİRLENMESİNE NE İYİ GELİR?

Alkol kullanımının zararları bilinmesine rağmen günümüzde birçok kişi alkol tüketmektedir. Bazı kişiler içinde bulunduğu olumlu veya olumsuz durumlar için alkolün sınırını aşarak aşırı derecede alkol tüketebilmektedir. Alkol sınırının aşılması ile pek çok olumsuz durum yaşanabilmektedir. Bu olumsuz durumlardan en riskli konumda olanlarından biri de alkol zehirlenmesi durumudur. Alkol sınırının aşılması sebebiyle kişi kendi kontrolünü kaybederek davranışlarına ve hareketlerine hükmedemeyecek konuma gelir. Alkol sınırının daha da aşılması ile halinde alkol zehirlenmesi meydana gelir. Alkol koması olarak da adlandırılan bu durum şahsın bilincinin kaybolmasına gibi ciddi bir boyuta ulaşabilir. Bu tarz durumların oluşmasında en büyük etken aşırı olarak alkol içilmesidir. İçilen alkolün çok kısa sürede ve aşırı düzeyde olması ölümcül düzeye varabilecek kadar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Sarhoşluk ile aşırı alkol kullanımından dolayı zehirlenme birbirine karıştırılmamalıdır. Sarhoşluk kısa süreli olup herhangi bir hayati fonksiyonu etkilememekte ve ölümcül bir seviyeye gelmeden bir süre sonra düzelmektedir. Alkol zehirlenmesinde ise birçok hayati fonksiyon durumdan etkilenmekte ve olay ölümcül seviyelere kadar ilerleyerek ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Bu yüzden sarhoşluk ve alkol zehirlenmesi birbirine karıştırılmaması gereken ve birbirinden farklı iki durumdur. Bu iki durumun birbirinden ayırt edilmesi sayesinde ve erken olarak teşhis edilmesi hayati öneme sahiptir. Erken yapılan teşhis sayesinde bir kişinin hayatı kurtulabilir.

ALKOL ZEHİRLENMESİNİN NEDENLERİ

ALKOL ZEHİRLENMESİNİN NEDENLERİ

Normal seviyeden çok daha fazla ve hızlı olarak alkol tüketilmesi alkol zehirlenmesi durumuna yol açar. Alkol zehirlenmesi durumu ile karşılaşan bir kişi de nefes alıp vermede, kalp atış hızında ve öğürme reflekslerinde olumsuzluklara yol açtığı için vücut direncine kadar kötü etkiler yarattığı için potansiyel olarak koma durumuna girmeye ve ölümlere neden olabilmektedir. Örneğin içki içme yarışması yapıldığı zaman veya kişinin peş peşe 5 ve üzeri içkiyi hızlı bir şekilde içmesi ile alkol zehirlenmesi ile karşılaşması kaçınılmaz son olabilir. Bilerek veya bilmeyerek içeriğinde alkol bulunan ev ürünlerinin veya hijyen ürünlerinin içilmesi sonucu da alkol zehirlenmesi yaşanabilmektedir. Bu tarz alkol zehirlenmesi durumu ile karşılaşıldığı zaman acil bir şekilde sağlık personelinden yardım alınmalı ve sağlık personeli tarafından alkol zehirlenmesine maruz kalan kişiye gerekli müdahale yapılmalıdır. Alkol zehirlenmesi ile ilgili şüphe duyulduğu an gecikmeden acil olarak sağlık yardımı çağrılması gerekmektedir.

Alkol Zehirlenmesi Durumunda Uygulanan Tedaviler

Alkol zehirlenmesi ile karşı karşıya kalan kişilere belli başlı birkaç standart tedavi uygulanmaktadır. Alkol vücudu tamamen terk edene kadar solunum desteği sağlamak, damardan serum bağlamak ve vitamin ilaçları kullanmak belli başlı uygulanan alkol zehirlenmesi tedavileri arasında yer almaktadır. Erken teşhis yapılması ve tedavilerin tam olarak uygulanması halinde olumlu sonuçlar alınacaktır.

ALKOL ZEHİRLENMESİNİN BELİRTİLERİ

ALKOL ZEHİRLENMESİNİN BELİRTİLERİ

Alkol zehirlenmesinin belirtileri çok sayıda olup en belirginleri şunlardır:

Zihinsel karışıklık: Alkol zehirlenmesi geçiren kişinin bilinci berrak bir halde olmadığı için zihinsel karışıklık yaşaması olası bir durumdur.

Uyuşukluk: Alkol zehirlenmesine maruz kalan kişinin vücudunda uyuşukluk belirtileri görülebilmektedir. Yavaş yavaş başlayan uyuşma hissi zaman ilerledikçe bütün vücuda yayılabilir.

Kusma: Alkol zehirlenmelerinde en çok görülen belirtiler arasında kusma yer almaktadır. Alkol zehirlenmesi yaşayan bir kişi kustuğu zaman içindeki zehri dışarı atarak kendini daha kolay bir şekilde toparlayabilir.

Nöbet geçirme: Alkol zehirlenmesi yaşayan bir kişi titreme nöbetleri geçirebilir ve bu nöbet geçirme sırasında bir dışarıya kapanabilir veya dışarıdan gelen müdahalelere vücudu cevap veremeyebilir.

Yavaş nefes alma: Alkol zehirlenmesine maruz kalmak kişinin nefes alış verişinin yavaşlamasına ve giderek azalmasına yol açabilir. Durumun daha da ilerlemesi sonucu nefesin kesilmesi gibi durumlar ile karşılaşılabilir. Böyle bir durum ile karşılaşılması halinde gecikmeden müdahale edilmeli ve acil tıbbi müdahalede bulunması için sağlık personeli çağırılmalıdır. Sağlık personelinin gelerek müdahalede bulunmasına kadar geçen sürede alkol zehirlenmesine maruz kalan kişiye suni teneffüs yapılmalıdır.

Düzensiz solunum: Alkol zehirlenmesi yaşayan bir kişide düzensiz bir solunum gözlenebilir. Kişi soluk alıp verirken zorlanabilir veya soluk alıp vermesi adı şekilde yavaşlayıp hızlanabilir. Bu durumda yapılacak en mantıklı şey kişinin sakinleşmesini sağlayarak kişi ayağa kalkabilecek durumda uygun bir uygun bir pozisyonda oturtulmalı eğer kişi ayağa kalkamıyor ise soluk alıp vermesini rahatlıkla gerçekleştirebileceği bir pozisyonda yatırılmalıdır.

Cildin renkli veya soluk olması: Alkol komasına girmek cildin renginde değişikliklere yol açabilir. Kişinin cilt renginin renkli olması ihtimali  bulunduğu gibi aynı zamanda da kişinin cilt renginin soluk olması ihtimali de mümkündür. Yani kişinin cilt rengi iyice kırmızı tonlarında olabileceği gibi aynı zamanda solgun bir renge de bürünebilir.

Düşük vücut ısısı : Aşırı alkol kullanımı sonucu alkol komasına giren bir kişi nöbet geçirmesi sonucu vücut ısısında aşırı düşüşe görülebilir.

Uyandırılamayacak şekilde bilinç kaybı veya bayılma: Alkol zehirlenmesi ile karşılaşıldığı zaman en tehlikeli durum uyanmayacak şekilde bilinç kaybının yaşanması ve bayılma durumudur. Bu durumlar ile karşılaşıldığı zaman vakit geçirmeden 112 Acil aranarak acil sağlık yardımı istenmesi gerekmektedir. Çünkü bu durumlarda kişi ölüm tehlikesi ile karşı karşıya olabilmekte ve ölümcül bir durumda olabilmektedir. Bilincini kaybetmiş olan kişi hiçbir şekilde tek başına bırakılmamalı ve sürekli gözetim altında tutulmalıdır.

Alkol zehirlenmesi şüphesi

ALKOL ZEHİRLENMESİNE MARUZ KALAN KİŞİYE YAPILMASI GEREKENLER VE İYİ GELEN ŞEYLER

Alkol zehirlenmesi yaşayan kişi için acil tıbbi yardım talep edildikten sonra bekleme aşamasında kişi kusturulmalıdır. Çünkü alkol zehirlenmesine maruz kalan kişide öğürme refleksi etkilendiği için alkol zehirlenmesi yaşayan kişi boğulma hissi yaşayabildiği için soluk borusuna kusmuk kaçması sonucu akciğerlerde ölümcül dereceye varacak kadar hasarlar görülebilir. Bu yüzden acil tıbbi yardım ulaşana kadar kişiyi kusturmak için çabalamak gerekmektedir. Hiçbir şekilde ilk yardım bilgisi olmayan bir kişi bile basit bir  şekilde kusturma işlemini gerçekleştirebilir. Kısa süreli etki etse bile eğer imkan dahilinde ise şok etkisi yaratması için soğuk duş ve kahve içermek geçici çözüm olabilir. Alkol zehirlenmesi şüphesi mevcutsa veya alkol zehirlenmesi ile alakalı korku varsa alkol alımı öncesinde süt içmek alkol zehirlenmesi ihtimalini en aza indirger. Tek tip alkol kullanmak ve farklı içkileri birbirine karıştırmamak da alkol zehirlenmesinin engellenmesini sağlar. Ayrıca alkol tüketimi sırasında ara ara şu tüketilmesi de tavsiye edilmektedir. Alkol zehirlenmesi vücut üzerinde anormal olarak birçok değişikliğe neden olabildiği için kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Düşünmek, konuşmak, yürümek, hareket etmek ve ayakta durmak gibi davranışları sergilemek çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Bu yüzden alkol zehirlenmesi teşhisi çok zor değildir. Basit bir şekilde ve erken yapılan teşhis sayesinde yaşanan alkol zehirlenmelerine çabucak müdahalede bulunmak ve tedavisini gerçekleştirmek ölümcül seviyelere gelmeden ve ölüm tehlikesi yaşanmadan alkol zehirlenmesi yaşayan kişinin hayatını kurtarmayı sağlamaktadır. Her ne kadar tehlikeli sonuçları olsa da alkol zehirlenmesi yaşandığında bilinçli ve hızlı bir şekilde müdahale edilmesi durumunda kısa süre içerisinde tedaviden olumlu sonuç almak mümkün olmaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu