Faydalı Bilgiler

MTV (Motorlu Taşıt Vergisi) Sorgulama, Ödeme, Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Vergisi Nedir?

MTV, araçlardan çıkan emisyon oranı, aracın yaşı ve koltuk sayısına bağlı olarak tutarları belirlenen taşıt vergisidir. MTV vergisi karada, havada ve denizde kullanılan araba, uçak, helikopter gb araçlardan alınmaktadır. MTV vergileri aracın trafik kaydıyla birlikte başlar ve araçtan trafikten men olana kadar ödenmeye devam edilir.

MTV Vergisi 2 taksit olmak üzere Ocak ayı ve Temmuz ayı içerisinde 2 taksit şeklinde ödenir. Eğer MTV vergisi ödenmezse ilk önce maliye bakanlığı tarafından eve uyarı mektubu gönderilir. Bu mektup dikkate alınmayıp borç ödenmezse maliye bakanlığı ilgilin şahsın banka hesaplarına haciz koyar ve vergiyi buradan tahsil eder.

2018 yılı MTV Vergi tutarları şu şekildedir.

1300 cc ve altındaki 1-3 yaş araçların vergisi 904 lira,

1300 cc-1600 cc arası 1449 lira,

1601 cc-1800 cc arası 2558 lira,

1801-2000 cc arası 4 bin 29 lira

MTV Vergisinin Sorgulaması Nasıl Yapılır?

MTV Vergisini Gelir İdaresi Başkanlığına ait İnternet Vergi Dairesi sitesinden sorgulayarak öğrenebilirsiniz. https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MENU_MTV

Bu sayfada araç bilgilerinizi girerek borcunuzu sorgulayabilirsiniz.
internetvergidairesimtv1

 

MTV Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır?

İnternet Vergi Dairesi sitesinden yaptığınız sorgulama sonucunda sizi ödeme sayfasına yönlendirecektir. Buradan kredi kartınızla tek çekim olmak üzere ödemenizi yapabilirsiniz. Ayrıca anlaşmalı bankaların sitelerinden veya mobil uygulamaları üzerinden de MTV vergisini ödeyebilirsiniz.

2018 yılı anlaşmalı bankaların listesi şu şekildedir.

mtvanlasmalibankalar[
mtvanlasmalibankalar

MTV Vergisi Ödemesi Nasıl Taksitlendirilir?

MTV Vergisini İnternet Vergi Dairesi sitesi üzerinden öderseniz tek çekim olarak ödemiş olursunuz. Ancak bazı banklar kendi web siteleri ya da mobil uygulamaları üzerinden taksitlendirme yapmaktadır.

MTV (Motorlu Taşıt Vergisi) vergisine taksit yapan bankalar şu şekildedir.

Akbank – 3 Taksit

Garanti Bonus Kart 2 Taksit, GarantiPay ile 3 taksit

İş Bankası Maximum Kart – 3 Taksit

Worldcard 3 taksit

CardFinans 2 taksit

Halkbank Paraf Paraf’la MTV’de 3-5 taksit fırsatı

Tüm taksit kampanyalarında ortak koşul 01.07.2018 – 31.07.2018 tarihleri arasında ödeme yapmanızdır.

Sıfır Araç MTV Vergisini Bayi mi Öder?

2018 yılı nisan ayı içerisinde sıfır araç alımı yapmıştım. MTV vergisinin 1. Taksit kısmını bayi yapmıştı. Satış yaparken bana bu konuda bilgi vermemişlerdir ancak borcun ödendiğini gördüğümde çok sevinmiştim. Sizde sıfır araç alımı yaparsanız bu konuyu netleştirin derim. Aksi taktirde boş yere vergiyi siz ödemiş olabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu