Faydalı BilgilerTeknoloji

10 En İyi Android Başlatıcı (Launcher)

Akıllı telefonunuzu güzelleştirecek en iyi 10 Android başlatıcı (Launcher) listesi sizlerle. Bu uygulamalarla birlikte daha çok özelleştirme yapabilirsiniz.

istanbul temizlik şirketi

Telefonunuzu güzelleştirecek en iyi Android başlatıcı listesi sizlerle.

Android’in diğer mobil işletim sistemi üzerindeki dominant pozisyonunun asıl nedeni sahip olduğu sınırsız özelleştirme seçenekleridir.

Başlatıcılar ise Android’i kişiselleştirmek için en başta gelen uygulamalar arasında yer alır. Bir başlatıcı olmadan Android telefonlar işlevsiz bir hale gelir. Çünkü başlatıcılar ana ekranı ve telefondaki tüm uygulamaların kataloğunu kapsar. Bu nedenle her cihaz varsayılan olarak önceden yüklenmiş bir başlatıcı ile birlikte satılır.

Niçin alternatif başlatıcıları kullanalım?

Cihazınızda varsayılan olarak gelen başlatıcı ile yer değiştirecek çok sayıda üçüncü parti başlatıcı uygulamalar bulunuyor. Peki ama durup dururken neden değiştirelim?

Bu sorunun basit bir cevabı var; üçüncü parti başlatıcılar çok daha fazla özelleştirme seçeneği sunuyor ve böylece farklı ihtiyaçlarınızı karşılıyor.

Yıllar geçtikçe Android başlatıcılar daha akıllı ve daha çok özellik barındıran bir hale geldi. Bu yazımda ise uzun bir araştırmanın ardından en kaliteli olanlarını sizler için derledim.

Not: Bu listedeki sıralama rastgele yapılmıştır. Örneğin 9.sıradaki bir başlatıcı, 2. sıradaki bir başlatıcı ile aynı kalitededir. Kısacası aralarında kalite farklı pek yoktur. Dolayısıyla tasarım ve özellik olarak en çok hangisini beğeniyorsanız, gönül rahatlığıyla onu kullanabilirsiniz.

En İyi Android Başlatıcılar İncelemesi

1- Nova Launcher

Nova Launcher indir

Nova Launcher listemizin bir numarasında yer alıyor. Piyasadaki en kaliteli başlatıcılardan biridir. Çok hızlı, verimli ve hafiftir. Görünümünü değiştirmek için Android uygulama mağazasından bu başlatıcıya özel olarak üretilen harika ikon paketleri yükleyebilirsiniz. Ana ekranı, bildirim pencerelerini, klasörleri ve simgeleri özelleştirebilirsiniz.

Ayrıca Android Nougat ile tanıdığımız uygulama kısayollarını destekler. Prime sürümünde pek çok özelliğin kilidini açıyor ve kesinlikle denemeye değer.

Nova Launcher
Nova Launcher
Developer: Nova Launcher
Price: Free

2- Evie Launcher

Evie Launcher indir

En İyi Android Başlatıcı listemizin iki numarasında Evie launcher var. Bu uygulama piyasadaki en hızlı başlatıcılardan biridir ve tamamen performans amaçlı dizayn edilmiştir. Bu uygulamayı kullanmayı seçenlerin çoğu düzgün ve pürüzsüz olmasından dolayı çok memnun.

Uygulamanın arama özelliğinden faydalanarak dilediğiniz uygulamayı bulup çalıştırabilirsiniz.

Evie Launcher uygulaması içinde çok sayıda ana ekran kısayolları ve özelleştirmeler yer alıyor.

Evie Launcher Google uygulama mağazasındaki ikon paketlerini destekler. Fakat bu uygulamada pek fazla el hareketi yok.

Sonuç olarak hafif, hızlı ve basit bir başlatıcıdır.

Evie Launcher - Official Home
Evie Launcher - Official Home
Developer: NoNoah
Price: Free

3- Buzz Launcher

Buzz Launcher indir

En İyi Android Başlatıcı listemizin üçüncü sırasında Buzz Launcher var ve bu program Android’li cihazlarda özelleştirmenin adeta simgesi haline gelmiştir. Eşsiz özelliklerinden biri olan Homepack Buzz isimli özelliği telefonun ana ekranını 700 bin alternatif içinden dilediğiniz biriyle değiştirebilir. Bunlar kullanıcılar tarafından yüklenmiştir.

Bu programın içinde gömülü olarak gelen bir uygulama kilitleme aracı ve bir de RAM boşaltma aracı bulunuyor. Dolayısıyla bu işlemler için ayrı bir uygulama yüklemeye gerek kalmıyor.

Ayrıca çok sayıda el hareketi özelliğine sahiptir. Böylece birçok şeyi kısayollar ile yapabilirsiniz.

Screeen Effects adlı diğer bir özelliği sayesinde duvar kağıdının üzerine çeşitli animasyon efektleri uygulayabilir örneğin kar yağdırabilir veya sonbahar yapraklarının dökülmesini simule edebilirsiniz.

Buzz Launcher uygulamasının sınırsız özelliklerini keşfederken hiç sıkılmıyor, tam aksine büyük keyif alıyorsunuz.

Buzz Launcher indir/


4- Apex

Apex Launcher indir

En İyi Android Başlatıcı listemizin dördüncü sırasında Apex Launcher var. Bu uygulama görsel olarak mükemmel bir başlatıcıdır ve Google Play uygulama mağazasındaki binlerce tema yada ikon paketini destekler.

Oldukça hafif bir başlatıcı olmakla birlikte hem tabletleri hem de akıllı telefonları destekliyor.

Toplamda 9 farklı ana ekranı seçerek cihazın ekranını özelleştirebilir ve kullanmadığınız uygulamaları gizleyebilirsiniz.

Tüm uygulamaları isme göre, yükleme tarihine göre veya kullanma sıklığına göre sıralayabilir.
Dilerseniz pro versiyonunu satın alarak çok daha fazla el hareketi özelliğine kavuşabilir, uygulamalar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilir ve diğer ekstra özelliklerden yararlanabilirsiniz.

Apex piyasadaki en hızlı başlatıcılar arasında yer alır.

Apex Launcher
Apex Launcher
Developer: Android Does Team
Price: Free

5- EverythingMe

EverythingMe Launcher indir

EverythingMe Launcher en güzel şekilde telefonu organize ediyor ve en iyi uygulamaları size tavsiye ediyor.

Başlangıçtaki kurulum esnasında kategorilere göre ana ekran klasörleri oluşturuluyor.

Hızlı uygulama arama için tahmin (öneri) özelliği ve kişiselleştirilebilir el hareketleri bulunmaktadır.

Örneğin ana ekrana bir kez dokunarak Hızlı Rehber (Quick Contacts) özelliğini açabilir ve en sık aranan kişilerin listesini görebilirsiniz.

EverythingMe programı sizin alışkanlıklarınızdan öğrenerek ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılamak için kendisini geliştirir. Yani bir nevi yapa zekaya sahiptir.

EverythingMe Launcher indir


6- Smart Launcher 5

Smart Launcher 5 indir

En İyi Android Başlatıcı listemizin altıncı sırasında Smart Launcher var. Bu programın akıllı kapatma özelliği (smart turn off) syesinde telefonu bir zemine bıraktığınızda (dik olmayacak şekilde mesela yüz üstü olarak) telefon otomatikman ekranı kapatıyor.

Ayrıca kullanışlı el hareketleri de var ama oldukça sınırlı sayıda sunuluyor ve daha fazlası için satın almanız gerekiyor.

Smart Launcher 5 uygulamasının sevmediğim tek yönü ise ücretsiz versiyonda reklamlar göstermesi.

Smart Launcher 6
Smart Launcher 6
Developer: Smart Launcher Team
Price: Free

7- Microsoft Launcher

Microsoft Launcher indir

Microsoft Launcher (eski adıyla Arrow Launcher) kaliteli ve hızlı bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca içerisinde çok sayıda özelleştirme seçeneği bulunuyor. İsminden de anlayacağınız gibi Microsoft firması tarafından üretilmiştir.

Bundan dolayı Bing arşivindeki en güzel duvar kağıtlarıyla her gün otomatik olarak ana ekranınızı değiştirebilir.

Bir ana ekranı ise Googel Kartlar’ı anımsatacak şekilde panellerle dekore edilmiştir.

Dilerseniz rehberde aynı isimle iki yada daha fazla sayıda eklenen kişileri bulup gösterebiliyor ve birleştirebiliyor.

Microsoft Launcher
Microsoft Launcher
Price: Free

8- ADW Launcher 2

ADW Launcher 2 indir

En İyi Android Başlatıcı listemizin sekizinci sırasında ADW Launcher var. Bu başlatıcı oldukça kararlı, hızlı, kullanması kolay ve yüzlerce özelleştirme seçeneğine sahiptir. Kullanıcı arayüzü neredeyse tamamen saf Android’i hatırlatıyor.

Bu programın eşsiz bir özelliği var. Örneğin  seçtiğiniz duvar rengine göre ana ekranın rengini otomatikman değiştirebiliyor.

Bunların dışında geçiş animasyonları, ikon rütbe işaretleri, uygulama indeksi ve daha pek çok faydalı özelliğe sahiptir.

Bu programın üreticisinin söylediğine göre bu başlatıcıyı tamamen kendi beğendiğiniz şekle sokabilirsiniz. Mesela kendi widget araçlarınızın rengini dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Bir kullanıcı daha başka ne ister ki?

ADW Launcher 2
ADW Launcher 2
Developer: AnderWeb
Price: Free

9- Google Now Launcher

Google Now Launcher indir

Adından da anlaşılacağı üzre, Google tarafından üretilen bu uygulamada ana ekrandayken parmağınızı sağa doğru kaydırarak Google Now kartlarını açabilirsiniz. Ayrıca ana ekrandaki Google arama çubuğunun tasarımını kişiselleştirmek mümkün.

En üstteki uygulama önerileri gerçekten çok verimli çalışarak işleri kolaylaştırıyor. Tek eksiği ise çok fazla özelleştirme seçeneğinin olmaması.

10 En İyi Android Başlatıcı (Launcher)
The app was not found in the store. :-(

10- Pixel Launcher

Pixel Launcher indir

En İyi Android Başlatıcı listemizin son sırasında Pixel launcher var ve bu da Google şirketinin ürettiği diğer bir alternatif başlatıcıdır. Tüm Google Pixel cihazlarına önceden yüklü olarak gelir.

Eğer saf Android işletim sistemini Pixel modellerinde kullanmak isterseniz Pixel Launcher sizin için idealdir.

Kişiselleştirme seçenekleri rakiplerinden daha azdır ama uygulama önerileri ve Google kartlar özelliği onu bu listeye dahil etmem için yeterlidir.

Pixel Launcher
Pixel Launcher
Developer: Google LLC
Price: Free

Eğer telefonunuzda en son çıkan Android Pie tasarımının olmasını istiyorsanız, sizlere Rootles launcher uygulamasını öneririm.

Rootless Launcher
Rootless Launcher
Developer: Amir Zaidi
Price: Free

En İyi Android Başlatıcıları listemizin sonuna geldik. Eğer beğendiyseniz ve faydalı bir yazı olduğunu düşünüyorsanız, lütfen sosyal medya hesabınızda paylaşarak bana destek olun. Böylece daha fazla kişiye ulaşıp daha iyi geri dönüşler alarak, daha iyi işler yapmak için motivasyon kazanabilirim.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Arayüzlerin hız performansı ve kullanım kolaylığı sunması çok önemli. Güzel bir tavsiye seti hazırlanmış. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu