Faydalı BilgilerSağlık

Kas Geliştirmek İçin En İyi Besinler

Kas geliştirmek için en iyi besinler listemizde yer alan besin çeşitlerini düzenli olarak tüketerek, egzersiz programınız için destekleyici bir rutin oluşturabilirsiniz.

istanbul temizlik şirketi

Kas geliştirmek için en iyi besinler listemizde yer alan besin çeşitlerini düzenli olarak tüketerek, egzersiz programınız için destekleyici bir rutin oluşturabilirsiniz.

Hiçbir besin tek başına vücut gelişimine yardımcı olmazken, egzersiz sürecini doğru besinlerle desteklemek daha iyi bir kas yapılanmasına etki edebilir.

Kas Geliştirmek İçin En İyi Besinler Hangileri?

Vücut geliştirmek için en iyi besinler listemizde, kas gelişimine en fazla etki eden besinlerin hangileri olduğundan bahsettik.

Kas Geliştirmek İçin En İyi Besinler Hangileri?

Darı

Kas gelişimini gerçek manada destekleyen bir besindir. Darı gibi tahıl türleri kan dolaşımının aktif bir şekilde gerçekleşmesini sağlayarak, demir ve magnezyum gibi minerallerin önemli organlara dağıtımına yardımcı olurlar.

Bitkisel proteinler bakımından yüksek kaliteye sahip olan darı, aynı zamanda kompleks karbonhidratların fazlasıyla olduğu besin kaynakları arasındadır. Kasları güçlendirici yapısı nedeni ile vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilere tavsiye edilir.

Kenevir Tohumu

Kenevir tohumu da vücut geliştirmeye yardımcı besinler arasında yer alıyor. İçeriğinde vücudun ihtiyaç duyduğu birçok aminoasit bulunan kenevir tohumları, zengin protein kaynağı olarak bu süreci en iyi şekilde destekleyecek besinlerden biridir.

Tohumlarda bulunan yağ asitleri yağ metabolizmasını uygun şekilde uyararak, vücutta iltihaplanma oluşumunu da önler.

Somon Balığı

Her ne kadar somon balığı diye başlık atmış olsak da, tüm büyük balık çeşitleri kas gelişiminde sporcuların önemli birer yardımcısıdır. Çünkü bu balıklarda amino asit ve omega-3 yağ asitleri bol miktarda bulunur.

Deniz balıklarının en önemli sağlık yararlarından biri de, bol miktarda protein içeriğine sahip olmalarıdır. Yaklaşık 100 gram somon balığında 23 gram protein bulunması, bu balığın sporcular için iyi bir besin kaynağı olmasına neden olmaktadır.

Beyin sağlığının korunması ve metabolizmanın sorunsuz bir şekilde çalışması için de somon balığının önemli birçok faydası bulunmaktadır. Uzmanlar haftada birkaç porsiyon somon balığı tüketilmesinin, fiziksel ve bilişsel sağlık üzerinde önemli faydalarının olduğunu söylüyorlar.

Kinoa Tohumları

Hücre ve kasların yenilenmesine yardımcı olan esansiyel aminoasitler bakımından zengin olan kinoa tohumları, kas oluşumunu destekleyici bileşiklere sahiptir.

Sporculara sıklıkla tavsiye edilen bu tohumlar, içermiş oldukları magnezyum gibi mineraller sayesinde de kas gevşemesine yardımcı olurlar. Dolayısıyla egzersiz sonrası kas ağrılarını önlemek için de fayda sağlarlar.

Chia Tohumları

Antienflamatuar etkiye sahip olan chia tohumları, kasların sağlıklı bir şekilde büyümesi için ihtiyacınız olan omega-3 yağ asitleri içerirler.

Vücuda uzun süre enerji sağlaması nedeniyle de sporculara tavsiye edilen bu besin kaynağı, bilişsel gelişimin artması için de faydalıdır.

Yumurta

Özellikle tavuk yumurtası başta olmak üzere tüm kümes hayvanlarının yumurtaları, kas geliştirmek için en iyi besinler arasında yer alırlar. Çünkü ortalama 100 gramlık yumurtanın içerisinde 13 gram ve kadar protein bulunur.

İçermiş olduğu B12 vitamininin yanı sıra sağlıklı yağlar bakımından da zengin olması, tavuk yumurtasını sporcuların vazgeçilmez besin kaynaklarından biri yapmaktadır.

Peynir

Özellikle az yağlı süzme peynir 100 gramda 13 gram protein içerir. Yağsız olması nedeniyle diğer peynir türlerine göre daha düşük kaloriye sahip olan süzme peynir, kas yapılanmasının sağlıklı şekilde gelişmesine yardımcı olur.

Neredeyse tüm peynir çeşitleri yüksek protein içerikleri ile bilinirken, süzme peynirin yağsız olanının tercih edilmesi karbonhidrat alımını azaltarak vücuda protein sağlar.

Kuruyemişler ve Tohum Gıdalar

Fındık ve badem gibi kuruyemiş çeşitleri bol miktarda protein içerirler. Bilindiği gibi protein kaynakları, kas gelişimi için önemli besin maddeleridir. Diğer taraftan ceviz gibi tohum gıdalarda da bol miktarda omega-3 yağ asitlerinin bulunması, bu kuruyemişleri önemli birer besici sporcu besini haline getirmektedir.

Fıstık ezmesi gibi kuruyemişlerden elde edilen besinleri de ihmal etmemek gerekir. 100 gram fıstık ezmesinde 26 gram gibi yüksek miktarda protein bulunur.

E vitamini ve magnezyum gibi mineral ve vitaminler bakımından zengin olan badem ve fındık tarzındaki kuruyemişlerin, sporcular tarafından düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Kakao

Gerçek kakao çekirdekleri kas gelişimini güçlendirmek ve vücuda enerji vermek için tavsiye edilir. Flavonoid bakımından zengin olan kakao, 100 gramda 23 gram protein içererek günlük protein ihtiyacının önemli bir kısmını karşılar.

Ayrıca fazla yağlardan arındırılmış kakao tozlarının zengin magnezyum içeriği, egzersiz sonrasında görülebilecek ağrıların azaltılmasına yardımcı olur.

Yulaf Ezmesi

Kompleks karbonhidratlar içeren yulaf ezmesi, mineral bakımından diğer besinlere göre zengindir. Düzenli tüketilmesi, kas ağrılarını hafifletmek ve güçlü kaslar inşa etmek için tavsiye edilir.

B vitaminleri, fosfor, diyet lifi ve bol miktarda magnezyum içeren yulaf ezmesinin düzenli tüketilmesi genel sağlık üzerinde de faydalar sağlar.

Baklagiller

Barbunya, nohut ve mercimek gibi baklagil çeşitleri, bitkisel proteinler bakımından zengin besinlerdir. Ortalama 100 gramda 20 gramın üzerinde protein içerir.

Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağı zengin aminoasit bileşikleri ve omega-3 yağ asitleri içermesi nedeniyle, kas geliştirmek için en iyi besinler arasında tavsiye edilmektedir. Diğer taraftan vücuda enerji vermesi ve sağlıklı yağ alımını desteklemesi ile birçok yağa göre daha sağlıklıdır.

Tavukgöğsü

Genel olarak tavuk eti vücut geliştirmek için en iyi besinler arasında uzmanların tavsiyelerinden biridir. Ancak özellikle tavuğun göğüs kısmı, yüksek protein içerdiği için fazla tavsiye edilir.

100 gram tavukgöğsünde 24 gram kadar protein bulunmaktadır. Tavukgöğsünün derisiz tüketilmesi ve yağ oranının az olması nedeniyle, gereksiz kalori almadan protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Sığır Eti

Kırmızı et 100 gramda ortalama 11 gram protein içerir. Protein içeriğinden ziyade kırmızı etin aynı zamanda omega-6 yağ asitleri ve yüksek miktarda demir içermesi, sporculara tavsiye edilmesine neden olmaktadır. Ancak aşırı tüketimi yüksek kolesterol ve farklı sağlık problemlerine neden olabileceği için, tüketiminde dikkatli olmak gerekiyor.

İlginiz Çekebilir

Sevda

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu