Faydalı BilgilerListeler

Nar Neye Faydalıdır?

Narın faydaları halk arasında bir portakal, mandalina, elma kadar iyi bilinmemekle birlikte en az onlar kadar faydalı bir meyvedir.  Fakat nar mutfaklarımızda hak ettiği yeri bulamamış meyvelerimizden biridir. Her tanesinin ayrı bir güzelliği olan narın faydaları saymakla bitmiyor. Nar neye faydalıdır konusuna gelecek olursak narın vücudu ve kalbi güçlendirdiği bilinmektedir. Nar protein ve yağ yönünden oldukça zayıftır. Bunun yerine narda bol miktarda potasyum bulunmaktadır. Sayı ile ifade edecek olursak 100 gr narda yaklaşık 250-300 mg. potasyum, 0,5 mg protein, 8 mg fosfor, 3 mg kalsiyum, 0,3 mg demir, 3 mg sodyum bulunmaktadır.

Nar neye iyi gelir dediğimizde ilk belirtilmesi gereken özelliği kansere karşı koruyucu antioksidan içermesidir. Yeşil çay ve portakal suyu gibi antioksidan olarak bilinen gıdalara oranla nar kat kat daha iyi bir antioksidandır.  Bir bardak nar suyu; 10 bardak yeşil çay, 3 bardak portakal suyuna eşit antioksidan madde içerir.

[irp]

Nar neye faydalıdır? / Narın Yararları Nelerdir?

  • Bağırsak parazitlerini öldürür.
  • Ağız kokusuna ve yaralarına iyi gelir.
  • Tansiyonu düşürür.
  • Kötü huylu kolesterolü azaltır.
  • Mide bulanmasına ve kusmaya iyi gelir.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
  • İçerdiği antioksidanlar sayesinde kanserden korur.
  • Mide iltihaplarına iyi gelir.

Türkiye’de bir üniversitede yapılan bir araştırmaya göre narın bağışıklık sistemini güçlendirdiği ortaya çıkmıştır. Çin’de yapılan araştırmada da narın kabuğunun suyuna oranla daha faydalı olduğu görülmüştür. Narın kabuğu kaynatılıp çay olarak tüketilebilir. Böylece hem mide sorunları azaltılır hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olunur.

Narın suyu sıkılıp kahvaltıda tüketilebilir. Özellikle okul çağındaki çocuklar için soğuk kış aylarında nar suyu bağışıklık sistemlerine çok iyi bir destek olacaktır. Uzmanlar marketlerde bulunan hazır meyve suları yerine evde taze sıkılmış olanları tavsiye etmektedirler.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu