Faydalı BilgilerListeler

Instagram’da Çok Beğeni Alan Fotoğraf Çekmenin İpuçları

Odaklama Yapın!

Öncelikle çektiğiniz fotoğraf ne olursa olsun odaklama yapmanız gerektiğini belirtelim. Telefonunuzla fotoğraf çekerken odaklama yapmanız çok daha çarpıcı fotoğraflar yakalamanızı sağlar. Fotoğrafta odak noktaya dokunduktan sonra telefonunuzun netleştirme yapması için birkaç saniye beklemeniz gerektiğini unutmayın. Odaklama yaptığınızda bulanık bir fotoğraf çekme riskiniz son derece düşük olacak. Daha net ve daha çarpıcı fotoğraf çekmenin olmazsa olmazı odaklama dır. Fotoğraflar ne kadar net görünürse o kadar güzel oluyor. Hatta odaklama yöntemi ile yakındaki nesnenin net uzaktaki nesnelerin bulanık çıkmasını sağlayabilir ve özel efekt uygulanmış görünümü sunan kareler yakalayabilirsiniz.

Parlaklığı Ayarlayın!

Parlaklığı Ayarlayın!

Cep telefonunuzun filtreleme aplikasyonlarını daha fazla kullanmanız gerekiyor. Özelikle parlaklık üzerinde mutlaka durmanız gereken bir konu! Telefonunuzu kamera ve parlaklık ayarlarını değiştirerek en parlak fotoğrafları yakalamaya çalışın. Bulunduğunuz ortamdaki ışığa bağlı olarak yapmanız gereken ayarlamalar değişebilir. Ancak çok sayıda kişi telefonunun flash ayarlarını ya da parlaklık ayarlarını hiç değiştirmeden fotoğraf çekmeyi tercih ediyor. Oysa bu ayarlar üzerinde yapacağınız basit değişiklikler kendinizin bile inanamayacağı kadar güzel fotoğraflar çekmenizi sağlar. Boş zamanlarınızda telefonunuzun bu ayarlarıyla çeşitli denemeler yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Karanlığa Yenik Düşmeyin!

Karanlığa Yenik Düşmeyin!

Kimi zaman Instagram’da büyük bir ilgi görecek fotoğraf yakalama şansı doğar. Ancak karanlık nedeniyle net fotoğraflar elde edemeyebilirsiniz.  Özellikle restoranlar gibi kapalı alanlarda bu sorun sıklıkla karşınıza çıkıyor. Karanlığa yenik düşmemek ve etkileyici bir fotoğraf yakalama şansını kaçırmamak için arkadaşlarınızın cep telefonundan yardım alabilirsiniz. Onlardan telefonunun flashını açmasını isteyebilir ve bu sayede karanlık ortamın bir anda aydınlanmasını sağlayabilirsiniz. Instagram fenomenlerinin bu yöntemi sıklıkla uyguladığı tüyosunu sizlerle paylaşalım.

Doğru Açıyı Yakalayın!

Bildiğiniz gibi bu platformda olmazsa olmazların başında selfie geliyor. Selfie çekerken yapılan en büyük hata telefonu direkt olarak tam karşınızda tutmaktır. Onun yerine kolunuzu biraz yukarı kaldırarak çok daha güzel selfieler yakalayabilirsiniz. Doğru açıyı bulduğunuzda fotoğraflarınızda nasıl daha etkileyici bir görünüm aldığını sizde fark edeceksiniz. Özellikle selfie çekiminde  doğru açı önemini çok daha net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu nedenle hafif yukarıdan çekilen selfielerin daha güzel fotoğraflar yakalamanızı sağladığını aklınıza kazıyın.

Farklı Kareler Yakalayın!

Herkesin kullandığı pozlamaları seçmek yerine daha farklı bakış açıları yakalamanız gerekiyor. Örneğin arkada çadırların bulunduğu bir kamp alanı ve keyif fotoğrafı hemen herkesin profilinde mutlaka bulunan kareler arasında yer alıyor. Bunun yerine bir ağaca çıkarak yüksekten çekeceğiniz bir fotoğrafın daha fazla beğeni alacağını unutmayın. Bakış açınızı değiştirin ve sıra dışı açılardan fotoğraflar çekmeye çalışın. Artık Instagram’da bu tür karelerin çok daha fazla ilgi gördüğünü belirtmeye gerek bile duymuyoruz. Artık biraz yaratıcı olmalısınız!

Kompozisyon Önemlidir!

Fotoğraf çekerken  kadrajınıza hangi objeleri girdiğini mutlaka incelemelisiniz. Kompozisyon bu platformda paylaşılan fotoğraflar söz konusu olduğunda çok daha fazla önem kazanıyor. Örneğin düz bir duvarın önünde çekilmiş ve son derece sade giyinen birinin fotoğrafı Instagram’da binlerce beğeni alabiliyor. Önemli olan bir kompozisyon yaratmak ve fotoğraftaki her nesnenin birbiri ile ilgili olmasını sağlamaktır.Küçük denemeler yaparak harika kompozisyonlar elde etmeniz mümkün olabilir.

Kaynak: https://crovu.co 

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu