Faydalı BilgilerYaşam - insan

Neden Kilo Veremiyorum? İşte Kilo Verememe Nedenleri!

istanbul temizlik şirketi

Neden kilo veremiyorum? diyenlerdenseniz bunun birçok sebebi olabilir. Peki, kilo verememe sorunun nedenleri nelerdir? bu yazımızda sizlere detaylı bir şekilde açıklayacağım.

Sizler belki farkında olmadan diyetinizi erteliyor olabilirsiniz. Burada kilo verememe durumunun nedenini araştırmak ve daha kolay yağ yakmak için yaptığınız diyet hatalarına bir göz atmak gerekir. Halen neden kilo veremiyorum diye düşünüyorsanız sizler için hazırladığımız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Egzersizlerinizi Düzenli Yapıyor Musunuz?

duzenli_egzersiz

Mesela bu egzersizlere koşmak, yürümek ve ağırlık egzersizlerini örnek verebilirim. Bu egzersizler vücudun daha fazla çalışmasını sağlayarak kalori yakımını hızlandırır. Fakat bisiklet sürmek ve yüzmek gibi ağırlık taşımayan egzersizlerin yağ yakımı az olur. Yaptığınız egzersizleri günlük not alarak mutlaka takip edin. Tabi zamanla yaptığınız egzersizlerin süresini arttırın. Mesela 1 hafta boyunca 30 dakikalık bir koşu egzersizini bir sonraki hafta 45 dakikaya çıkarabilirsiniz.

Uykunuzu Tam Alıyor Musunuz?

uyku-duzeni

Uzmanlar uyku eksikliğinin fazla yeme ve kilo vermeme gibi sorunları doğurduğunu açıklıyor. Hatta yorgun insanlar üzerinde yapılan bir araştırmada bu insanların 500 kaloriden fazla yediğini ve bu nedenle kilo verememe gibi şikayetlerin daha fazla arttığı kanıtlanmış. Neden kilo veremiyorum diye halen düşünüyorsanız, bunun bir nedeni gece abur cubur yemek olabilir. Hatta gece yediğiniz abur cuburların  üzerine güzel bir uyku çekerseniz kilo almanız muhtemeldir. Uyurken yağ yakmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? İşte sizin için hazırladığım uyurken yağ yakmak mı hemde 8 saat boyunca adlı yazımı okumanızı şiddetle tavisye ederim.

Yediklerinizin Kalorisini Not Ediyor Musunuz?

kalori-hesabi

Çoğunlukla yediğimiz besinlerin ne kadar kaloriye sahip olduğunu hiç kontrol etmeyiz. En büyük hatalardan biride budur zaten. Ayrıca yediğimiz besinleri azaltarak zayıflayacağımızı düşünüyoruz buda yanlış bir düşüncedir. Bizim için önemli olan besinleri değil, kaloriyi azaltmak. Mesela etin kalorisi ile pırasanın kalorisi bir mi? kesinlikle hayır. Bu yüzden tükettiğimiz besinlerin kalorisini tek tek not edip kontrol etmektir. Böylece ne kadar kalori aldığımızı öğrenmiş olacağız ve kendimize buna göre bir program hazırlayacağız.

Stresten Uzak Duruyor Musunuz?

stresten-uzak-durun

Neden kilo veremiyorum? diyenlerin birçoğunun stresten uzak duramayan orta yaşlı kadınlardan oluştuğunu görüyoruz. Çünkü yapılan bir araştırmada stresin kilo alımını arttırdığı ve kilo verememe gibi sorunlara neden olduğu açıklanmıştır. Çoğunlukla kadınlar duygularını yiyeceklerle kontrol altına alıyor. Bu yüzden yiyeceklere daha çok ağırlık veriyorlar. Buda kilo alımını daha da hızlandırıyor.

Bir Diyetisyenden Yardım Aldınız mı?

diyetisyen-tavsiyesi

Diyetisyenle kilo verenler adına birçok insan var. Hatta diyetisyen eşliğinden 8 günde 4 kilo verenlerde var. Yine diyetisyen kontrolünde 1 ayda 8 kilo verenler de var. Çünkü burada tek başınıza değilsiniz, diyetisyeniniz sizin için egzersizleri ve ne yeyip ne içeceğinizi liste şeklinde hazırlayıp size sunuyor. Bu yüzden diyetisyenle kilo verenler, kontrol altında oldukları ve buna göre hareket ettikleri için kısa zamanda formuna kavuşuyor. Eğer yediğiniz ve içtiklerinizi de kendinize hakim olamıyorsanız, o zaman bir diyetisyen kontrolünde kilo vermeniz daha faydalı olacaktır.

Vitamin Eksikliğiniz Var mı?

vitamin-eksikligi

Neden kilo veremiyorum? Sorusunun bir diğer cevabı da vitamin eksikliğidir. Tabi bu konuda psikolojik sorunlarda beslenme programlarını aksatmaya ve kilo verememe sorunlarına yol açıyor. Peki, kilo verememe sorununa yol açan unsurlar nelerdir?

Sık sık alkol tüketmeniz, kalsiyum eksikliğiniz, az su içmeniz, selenyum ve magnezyum eksikliğiniz, kilo verememe sorununa yol açar. Ayrıca D vitamini, demir, B12 vitamini, omega-3 gibi eksikliklerde kilo verememe sorununa yol açan unsurlardandır. Kilo veremiyorum diyen birçok insan bu eksikliklerin olup olmadığını kontrol etmelidir. Bunun yanı sıra az su içmek kilo vereceğim diye gün boyunca aç susuz kalmak ve öğün atlamakta kilo verememe durumuna yol açar. Çünkü bu durum zayıflamanızı sağlayan metabolizmanın doğru çalışmasına engel yaratabilir.

Yeteri Kadar Yürüyüş Yapıyor musunuz?

duzenli-yuruyus-yapmak

Neden kilo veremiyorum diyenlerin yaptığı en büyük hatalarından biride aktivite eksikliğidir. Belki gereğinden fazla kalori alabilirsiniz ama kalorinizi yakacak bir hareketlilik yoksa işte o zaman kilo verememe sorunuyla başınız derttedir. Eğer kilo vermek istiyorsanız, kesinlikle bir aktivite veya egzersiz alışkanlığı edinmeniz gerek.  Bu aktivitelerin en vazgeçilmezlerinden biri yürümektir. Sağlıklı kilo vermek istiyorsanız, günlük olarak 6 bin adımdan fazla yürümeniz gerekir. Eğer kilo verememe sorunu yaşıyorsanız, 8 bin adımın altına düşmemeniz gerekir. Ayrıca evde de yapabileceğiniz etkili egzersizlerde var. Sizler için hazırladığım evde göbek eritme hareketleri adlı yazımı okuyarak kısa sürede göbek ve çevresindeki yağlardan kurtulabilirsiniz.

Bonus

2 hafta diyet adında bir programı sizlere tanıtmak istiyorum. Bu programda beslenmeden tutun yapacağınız egzersizlere kadar bir çok konu yer alıyor. #2WeekDiet #DietPlan

Evet, Neden Kilo Veremiyorum? İşte Kilo Verememe Nedenleri! adlı yazımızın sonuna geldik bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın…

İlginiz Çekebilir

Sevda

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu