Faydalı Bilgiler

Saçlarınıza zarar veren, bilmeden yaptığınız 8 hata

Saçlarınızı yıkar, fırçalar, kurutur, boyatır, düzleştirir ya da kıvırırsınız. Tüm bu işlemlerle birlikte saç zarar görür. Zamanla güçsüzleşir, uçları kırılır, giderek incelmeye başlar. Ancak iyi haber ise bu yıpranmayı tersine çevirebilirsiniz. Bunun için aşağıda saydığımız yaygın hataları yapmayı bırakmanız yeterli. İşte çoğumuzun bilmeyerek yaptığı ancak saçlara zarar veren hatalar:

1-  Saçları her gün yıkamak

Genel kural saçları ihtiyaç duydukça yıkamaktır ki bu süre 2 ya da 3 günde bir yıkanmasıdır. Bazı güzellik uzmanlarına göre saçlarınızı parlak ve sağlıklı tutan doğal, koruyucu yağlar vardır ve saçlarınızı her gün yıkayarak bu yağlardan da sıyrılmış oluyorsunuz. Bu durum özellikle boyalı saçları daha da çok etkiliyor. Saç renginin canlılığı azalıyor.

2- Çok fazla saç kremi kullanmak

Saçların en fazla neme ihtiyaç duyduğu yer uç kısımlardır. Bu yüzden saç kremini diplere değil sadece uçlara uygulamalısınız. Fındık tanesi büyüklüğünde avucunuza döküp uçlara eşit şekilde dağıtmalısınız. Gereğinden fazla kullanıldığında ya da diplere uygulandığında saçlar yağlı görünür ve ağırlaşır.

3- Yanlış şampuan

Şampuanların içerisinde bulunan sülfat gibi kimyasallar saçlara zarar verebiliyor. Özellikle dolaşma ve saçların uç kısımlarında ayrılmalar çok fazlaysa sülfat içermeyen bir şampuan denemelisiniz.

4- Saç maskesi kullanmamak

Özellikle yıpranmış, kuru ve kırılmış saçlarınız varsa ya da saçlarınızı boyattığınız için yıpranmışsa hafta da bir kere saç maskesi uygulamalısınız.

5- Saçları ıslakken taramak

Islak saçlar düşünülenin aksine kuru saçlardan daha zayıftır. Saçlarınızı yıkadıktan sonra ıslakken taramaya çalışırken saçları koparırsınız ve zarar verirsiniz. Uzmanlar banyodan önce saçların fırçayla taranmasını banyodayken ise saç kremi uyguladıktan sonra geniş dişli bir tarakla taranmasını öneriyor. Yani kuru saça fırça, ıslak saça ise geniş dişli tarak kullanmalısınız.

6- Saçları havluyla sert şekilde ovalayarak kurutmak

Bunun yerine saçlarınızı havluya sararak fazla suyu çekmesini sağlamalısınız.

7- Çok fazla ısı kullanmak

Özellikle düzleştirici, maşa gibi aletleri çok fazla kullanıyorsanız saçlarınızı oldukça yıpratacaktır. Bu yüzden saçlarınıza ısı koruyucu spreyleri kullanabilirsiniz.

8- Saçları kestirmeyi ertelemek

Saçların ortalama olarak en fazla 3 ayda bir kestirilmesi gerekir. Saçlarınızı uzatıyor olsanız bile uçlarda kırılmaların çoğaldığını fark ettiğiniz anda kestirmelisiniz.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu