Sağlık

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Bir insan ağzında sağ alt ve sol alt ve sol üst olmak üzere tam olarak 4 tane 2’lik diş vardır. 20’lik dişler ne zaman çıkar? Bu dişler normal şartlar altında 15 yaştan sonra çıkarlar. Bu dişler insanın ağzında bulunan diğer dişlere göre çok daha kolay ve çok hızlı bir şekilde çürüyebilirler ayrıca apse ve iltihap da yapabilirler. Bu nedenden dolayı da diş hekimlerinin büyük bir çoğunluğu 20’lik dişlerin çoğunluğunu seri bir şekilde çekilmesini tavsiye ederler. Öncelikle diş ağrısına sebep olan etkenleri ortadan kaldırmanız önem arz etmektedir. Bunun sebebi 20 yaş dişlerinin ağrı yapması için çeşitli sebepler bulunmaktadır. Dişlerin erken sürmesi, geç sürmesi veya iltihap ile apse yapması çürümesi de bu sebeplerden sayılabilmektedir.

diş ağrısı sebepleri

Doktorların En Sık Karşılaştığı Sorun

Diş ağrısı doktorların en çok karşılaştığı ağrı çeşitlerindendir ve bu ağrılar diğer ağrılar ile karşılaştırıldıklarında oldukça önemsenmektedir. Hele ki bu dişler eğer 20’lik dişlerdense hem çıkarken hem de çürüdüğünde son derece kötü bir ağrıya neden olabilmekteler. 20’lik dişlerin çürümesi de oldukça kötü bir problemdir. Çürüdükleri kolay bir şekilde anlaşılamayabilmektedir ve neden oldukları ağrıların nedenlerinin baş ağrısı veya migren gibi sorunlar olduğu da sanılabilmektedir. Bu gibi oldukça kötü acı veren ağrılar için bazen ilaçlar da çözüm olmayabilir.

Doktora Kesinlikle Gitmelisiniz

En önemlisi 20’lik dişlerde ağrı veya çeşitli problemler var ise mutlaka bir diş sorunu için diş doktoruna gitmeniz gerekir. Eğer dişlerin durumları daha kötüye gidiyorsa ve cerrahi açıdan da müdahale gerekmekteyse uzman hekimler diş ameliyatı yaparak bu dişleri alabilirler ve sonrasında sonlandırırlar. Ancak ameliyat son çaredir. Fakat cerrahi müdahaleden önce 20’lik diş ağrısının nasıl geçtiğini öğrenmek gereklidir. Geçici olarak çözümler arıyorsanız karanfil yağı sürülerek oraya yumuşatma, uyuşturma işlemi uygulanabilir. Karanfil yağını bir pamuğa sürerek bu pamuğu diş üstüne koyabilirsiniz ve bu işlem geçici bir süreliğine de olsa ağrıları dindirecektir. Fakat yukarı da bahsi geçen sorun gibi problemler yaşıyorsanız asla göz ardı etmemelisiniz. Çünkü bu sorunlar ilerleyen zamanlarda daha kötü problemlere dahi yol açabilmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu