ListelerSağlık

Grip Hastalığı ve Belirtileri Ateş Öksürük Halsizlik

Grip hastalığı, Influenza adı verilen virüsün sebep olduğu bir hastalık türüdür. Boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı gibi belirtileri olan bu hastalık, nadiren de olsa akciğerleri de etkileyebilen bir hastalıktır. Detaylar yazımızda.

Grip hastalığı, Influenza adı verilen virüsün sebep olduğu bir hastalık türüdür. Boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı gibi belirtileri olan bu hastalık, nadiren de olsa akciğerleri de etkileyebilen bir hastalıktır. Akciğerleri nadiren etkilemesinin yanında, boğaz, burun ve broşları sıklıkla etkilediğini söyleyebiliriz. Dünyanın en yoğun görülen hastalıklarından biri olmasının sebebi, çok kolay şekilde bulaşabiliyor olmasıdır. Influenza virüsüne bağlı gelişen grip hastalığı, genellikle 1 haftalık bir süreç sonrası geçer. Boğaz ağrısı en sık görülen belirtilerinden biridir. Bunun yanında halsizlik, öksürük, burun akıntısı ve ateşte hastlığın diğer belirtileri arasında sayılabilir. Genellikle evde istirahat ederek kendi kendine geçen bir hastalıktır. Yaklaşık 10-15 gün arası bir dinlenme ile kişi eski sağlığına kavuşabilir. Tabiki bu saydıklarımız sağlıklı kişiler için geçerlidir. Herhangi bir sağlık sorunu olan insanlar için grip hastalığı ciddi bir risk manasına gelmektedir.

Grip Öldürür

Grip Öldürür

Grip dünyada en çok ölüme sebebiyet veren hastalıklar arasında, ilk sıralarda kendine yer bulan bir hastalıktır. Günümüzdeki modern tıp teknikleriyle kolayca tedavi edilebilen bir hastalık olan grip, bundan yaklaşık 100 sene önce 20 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. Günümüzde basit bir hastalık sayılan gribin, 100 sene önce ne denli ciddi bir hastalık olarak görüldüğünü bu açıdan çok daha iyi idrak edebilmekteyiz. Dünyadaki toplam nüfusun %10 civarında bir rakamını etkileyen bu virüs kaynaklı hastalık, özellikle farklı bir hastalığı olan insanlar ile yaşı itibariyle genç olmayan insanlarda etkisini artırmaktadır. İlginç bir istatistiksel bilgi olarak ise, grip virüsü bulaşmış hastaların yaklaşık %30’u kadar bir oranda hiçbir grip belirtisi yoktur. Grip değilmiş gibi gözüken birisi aslında grip hastası olabilir. Grip hastalığının belirtileri genellikle şu şekilde sıralanmaktadır:

Grip Hastalığı Belirtileri

Grip Hastalığı Belirtileri

Öksürük: Boğaz kuruluğunun yanı sıra, burun akıntısı, boğaz ağrısı gibi belirtilerle birlikte öksürükte gözükebilir. Öksürük harici diğer belirtiler her insanda görülmez. Ancak grip olan insanların genelinde öksürük belirtisi mevcuttur.

Ateş: Gribin en önemli belirtilerinden birisi de yüksek ateş şikayetidir. 38 ila 40 derece civarında seyreden yüksek ateş, gribin devam ettiği süreç boyunca devam edebilir. Herkeste aynı etkiyi göstermeyen bu belirti, bazı insanlarda ise zaman zaman düşüp zaman zaman yükselebilir. Ateşin etkisini yükseltmesine ek olarak, grip hastalığının diğer belirtileri de etkisini artırır. Yaşı itibariyle küçük olanlarda daha çok şiddetli ateş şikayeti görülebilir.

Halsizlik: Virüsle mücadele etmek için vücudumuzdaki enerjinin çoğu harcanır. Bunun neticesinde ise grip hastalığına sahip olduğumuz süreç boyunca, halsizlik durumu başgösterebilir. Grip hastası olduğumuz dönem boyunca, mümkün olduğu müddetçe istirahat etmek hastalığı yenme aşamasında en önemli şeylerden biri olarak gösterilebilir.

Eklemsel Ağrılar: Bacak, sırt ve kollarımızda kas ve eklem ağrıları yaşanabilir. Bu ağrılar genellikle yoğun şekilde kendini belli eder ve hareket etmeyi zorlaştırır. Sadece kas ve eklem ağrıları değil, gözlerimizde de ağrılar olması muhtemeldir. Virüsün şiddetine göre ağrıların şiddeti de doğru orantıda artar.

Tüm bu belirtilerin hemen ortaya çıkacağını söylemek güçtür. Bazı belirtiler başlarken diğer belirtiler hafifleyebilir. Örneğin ilk grip olduğumuz anda yüksek ateş şikayeti başlayabilir, yüksek ateş düştükçe yerini boğaz ağrısına ya da öksürüğe bırakabilir. Belirtilerin olması bir anlamda da grip virüsünün vücuttan atıldığını işaret etmektedir. Çocuklarda kusma ve ishal şikayetleri de grip virüsüne bazı zamanlar eşlik edebilirken, yetişkinlerde genelde bu şikayetler olmaz. Zaman zaman soğuk algınlığı ile de karıştırılan grip hastalığıgrip ile aynı hastalık değildir. İki hastalık birbirinden farklı virüsler vasıtasıyla insanlara yayılırlar.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu