Faydalı BilgilerListeler

Dam Koruğu Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Anavatanı Avrupa ve Batı Asya’dır. Büyük dam koruğu eskiden Avrupa’da damlara, evleri yıldırımdan korunmak için dikilirdi. Ayrıca damdaki dam koruğu solarsa bu herhangi bir kimsenin ölüm haberi olarak kabul edilirdi.

Anavatanı Avrupa ve Batı Asya’dır. Büyük dam koruğu eskiden Avrupa’da damlara, evleri yıldırımdan korunmak için dikilirdi. Ayrıca damdaki dam koruğu solarsa bu herhangi bir kimsenin ölüm haberi olarak kabul edilirdi.

Tıbbi Nitelikleri: Büzücü, yara tedavi edici.

Kullanıldığı Yerler: Deri çatlak ve döküntüleri, ezikler, hemoroit, nasır, siğil, yara, yanık.

Botanik: 20-50 cm boyunda çok yıllık bir bitkidir. Kök kısa ve iplik biçimlidir. Dikine çıkan saplar çok az dallıdır. Yapraklar etli, geniş yumurta biçimli, kenarları düzenli olmayan bir biçimde dişli, karşılıklı veya almaşıktır. Çiçekleri kırmızımtıraktır.

Nelerinden Yararlanılır: Bitkinin taze suyundan, kurututmuş tüm bitkiden, taze veya konserve edilmiş yapraklarından yararlanılır.

Toplanması ve Saklanması: Bitkinin kurutulması zordur. Genellikle bitkisel yağda konserve edilen yapraklarından yararlanılır.

Kokusu ve Tadı: Yaprakların tadı yumuşak, kökün tadı ise serttir.

Yan Etkileri: Önerilen ölçülerde kullanıldığı sürece herhangi bir yan etkisi yoktur. Bazı kitaplarda bitkinin zehirli olduğu yazılıdır.

Kullanma Biçimleri: Dıştan uygulanır.

Bitkiden Yararlanma Yöntemleri: Lapası, yağı ve suyundan yararlanılır.

içindeki Bazı Maddeler: Flavonoidler, glikozitler, maden tuzlan, sümüksü madde, şeker, tanen.

Dam Koruğu hakkında bilgiler

Tavsiyeler:

Deri Döküntüsü: Büyük dam koruğu su taze bitki preslenerek elde edilen suya iki katı su eklenir. Karışım bastırılmadan döküntünün üzerine sürülür.

Deri Sertleşmesi: Büyük dam koruğu SU Bitkinin taze sıkılmış suyu sertleşmiş deriye sürülür. Derin Olmayan Yaralar: Büyük dam koruğu taze bitki Taze dam koruğu yaprağı ezilerek yaranın üzerine bağlanır.

Ezikler: Büyük damkoruğu taze bitki Yeterli ölçüde taze bitki ince kıyılarak eziğin üzerine konur.

Not: Deride yırtık veya çizik olmamalıdır.

Hemoroit: Büyük damkoruğu Zeytinyağında konserve edilen taze yapraklar az ölçüde zeytinyağında krem durumuna getirilir. Krem bir gazlı beze bolca sürülerek hemoroitin üzerine konur.

Siğil: Taze yaprak siğilin çevresindeki deriye zarar vermeyecek biçimde siğile bastırılarak bağlanır. Gazlı bez taze büyük dam koruğu yaprağı suyunda ıslatılarak da siğilin üzerine bağlanabilir.

Nasır: Büyük damkoruğu sıkılmış taze suyu nasıra sürülür. Ancak nasırın çevresindeki deriyi korumak için nasırın etrafına krem sürülmelidir.

Yanıklar: Büyük damkoruğu taze bitki 30 g Zeytinyağı 30 mI 30 gr taze bitki, 30 ml zeytinyağında oda sıcaklığında 15- 20 gün dinlendirilir ve ihtiyaç kadar süzülür. Karışım yanığın üzerine bastırılmadan ince olarak sürülür.

Daha fazla bilgi için: https://en.wikipedia.org/wiki/Sedum_reflexum

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu