Sağlık

Regl Sancısına İyi Gelen Yöntemler

Regl sancısının sebebi rahmin kendisini temizlemek ve arındırmak için kasılarak dışarıya atmasıdır. Peki regl sancısına ne iyi gelir?

istanbul temizlik şirketi

Regl sancısı çeken kadınların hayat kalitesi düşer ve neredeyse ayda 1 haftaları gergin ve ağrılı geçmektedir. Regl sancısının birden çok nedeni olabilir bu yüzden önce bir doktorun görmesi ve gerekli testleri yapması şarttır.

Regl sancısının sebebi rahmin kendisini temizlemek ve arındırmak için kasılarak dışarıya atmasıdır. Bu da kadınları belden diz kapaklarına kadar devam eden bir sancıya maruz bırakır. Çoğu kadın ağrı kesici kullanır fakat bu ağrı ile baş edemeyen kişiler ağrı kesici iğne vurulmak durumunda kalabilir. Fakat ne durumda olursak olalım ağrı kesici almak istemeyiz. Regl sancısını hafifletici yöntemleri uyguladığımızda bu ağrı ile başa çıkabilirsiniz. Regl öncesi alacağınız bazı önlemler de ağrının azalmasına etki edecektir.

Regl Olduğunuzda Yapmanız Gerekenler

  • Bitki çayları regl sancısına çok iyi gelmektedir. Vücudu rahatlatıcı etkiye sahip olan bitki çayları kasılmaları hafifleterek sancınızı azaltacaktır. Regl sancısını özellikle hafifleten çaylar, papatya ve rezene çaylarıdır.
  • Ağır yiyeceklerden kaçınmak ve sebze gibi yemeklerle beslenmek sizi daha rahatlatacaktır.
  • Regl döneminde bol su tüketimi de çok önemlidir. Vücudunuzda kan kaybıyla birlikte su da azalır bu da vücudunuzu daha yorgun ve güçsüz yapar. Su seviyenizi korumak için daha fazla su tüketin.
  • Kan yapıcı besinleri de yemeye çalışın pekmez, domates gibi yiyecekler kan artırması ile bilinir. Vücudunuz yaşadığı kaybı çabuk tamamlarsa daha az yorgun hissedersiniz.
  • Karına ve bele yapılan masajlar da regl sancısını hafifletir ve sancıyı geçirir. Fakat yapılan bu masaj sert olmamalıdır.
  • Çikolata yemek de regl sancısını hafifletecektir. Mutluluk hormonu salgılamanıza neden olan çikolata regl sancısı yapan hormonu hafifletir ve rahatlamanızı sağlar.
  • Regl sancınızı hafifletmenin bir diğer yöntemi ise stresten kaçınmak ve dinlenmek için kendinize zaman tanımaktır. Çünkü stresli ortamlarda kasılmanız artar ve bu da daha fazla sancılanmak demektir.
  • Sıcak su torbasını ayaklara koymak da oldukça faydalı ve etkili bir yöntemdir. Sıcak su torbasını uzun süre bekletmemek kaydıyla karnınıza da koyabilir ve o bölgedeki kasılan kasların rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Son seçenek olarak da doktorunuzun önderliğinde ağrı kesici alabilirsiniz. Fakat doktora danışmadan kulaktan dolma kullanılacak olan ilaçların size büyük zararlar verebileceğini unutmayın.

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu