Faydalı BilgilerListelerTeknoloji

Organik SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Organik SEO nedir? İnternet sitenizin büyümesi, marka bilinirliği ve daha çok ziyaretçi çekmesi için organik seo çalışması nasıl yapılır onu detaylarıyla anlattık.

istanbul temizlik şirketi

Organik SEO Çalışması Nasıl Yapılır? Web sitesi olup ve bu site üzerinden bir beklentisi olan herkesin amacı arama motorlarında yapılan aramalarda ilk sıralarda çıkmaya çalışmaktadır. Bunun için yapılması gereken arama motoru optimizasyonu (SEO) işlemleri vardır. Bizde bu yazımızda sizlere Seo nedir? SEO nasıl yapılır? Organik seo nedir? gibi soruların cevaplarını kapsamlı olarak vermeye çalışacağız.  

Seo nedir? 

Search Engine Optimization kelimesinin baş harflerinin kısaltması olan SEO, Türkçeleştirildiğinde lügatimiza arama motoru optimizasyonu olarak geçmiştir. Google, Yandex vb. Arama motorlarında yapılan kullanıcı aramalarında genelde kullanıcılar, aranacak kelimeyi yazar ve ilk sıralarda çıkan siteleri ziyaret ederler. İlk sayfada sıralamada aşağı doğru inildikçe sitemizin tıklanma sayısı da azalır. İkinci sayfa ve sonrasında sitemizin yer alması durumunda ise kullanıcılar çok nadir siteleri ziyaret ederler. Bu sebeple SEO hizmeti almak web sitenizin daha fazla kullanıcıya ulaşması sağlayacaktır. SEO Hizmeti ile bünyenizde vermiş olduğunuz hizmetleri daha fazla kullanıcıya ulaştırır, eğer bir e-ticaret web siteniz varsa ürünlerinizin satışını daha da artırırsınız. SEO ile ticari gelişimlerinizin yanı sıra bir şirketin en önemli gereksinimlerinden olan marka bilinirliğinizi arttırmış olursunuz. Marka bilinirliği yüksek olan firmalar rakiplerine göre hem daha prestij elde eder hem de ticari gelişimi daha fazla olmaktadır. 

Yukarıda belirttiğimiz nedenden dolayı internet sitemizi yaptıktan sonra ilk yapmamız gerekenlerin başında kesinlikle seo çalışması gerekmektedir.  Google yapılan aramalarda gösterdiği siteleri sıralamak için 200 den fazla farklı kriterde siteleri analiz eder ve bu analizler neticesinde sitelerin sıralamasını belirler. Seo ise tam bu noktada devreye giriyor ve bu kriterden en azından belli olan bazıları üzerine yönlenmemiz konusuna bizlere yardımcı oluyor.  

Seo çalışması yaparken veya seo hizmeti alıyorsak bunun Google içinde doğal görünmesi için Organik Seo çalışması yapılması gerekir. Makalemizin devamında içeriğimizin başlığı olan Organik seo nasıl yapılır? konusu üzerine yoğunlaşıyoruz. 

Seo hizmeti

Seo Hizmeti Nedir? 

Seo hizmeti, seo uzmanlarınca bir web sitesinin arama motorlarında ilk sıralarda çıkması için yaptıkları çalışmanın bütünüdür. Birçok firma seo hizmeti alarak kazançlarını dijital pazarlama yöntemleri ile arttırmaktadır. HD Bilişim Teknolojilerinden seo teklifi alarak değerlendirebilirsiniz. 

Organik Seo Nasıl Yapılır? 

Bildiğiniz gibi her şeyin organiği makbuldür. Madem bir işlem yapıyoruz bana göre bununda organik olarak gözükmesi bizim için daha iyi olacaktır. Organik seo dememizdeki amaçta zaten yapılan işlemlerin hayatın doğal akışında olmuş gibi gösterilmesi ve Google tarafında belirtilen algoritmalara uygun çalışmaların gerektiğidir.  

Öncelikle özel bir alan adımız yoksa, kesinlikle yapacağımız işin kategorisine uygun bir alan adı seçmemiz gerekiyor. Alan adı uzantısının seo ya bir etkisi olmadığını özellikle Google defalarca açıklasa da yine de Türk kullanıcıları hedefliyorsak bizim halk olarak uzantısı “.com” olan alan adlarına bir zaafımız ve direk güveniyoruz. Bu yüzden domain boştaysa “.com” olarak almalıyız. 

Madem alan adını aldık şimdi sıra sitemizin dosyalarının barınacağı hostingde. Hosting seçiminde özellikle lokasyonu ve hızı önemli bir faktör. Google aramalarındaki en önemli kriterlerden birisi kesinlikle sitenin açılış hızıdır. SEO konusunda öncelikle site içi seo çalışmasının Goolge algoritmaları çerçevesinde yapılması gerekmektedir. Google önceliği sizin sitenize değil daha iyi ve kaliteli bir kullanıcı deneyimine verdiği için sitenizin yavaş açılması demek sizin de Google sıralamalarında gerilerde yer alacağınız anlamına gelir. İyi ve kaliteli bir hosting kullanmanız yapılacak seo çalışması için faydalı olacaktır. SEO yapılacak web sitlerinin hostingleri kaliteli sunucularda barındırılması gerekmektedir. Bu sebeple sektörde seo hosting paketleri satılmaktadır. 

Hostingde aldığımıza göre şimdi sitemizde kullanacağınız alt yapı ve kullandığınız yazılımdaki kodların yoğunluğu veya kodlama hatalarına dikkat etmemiz gerekiyor. SEO çalışması yapılacak web sitelerinin altyapısında bir hata veya bir sayfanın geç açılması süreci olumsuz yönde etkileyecektir. Türkiye’de kurulan sitelerin büyük bir çoğunluğu açık kaynak olan Wordpress kullanıyor, Wordpress özünde iyi olsa da kullanılan temalardan dolayı yavaşlama ve kod hataları ortaya çıkabilmektedir. Aynı durum kullanılan php veya asp scriptler içinde geçerlidir. Sitemizi yayına alacağımız zaman kullanılan script veya temayı özenle seçmeli veya işini iyi yapan birine özel yazılım web sitesi yaptırmalıyız.  

Sitemizi yaptıysak artık içerikleri eklemeye başlayabiliriz.. Siteye eklenen içerikler kesinlikle özgün olmalı, ziyaretçilerin ilgini çekmeli ve onların almak istediği bilgiyi konuyu çarpıtmadan uzatmadan onlara vermeli. SEO’da önemli bir kriter olan özgün içerik, organik seo çalışmasına büyük katkı sağlamaktadırKullanılan görseller ise kesinlikle özgün olmalı. E-Ticaret yapıyorsanız mümkünse fotoğrafları kendinizi çekin. 

Organik Seo Yaparken Sosyal Medya Etkisi? 

Web sitesi SEO çalışması yaparken sürecin hızı belirleyen faktörlerden biri de web sitenize çektiğiniz trafiktir. Doğal trafikleri arttırmak için girmiş olduğunuz özgün içeriklerin ilk etapta direk trafik ile Google’un dikkatini çekerek daha hızlı indexleme ve organik trafik için ilk sıralamayı almasını sağlayabilirsiniz. Sitemizi kurduk içerikleri ekledik ve artık ziyaretçilerin gelmesini bekliyoruz. Günümüzde ben büyük ziyaretçi kaynaklarının başında kesinlikle sosyal medya gelmektedir. Bunun içinde bir girişime başladığınız sırada Facebook, Twitter ve Instagram vb. hatta bunlara artık TikTok’u da katmamız lazım sosyal medya sitelerinde kesinlikle hesap oluşturmanız gerekiyor. Buraları düzenli olarak kullanmalısınız veya bu konuda bir sosyal medya uzmanından destek almalısınız.  

Sosyal medyada büyüyen bir girişimin bilinirliği artacağı için ve içerikleri daha fazla kişiye ulaşacağı için satacağınız bir ürün veya eklediğiniz bir içerik çok daha fazla etkileşim alabilir. Başlangıç aşamasında hesaplar hemen büyüyemeyeceğinden sosyal medyada fenomen olan hesaplarla iş birliği haline girilebilir.  Zaten az çok sosyal medya kullanıcısıysanız bu konuda sosyal medyanın önemini defalarca görmüşsünüzdür.  

Marka Bilinirliğinin Organik Seo’ya etkisi nedir? 

Organik seo nasıl yapılır yazımızdaki en önemli nokta burası diyebiliriz. İlk başta da dediğimiz gibi her şey organik olarak gözükmeli yani marka adının da organik olarak daha fazla bilinir olması, insanların hafızasında yer etmesi sitemizin Google gözünde daha kaliteli olduğunu gösterecektir.  

Mesela bir kullanıcı Google üzerinde arama yaparken direk sitenizin adını aratması ziyaretçilerin sitenize güvendiğini gösterir, tabi kelime ile yapılan aramada gözükmesi ve tıklanarak siteyi ziyaret etmeleri de etkilidir fakat marka bilinirliği açısından ilki kadar etki etmez. Marka adı ile Google aramalarında daha fazla trafik alan web sitelerinin SEO başarısı daha fazladır. Markanız ya da şrket adınız güven vermeye başladığında artık anahtar kelimelerde de Google’da üst sıralara gelmeniz çok olağandır. Başka bir örnekle anlatacak olursak bir E-ticaret sitesi açtınız ve dünyanın en iyi kırmızı kazağını satıyorsunuz. Sitenize eklediğiniz içerik kaliteli olsun, içeriğiniz özgün olsun ama Google aramasında “kırmızı kazak” yazdığınızda karşınıza ilk sırada Trendyol gözükür, çünkü onun marka bilinirliği bizden çok yüksektir.  

Tanıtım yazısı ve Backlink

Tanıtım yazısı ve Backlink Organik Seo’ya etki eder mi? 

Geldik makalenin, seo çalışması yapan veya yapmaya çalışan herkesin en çok merak ettiği konuların başında gelen backlink çalışmasına.  

Organik seo çalışmasında, öncelikle yeni açılmış bir siteye çalışma yapacaksak backlink olayına hemen başlamamak en mantıklısı olacaktır. Çünkü backlink demek bir sitenin size kefil olduğu anlamına geliyor ve Google organik backlinklere gerçekten çok önem veriyor. Bu durumda yeni açılan bir siteye 30-40 tane backlink alırsanız Google bunun hiç doğal olmadığını anlar ve sonrasında sizi cezalandırabilir. Bu durum organik SEO standartlarına uygun olmayan bir durumdur. Unutmayalım Google kesinlikle aptal değil ve binlerce mühendisin çalıştığı birbirinden farklı binlerce mühendisin üzerinde çalıştığı bir sitem.  

Diyelim sitenin açılmasından sonra bir süre geçti ve artık backlink çalışmalarına başlıyoruz, eğer konu hakkında çok bilginiz yoksa kesinlikle bir seo uzmanı ile görüşerek çalışma yapmalısınız. Zira her tanıtım yazısı sitenize faydalı olacak anlamına gelmiyor. Bazen hatalı yapılan tanıtım yazıları veya backlinkler sitemize fayda değil zarar vermeye başlar. Organik SEO çalışmasında backlink alırken zamana yaymalı ve sabırlı olmalıyız. Bir anda girilen backlinkler SEO çalışmasında web sitenizde olumsuz etki oluşturabilmektedir. 

Organik SEO çalışması yaparken backlink alacağımız sitelerin otoritesinin bizim sitemizden üstte olması önemli bir faktördür, bunun yanında bizim sitemiz ile aynı kategoride yer alması yine önemli bir fayda etkeni olacaktır. Aldığımız backlinkler o sitelerde de açık olarak gözükmeli ve kullanıcıları yanıltıcı bir olay gibi gözükmemelidir. Aşağıdaki örnekle olayı biraz anlatabiliriz. 

Makalemizin tamamını okuduysanız organik seo çalışması nasıl yapılır konusunda en azından birazda olsa bilgi sahibi oldunuz demektir. Eğer bu konularda kapsamlı bilgiye sahip değilsiniz kesinlikle işini bilen bir firmadan seo hizmeti almalısınız. Bir girişimin seo hizmetine harcayacağı bütçe bilişim çağı diye adlandırdığımız bu dönemde ar-ge kadar önemlidir. Unutmayın ki internette sizin birçok rakibiniz bulunuyor ve bunların çoğu seo çalışması yapıyor. Kim daha kaliteli ve iyi yaparsa o rakiplerinin önüne geçiyor. İşini düzgün yapan bir seo uzmanından alacağınız destek için ödeyeceğiniz ücret bir süre sonra kazanç olarak fazlasıyla dönecektir.  

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. SEO çalışmalarının organik şekilde yürütülmesi gerçekten çok önemli. Aksi taktirde yükselişler hızlı olduğu gibi düşüşler de aynı hızda gerçekleşebiliyor. Kalıcılık elde edilmesi için, spam olmayan tekniklerle zamana yayılarak çalışma yapılmalı. Teşekkürler içerik için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu