Faydalı BilgilerListelerSağlık

Diş Eti Ağrısı İçin Mükemmel Çözümler, Bu Ağrıyı Ne Geçirir? Mutlaka Okuyunuz

Diş eti ağrısına acil çözümler ve uzmanlardan önemli kür ve tavsiyeler, Diş eti ağrısı nasıl geçer? Diş eti ağrısı ve diş eti iltihabı nasıl önlenir? Hepsi bu yazıda.

Gingivit ya da diğer adıyla diş eti ağrısı hem çocukları hem yetişkinleri etkileyen yaygın bir problemdir.

Diş etlerinin şişmesi ya da kırmızı bir hale bürünmesi, hissedilebilir derecede ağız kokusu, diş etlerinin geri çekilmesi ve hassaslaşma nedeniyle sık sık kanaması ve bunun sonucu olarak dişlerin kaybedilmesi diş eti iltihabı ya da ağrısına bağlı olarak meydana gelen yaygın şikâyetlerdendir.

Diş eti ağrısı hafife alınmaması gereken bir sağlık sorunudur ve ilerleyici nitelikte olması nedeniyle tedavi edilmediğinde diş kaybına zemin hazırlayarak daha farklı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Birçok diş eti hastalığının halen günümüzde etkili bir tedavisi bulunmamaktadır. Yapılan en etkili tedavi ağzın başka bir bölümünde diş eti alıp hasta olan bölgeye yerleştirmektir. Bu tedaviye başlamadan önce hem diş eti ağrısından kurtulmak hem de olası diş eti hastalığının ilerlemesini önlemek amacıyla evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz çözümler sayesinde diş eti ağrısı problemine son verebilirsiniz.

Öncelikle diş eti ağrısının neden kaynaklanabileceği konusunda bir hatırlatma yapalım.

Diş eti ağrısının nedenleri nelerdir?

Diş eti ağrısının nedenleri nelerdir?

Diş eti ağrısı, diş etlerinde meydana gelen bir problemin işaretidir. Hem yetişkinler ve hem de çocuklar bu sorundan sıklıkla etkilenirler.

Diş eti hastalıkları ya da ağrısının en yaygın nedenlerinden birisi, ağız içi hijyeninin doğru ve düzenli yapılmamasına bağlı olarak diş eti çizgisi boyunca ve diş eti altında plak birikmesidir. Plak birikimini önlediğimiz takdirde birçok diş eti şikâyetinin de üstesinden gelmiş olacaksınız.

Bunun dışında hormonal değişiklikler, sigara içme, kötü beslenme alışkanlıkları, genetik yatkınlığın uzun olması, şeker hastalığı, kullandığınız bazı ilaçlar, stres ve diğer hastalıklarınız gibi faktörlerde diş eti ağrısını tetikleyebilir.

Diş eti ağrılarının tedavisi meydana geldiği zaman yapıldığı takdirde daha da zordur. Bunun yerine bilinçli bir şekilde davranarak olası bir ağız ve diş eti ağrıları şikâyetlerinden önemli ölçüde kurtulmanın en basit yolu ağzınızı her gün tuzlu su ile gargara yapıp uygulamaktır.

Bu temel uygulamanın yanı sıra, diş eti ağrısından kurtulabilmek için birçok doğal, etkili şifalı bitki de bulunmaktadır. Diş eti arasından kurtulabilmek için bu uygulamaları düzenli bir şekilde yaparak hem diş eti ağrısından kurtulabilir, hem de diş eti rahatsızlıklarının ilerlemesinin önüne geçebilirsiniz. Sağlıklı diş ve diş etleri ve sağlıklı gülüşler için aşağıdaki maddelere dikkat ediniz.

Diş eti ağrısına ne iyi gelir? Diş eti ağrısından kurtulmak için hangi uygulamalar yapılmalı? Diş eti ağrısı nasıl geçer? Diş eti hastalıkları için nasıl önlem alınmalıdır? İşte sizin için derlediğimiz harika ve doğal çözümler.

Kekik

Diş eti çekilmelerine ve diş eti iltihaplarına karşı birebirdir. Bu kür özellikle şifalı bitki uzmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu‘nun önerisidir.

Bir buçuk tatlı kaşığı dağ kekiğini bir buçuk bardak suda 5 dakika kaynatınız. Ilıdıktan sonra süzün ve sabah kahvaltınız bittikten sonra diş etlerinizi kekiğin suyuyla fırçalayınız. Ağzınıza bir yudum kadar alın ve dişlerinizi fırçalayın.

Bu uygulamayı sabah, öğlen ve akşam yaparak diş etinde çekilmelerinin önüne geçebilirsiniz. Bu kür etkisini 3 günden itibaren göstermeye başlayacak, basit ve bir o kadar da etkili bir kürdür. Paradontoz adı verilen diş eti çekilmelerine önüne geçebilmek için bu uygulamayı yaklaşık bir ay boyunca sürdürmelisiniz. Anti bakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde diş eti çekilmelerine yanı sıra, diş eti iltihaplarının da önüne geçecektir.

Kekik

Hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit mikropları öldürme yeteneğinde olan anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Kullanıldığı takdirde önemli ölçüde rahatlık sağlar, aynı zamanda dişlerinizin parlatılmasında ve beyazlamasında da etkilidir.

Diş eti ağrısından kurtulmak için hidrojen peroksit kullanmayı düşünüyorsanız %3 oranında ki şişelerde satılan solüsyonları kullanmanızı öneririz.

Yapacağınız sadece eşit miktarda su ile hidrojen peroksit karıştırarak birkaç saniye ağzınızda gargara yapmak ve ardından tükürmek. Bu uygulamayı haftada birkaç kez tekrar ediniz.

Alternatif olarak hidrojen peroksit ile bir çay kaşığı kabartma tozunu karıştırarak diş fırçanızın üzerine koyunuz ve dişlerinizi doktorunuzun size öğrettiği şekilde fırçalayınız. Hidrojen peroksiti karanfil yağı ile karıştırmanız diş etlerinin sıkılaştırılmasında ve geri çekilmelerinin önlenmesinde son derece etkilidir.

Kendimi daha hızlı tedavi edeceğim diye hidrojen peroksiti günde bir kereden fazla kullanmamalı ve yutmamalısınız.

Kızılcık suyu şaşırtıcı derecede etkilidir

Kızılcık, diş eti hastalıkları ağrısının tedavisinde mükemmel derecede etkili bir meyvedir. Baharatçılarda ve yerel pazarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz kızılcık ya da bunun marmelatı C vitamini açısından büyük bir kaynaktır. Yeterli derecede C vitamini almanız Periodontoloji Dergisi’nin bir araştırmasına göre periodontal hastalık riskini düşürme de etkilidir.

Diş eti hastalığı ve buna bağlı olarak meydana gelen ağrıları tedavi edebilmek için günde 2 çorba kaşığı kızılcık marmelatı veya iki üç bardak kızılcık suyu içmeniz gereklidir. Buna ek olarak C vitamini bakımından zengin olan sebzeler ve turunçgillerin yanı sıra yaban mersini, çilek, üzüm, kırmızıbiber ve brokoli gibi gıdaları da almayı artırmalısınız.

Diş etleri için mükemmel seçim aloe vera

Aloe veranın cilt için iyileştirici özelliğini duymayan neredeyse yoktur. Oysaki bu şifalı bitki antiinflamatuar özelliğine sahip olması nedeniyle diş eti ağrılarının ve hastalıkların tedavisinde etkilidir.

Dişler ile diş etleri arasında kalan mikropları öldürür ve ağız yaraları ve ağızdan kaynaklanan kötü nefes kokusunu tedavi edebilir.

Uygulama son derece basit. Tercihen kendi yetiştirilmiş olduğunuz aloe vera bitkisinden jelini çıkararak diş etlerinize uygulayın ve 30 dakika beklettikten sonra durulayınız. Günde birkaç kez bu doğal uygulamayı yapabilirsiniz. Tercihinize göre aloe vera suyunu ağzınıza aldıktan sonra gargara yapabilir ve tükürerek farklı bir metot uygulayabilirsiniz.

Ağzınızı yağ ile gargara yapabilirsiniz

Ağzınızı yağ ile gargara yapabilirsiniz

Yağ ile yapılan ağız bakımı tedavisi geleneksel bir Ayurvedik kullanımdır. Bu tedavide genellikle susam yağı kullanmanız önerilir ve bu sayede ağzınızdaki plaklardan kurtulabilir, diş etlerini güçlendirebilir ve kötü ağız kokusunu azaltabilirsiniz.

15 dakika boyunca ağzınıza bir miktar susam yağı alınız ve tükürükten sonra ağzınızı çalkalayınız. En iyi sonucu görene kadar bu tedaviyi en az 1 ay boyunca günlük olarak yapınız.

Diş eti ağrısı için mucizevî etkili çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, inflamatuvar özelliğine sahiptir ve diş etlerindeki iltihapları ve diş eti tahrişlerini azaltabilir. Bu yağ, diş eti iltihabı ve kanamalarını etkili bir şekilde tedavi etse de dişlerinizdeki plaklardan etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlamaz.

Günde 2 defa kullanacağınız çay ağacı yağı ile karıştırmış olduğunuz diş macunu sayesinde diş eti rahatsızlıklarından kolaylıkla kurtarabilirsiniz. Çay ağacı yağını yutmamaya dikkat ediniz ve bu uygulamayı birkaç hafta boyunca deneyiniz.

Çay poşetlerinizi hemen atmayın

Poşet çayları tükettikten sonra geride kalan çay poşetleri diş etlerinizin önemli bir yaveri olabilir. Çay poşetlerindeki püf noktası, bol miktarda tanik asit içermesidir. Tanik asit, diş etleri inflamasyonu ve diş etlerindeki ağrıyı hafifletme özelliğine sahip olmanın yanı sıra, antioksidan bakımından da zengin olduğu için diş etlerinizin daha güçlü bir hale kavuşmasına olanak sağlayacaktır.

Kullandığınız çay poşetlerini soğuyuncaya kadar birkaç dakika bekletin ve 3-5 dakika boyunca diş etlerinizin üzerine uygulayınız.

Deniz tuzu ile diş eti ağrısını azaltın

Deniz tuzu ile diş eti ağrısını azaltın

Diş eti ağrılarının azaltılmasında diğer bir doğal seçim, önemli bir mineral kaynağı olan deniz tuzudur. Bir bardak ılık su ile az miktarda deniz tuzunu karıştırın ve bu karışım ile ağzınızı durulayınız. Günde 3 defa gönül rahatlığıyla bu seçeneği uygulayabilirsiniz.

Diş eti sağlığı için papatya çayı tüketiniz

Doğal bir çevreden edineceğiniz papatya ve bununla demlediğiniz çay, diş etleri hastalığından kaynaklanan ağrıyı ve iltihabı hafifletebilir. Papatya çayının antiseptik ve antiinflamatuvar özellikleri göz önünde bulundurulduğunda yapmış olduğu tedavi şeklinin çok da şaşırtıcı olacağı beklenilmemelidir.

Bir bardak suyun içerisine iki çay kaşığı papatya çiçeği karıştırarak 10 dakika demlenmesini bekleyin ve ağzınızda çalkalama işlemi yapınız.

Hindistan cevizi yağı diş eti iltihabına iyi gelir

Hindistan cevizi yağı, antienflamatuar ve anti bakteriyel özellikleri ile evde diş eti tedavisinde kullanabileceğiniz önemli bir yağ türüdür. Bilhassa kabartma tozu ile birleştirilerek uygulanması durumunda, ağzınızdaki asitleri de nötrleyerek dengeleyerek iyileşme sürecini daha da hızlandırabilir.

2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ile eşit oranda kabartma tozunu karıştırın ve bu karışımı diş macununu katarak dişlerinizi haftada bir veya iki kez düzenli olarak fırçalayınız.

Karanfil ile diş eti plaklarını önleyiniz

Diş eti plakları diş eti ağrılarının önde gelen nedenidir. Yapılan bir araştırmaya göre karanfil, inflamasyonu azaltmada ve plağın önlenmesinde etkilidir. Bunun yanı sıra, antioksidan ve antiviral özellikleri sayesinde diş etlerinde önemli bir rahatlama sağlayabilir.

Bir çay kaşığı kadar karanfili eziniz ve bunun içerisine nemli bir pamuk topu batırarak diş etlerinize nazikçe masaj yapınız. Yaklaşık 1 dakika kadar bekledikten sonra ağzınızı su ile çalkalayınız ve ağzınızı durulayınız.

Zerdeçal ile diş eti kızarıklığı ve kanamayı durdurun

2015 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre zerdeçal jeli diş eti iltihabı ve plakları önlemede etkili olduğu bulunmuştur. Zerdeçal jeli, anti-inflamatuar, antifungal ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğundan dolayı diş etlerindeki kızarıklık ve kanamaların giderilmesinde son derece etkilidir. Bunu yanı sıra, zerdeçalın içerisindeki curcumin adlı etken madde çoğu tıbbi tedavide de iyileştirici olarak kullanılmaktadır.

Zerdeçal jeli kullanmak için öncelikle ağzınızı fırçalayarak temizleyiniz. Zerdeçal jelini diş etlerine uyguladıktan sonra 10 dakika kadar bekleyin ve daha sonra ağzınızı su ile çalkalayınız. Bu tedaviyi günde iki kez tekrarlamanız olumlu sonuçlar almanıza katkı sağlayacaktır.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu