Faydalı Bilgiler

Kapı Gıcırtısı Neden Olur? Kapı Gıcırtısı Sorunu Nasıl Düzelir?

Hayatımız boyunca hiç olmasa bir kez kapı gıcırtısı sorunu hepimizin başına gelmiştir. Gün içerisinde hele o kapı çok fazla kullanılıyor ise bir süre sonra dayanılmaz bir hal almaktadır. Peki, kapı gıcırtısı neden oluşur ve çözümü nedir?

Kapı gıcırtısı sorunu, için önce kapı gıcırtısının ne olduğundan bahsedelim. Kapının açılma ve kapanma esnasında menteşelerinden gelen, zamanla dayanılmaz bir hal alan, ince ve kulak tırmalayıcı tiz sese kapı gıcırtısı adı verilir. Kapı gıcırtısının temel nedeni, kapıda alt ve üst olmak üzere iki adet kullanılan menteşe sisteminin zamanla kayganlığını kaybetmesi, paslanması ya da arasına çeşitli pislikler ve tozların girmesi ile çalışma performansını kaybetmesidir. Menteşenin düzgün şekilde çalışma ömrü ortamın nem durumuna göre ve menteşenin kalitesine göre değişmektedir. Menteşe her ne kadar kaliteli olsa da ortamda sürekli bir nem var ise menteşe zamanla paslanacak ve yine gıcırtı oluşacaktır.

Peki, kapı gıcırtısı sorunu nasıl çözülür?

Kapı menteşe sorununu çözmek için oncelikle gıcırtı yapan menteşeyi tespit etmelisiniz. Sorunlu menteşe tespit edildikten sonra menteşenin yuvasından çıkıp çıkmadığı, sallanıp sallanmadığı kontrol edilmelidir. Bunun ardından kontroller olumlu çıkar ise olabilecek tek sorun menteşenin paslanması ya da zamanla içindeki yağın bitmesidir.

İlgili Makaleler

Menteşeyi yeniden yağlamak için öncelikle içindeki tozlardan kurtulmak gerekiyor. Aksi takdirde menteşe kısa bir süre sonra yeniden gıcırtı yapmaya başlayacaktır. Öncelikle bir kurdan ya da ince bir çubuk yardımı ile menteşenin içinde biriken toz ve pislikler temizlenmelidir. Temizlemenin ardından araç ve makine parçası satan her yerden kolaylıkla alınabilecek makine yağı yine bir kürdan yardımı ile menteşenin iç tarafından köşelerine sürülmelidir. Kapı menteşesi yağlama işleminin ardından çalışmaya sorunsuz şekilde devam edecektir.

Peki, evinizde makine yağı yok, sürekli gıcırdayacak mı bu kapı? Makine yağı yok ise her evde bulunabilecek birkaç alternatif fikir de var tabi ki. Öncelikle evinizde varsa makine yagina alternatif olabilecek gres yağı gibi seçeneklere göz gezdirmelisiniz. Eğer evinizde gres yağı da yoksa her evin olmazsa olmazı sıvı yağlardan yardım alabilirsiniz. Ancak şunu da belirtmekte fayda var, makine ve gres yağı tozlanmayı önleyici yapısı ile kapı gıcırtısına uzun süreli koruma sağlayacaktır. Ancak evde bulunan sıvı ve katı yağlar, beraberinde tozlanma sorununu da getirir. Bu yüzden kapı gıcırtısı sadece birkaç ay süre ile yok olur. Yani kesin sonuç için öncelikli olarak makine yağı, yoksa gres yağı kullanılmalıdır.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu