Instagram takipçi satın al
Faydalı Bilgiler

İyi Temizlik Hizmeti İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

İyi bir temizlik hizmeti almak için nelere dikkat etmelisiniz? Temizlik şirketi avantajları nelerdir? Ev temizliği yaptırmanın önemi nedir? Detaylar yazımızda.

istanbul temizlik şirketi

Öncelikle artık insanlar yoğun çalışma ve koşuşturma ile geçen günler içerisinde evde temizlik yapmaya bek zaman kalmıyor diyebiliriz. Evde temizliği çok detaylı olduğu için en azından bir hafta sonunun tamamının harcanması gerek ama bunun yerine işini iyi yapan temizlik şirketleriyle çalışarak zamanınızı kendinize veya ailenize ayırabilirsiniz.

Peki temizlik şirketi ile çalış demek kolay ama işini iyi yapanı nereden bulacağım? Temizlik şirketleri hangi hizmetleri veriyor? Evin her yerini temizliyorlar mı? Koltuk, perde yıkama vb. hizmetleri veriyorlar mı? Sorularını soruyorsanız şimdi bunların cevaplarına geçelim.

Aklınızda hiçbir soru kalmayacak şekilde detaylı olarak her şeyi size anlatacağım.

Temizlik şirketi neye göre seçilmeli?

Temizlik şirketi neye göre seçilmeli?

Temizlik şirketi seçerken öncelikle kurumsal firmalar tercih edilmeli, merdiven altı diye tabir edilen ve iki personelle bu işi yapmaya çalışan, kendi yeri olmayan, fatura kesemeyen firmalardan uzak durunuz. Zira temizlik şirketinden gelen personel deyip geçmemek lazım bununda bir yükümlülüğü var.

Evinize gelen temizlikçinin çalıştığı firmada sigortalı olarak çalışması önemli, çünkü evinizde oluşabilecek bir kazada eğer sigortası yoksa bunun yasal sorumlularının arasında ev sahibi de oluyor. Biliyorsunuz evde çalışanlara bile günlük sigorta yapılması kanunu zorunluluk, temizlik şirketleri sizi bu maddi yükten ve sorumluluktan kurtarmaktadır. Konya temizlik şirketi Batuhan Temizlik bu kriterlerin hepsini karşılıyor.

Kullandıkları malzemelere dikkat edilmeli kaliteli ve sağlığa zararlı ürünler kullanıp kullanmadıkları öğrenilmeli. Google üzerinde küçük bir aramayla şirket hakkında şikayet var mı? Şirkete yapılan yorumlar neler onlar öğrenilebilir.

Ayrıca temizlik şirketleri sadece ev temizliği değil birçok hizmet vermektedirler.  Temizlik şirketlerinin verdiği hizmetleri sıralayalım;

Ev Temizliği

Ev temizliği dediğimiz aman gözünüze basit gelebilir ama evde yapılan bir tadilat sonrasında yapılacak olan temizliği, yeni ev aldığınızda eve girince inşaat pisliğinin evde kaldığını görebilirsiniz, evin içinde temizlenecek birçok yer buluyor ve bunların hepsi gerçekten yorucu işler.

Evde evcil hayvan besliyorsanız onun beslenme ve bakım sorumluğu var tabi ama birde bu ev arkadaşlarımızın evimizde bıraktıkları tüyü, kılı vs. var. Evcil hayvan beslenen evlerin daha sık temizlenmesi gerekmektedir.

Evinize herhangi bir temizlikçi de çağırabilir siniz tabi bu durumda memnun kalmadığınız hizmet için hiçbir şey yapamayacaksınız ek olarak yukarıda yasal sorumluluklarından da bahsetmiştim tabi.

Koltuk yıkama

Koltuklarımızı neden yıkatalım derseniz. Evimizde yıllardır kullandığımız, misafirlerimizi ağırladığımız koltuklarımız her ne kadar arada temizlense de tahmin edildiği kadar masum ve temiz değiller. Koltuklar kullanım süresine göre zamanla kirlenirler, lekelenir ve görüntülerinde bozulma olur.

Görüntü kirliliği ilk göze çarpan detay olsa da kötü görüntünün haricinde sağlıkla ilgili de riskler barındırmaktadır. Alerjik bünyeler için ev tozu ve toz akarı en önemli tehlikelerdir. Koltukların üzerine yerleşen toz akarı normal silme ile geçen canlılar değil maalesef. Sırf sağlığınız içinde belirli aralıklarla yıkatmanız gerekmektedir.

Temizlik şirketlerine koltuk yıkattığınız zaman bu iş için yapılmış güçlü makinelerle yapıldığı için hem çok iyi temizleyip hem de çok kısa sürede kurumaktadır. Bundan sonra koltuk yıkama hizmeti neden çok önemli anlamışsınızdır.

Ev Temizliği

Stor perde yıkama

Evinize stor perde kullanıyorsanız ne kadar çabuk tozlandığını ve kirlendiğini biliyorsunuzdur zaten. Evdeki storları söküp onları açıp yıkamak büyük bir alan ve oldukça fazla emek gerektirmektedir. Birde tabi bozmadan söküp takması var onu hiç saymıyorum. Stor perde yıkama hizmeti ile stor perdelerinizi profesyonel ellere teslim ederseniz geri montaj yapıldığında aradaki büyük farkı sizde ark edeceksiniz.

Koltuk yıkamanın gerekliliğinde bahsettiğim alerjik durumlardan tekrar bahsetmeye gerek yok sanırım, evde yapılacak veya yapılması gereken bütün temizliklerin ana konusu bu olmalı. Şimdilik alerjim yok diyebilirsiniz ama 26 yaşından sonra ev tozu ve toz akarına alerjisi olan kişi tanıyorum şahsen.

Korniş Montajı

Şimdi diyorsunuz ki korniş montajı için temizlik şirketiyle niye görüşelim? Öncelikle aslında neredeyse hiç görünmeyen korniş montajı oldukça zahmetli bir iş. Hele bir de eşyalı bir evde eskiyen kornişler değişecekse veya yeni korniş takılacaksa montaj sırasında çok fazla toz, kir çıkıyor.

Bazıları yapıştırma yöntemiyle yapıyor ancak bazı perde ve storların ağırlığını düşündüğümüzde çokta sağlıklı bir yöntem gibi gelmiyor. Zira evimde kullandığım blackout store perde normalin 2-3 katı ağırlığında o yüzden en iyi ve sağlam yönetimi tavanı delerek dübel ile montaj yapmak.

Etraf kirlenmeden bu işi yapmak isterseniz işi profesyonellerine bırakmanız gerekiyor.

Yardımcı (Gündelikçi) ihtiyacı

Yardımcı (Gündelikçi) ihtiyacı

Evinize çağıracağınız kişiler bütün gün çalışmasına gerek yok diyebilirsiniz, ekip olarak gelinmesine gerek yok benim evim küçücük zaten 1 kişi 1 günde halleder diyebilirsiniz ve hatta benim evimin temizliği için 1 tam güne ihtiyaç yok yarımda günde de tamamlanır da diyebilirsiniz.

Belirli periyodlarda değil de sadece istediğim zaman birisi gelsin diyorsanız gündelikçi çağırmanız çok daha mantıklıdır.  Gündelik temizlik için gelen kişiler sadece eviniz için değil ofis vb. ortamlar içinde hizmet veriyorlar aslında.

Genel olarak gündelikçi çağrıldığında kişinin kullanacağı temizlik malzemeleri ev sahibine aittir, bu sebeple sizin tercih edeceğiniz malzemeleri kullanırlar, şirketlerden gündelikçi çağırırsanız istediğiniz takdirde kendi kullanacakları malzemeleriyle geliyorlar.  Yazılı bir kanun olmasa da eve gelen gündelikçiye yemek ve ikramlar ev sahibine aittir.

Gündelikçi kaç saat çalışır?

Eve gelen gündelikçi toplamda 1 saat mola verir ve bunun haricinde 8 saat evin temizliğini yapar. Toplam 9 saat süren temizlik süreci sonunda tertemiz bir eve sahip olacaksınız.

Gündelikçi çağırırken dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi de evinizde evcil hayvan varsa bunu şirkete bildirmeniz gerekiyor, çünkü evinize gelecek gündelikçilerin hayvanlara karşı alerjisi olabilir. Bu sebeple buna çok dikkat etmeninizi hiddetle öneririm.

Bu kadar detay paylaştıktan sonra artık tercih size kalmış tabi. Temizlik şirketlerinin önemlerinden bahsettik ama yanlış tercih edilen, kurumsal olmayan şirketler sizi pişman edebilir. Bu detaya çok dikkat etmelisiniz.

Konu hakkında daha fazla detaya ulaşmak için ve aklınıza takılan her soruyu hemen sorabilmek için https://www.batuhantemizlik.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

3 Yorum

  1. Biz de bir temizlik firması olarak çok faydalandık bu yazıdan. müşteri memnuniyetini sağlamak çok önemli temizlik hizmetinde. bu nedenle sürekli gelişim içerisinde olmak gerekli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu