Sağlık

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Eksikliği durumunda çok önemli sağlık sorunlarına yol açabilen B12 vitamini ihtiyacınızı, doğal yollarla da rahatlıkla karşılayabilirsiniz. B12 içeren besinler yazımızda.

Eksikliği durumunda çok önemli sağlık sorunlarına yol açabilen B12 vitamini ihtiyacınızı, doğal yollarla da rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Kırmızı kan ve sinir hücrelerinin doğru şekilde çalışmasından sorumlu olan B12 vitamini için kısaca beynin besini diyebiliriz. Eksikliği ise ciddi kansızlık sorunları, hafıza kaybı, duygu durumu değişimi, konsantrasyon ve uyku bozukluğu, yürümekte zorluk, nefes alma güçlüğü, bağışıklık sisteminin zayıflaması, yorgunluk, kalp rahatsızlıkları, erkeklerde üreme sorunlarına yol açıyor. Astım, alerji, diyabet, gastrit, ülser, alzheimer ve hatta kanser gibi hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. Yetişkinlerde günlük gereksinim 2.4 mcg olan B12 vitamini suda çözünerek vücuttan atılan vitamin grubundan olduğu için her gün yeterli miktarda alınması gerekiyor.

Şimdi de iyi habere gelelim. Eğer ciddi bir rahatsızlığınız yoksa ya da vegan değilseniz beslenme alışkanlığınızda yapacağınız küçük değişikliklerle, B12 vitamini ihtiyacınızı çok kolay ve doğal yollarla tamamlayabilirsiniz.

İçerisinde B12 bulunduran besinler

İçerisinde B12 bulunduran besinler

Yumurta: Zaman zaman hakkında ateşli tartışmalar çıksa da, yumurta zengin içeriği nedeniyle vazgeçemeyeceğimiz besinlerden. Kahvaltınıza ekleyeceğiniz 100 gr. yumurta sarısı ile günlük B12 ihtiyacınızın %10 kadarını karşılayabilirsiniz.

Kırmızı Et; 100 gr. kırmızı et yaklaşık olarak 1.3 mcg. B12 içerir. Ama bu, vitamin ihtiyacınızın tümünü et tüketerek karşılayabileceğiniz anlamına gelmez. ‘Azı karar çoğu zarar’ diyerek kolesterol düzeyini de dikkate almakta fayda var.

Hindi; Düşük yağ oranı ile diyet yapan ya da sağlığına özen gösterenlerin menülerinden eksik etmediği, hindi etinin değerini her gün biraz daha fazla anlıyoruz. Hindi, kolesterol ya da kalp rahatsızlıklarında rahatlıkla tüketilebilen bir protein kaynağı olmasının yanı sıra B12 açısından da oldukça zengin. 100 gr hindi eti günlük B12 ihtiyacınızın %18’ini karşılıyor.

Ciğer; En zengin B12 kaynaklarından biri olan ciğerin bir porsiyonunda yaklaşık 30 mcg. bulunuyor.

Deniz Ürünleri; Çok önemli Omega 3 kaynaklarından olan somon, ton balığı, karides ve özellikle sardalya, B12 ihtiyacınızı da fazlasıyla karşılayabileceğiniz besinler arasında. Yaklaşık 100 gr. sardalya ile günlük olarak almanız gereken miktarın 3, 100 gr. somon ile de 2,5 katı kadar B12 vitamini alabilirsiniz.

Süt ve Süt Ürünleri; Kalsiyum deposu olarak bildiğimiz süt, peynir ve yoğurt aynı zamanda B12 vitamini açısından da zengin ürünler. 100 gr. inek sütü günlük ihtiyacınızın %23’ünü, yoğurt %38’ini, peynir ise %10 kadar bir miktarını karşılıyor.

B12 Eksikliği Depresyona Neden Olabilir Mi? içeriğimizde sizin için faydalı olacaktır.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu