Faydalı BilgilerListeler

Rüyalarımız Bize Neler Söylüyor?

Rüyalar, farklı dinler ve kültürlerde çek önemli yere sahip olmakla birlikte ilk devletlerden itibaren kahinler tarafından halkı yönlendirmiş ve içinde büyük mesajlar barındırdığına inanılmış, insan beyninin meydana getirdiği sembollerdir. Günümüzde de pek çok psikolojik rahatsızlığın belirtisi olan bu sembollerin ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü?

İlgili Makaleler

Rüyalarımızın bilimsel olarak tanımı; bastırmak zorunda kaldığımız duygu ve düşüncelerimizin, kontrolümüzün devre dışı kaldığı uyku esnasında imgeler şeklinde açığa çıkmasıdır. Uyku sürecinin REM (rapid eye movement) denilen derin uyku bölümünde gördüğümüz rüyalar geçmiş yaşantılarımızdan izler taşır. Bu konuyla alakalı analitik psikolojinin kurucusu olan İsviçreli psikiyatr Carl Gustav Jung’a göre; rüyalar bireyin deneyimlerinin yanı sıra insanlığın ilk zamanlarından günümüze değin uzanan her olay, adet ve korku topluluklara işlenerek kolektif şuuru meydan getirmiştir ve rüyalar bu şuur sebebiyle oluşur. Başka bir deyişle rüyaların kaynağı psikofizyolojiktir ve gelecekten bilgi vermekten ziyade geçmiş ya da şu anki yaşayışla alakalıdır. Bu yönüyle de rüyalarımız bastırılmış ruh durumumuz hakkında ip uçları vererek psikolojik sıkıntı ve rahatsızlıklarımızın teşhis edilmesinde çok önemli bir kaynaktır.

Evrensel Rüyalar

Evrensel Rüyalar

Rüyalarımızın ruh durumumuzla alakalı ip uçları verdiğinden bahsettik, öyleyse araştırmalar sonucu bütün insanlık için aynı durumu sembolize edildiği belirlenmiş bazı rüyalardan bahsedelim

Rüyada Kovalanmak

Rüyada Kovalanmak

Rüyada kovalanmak içerisinde büyük bir endişe taşıyan çok sık görülen rüyalardan biridir ve bu tür bir rüya gören kişinin yüzleşmesi gereken bir sıkıntısı vardır.

Rüyada Su kaynağı görmek:

Rüyada Su kaynağı görmek:

Rüyada görülen su kaynağının bulanık, durgun, kirli, berrak olması duygu durumunuzu kontrol edip edemediğinizi simgeler.

Rüyada Uçmak:

Rüyada Uçmak:

Uçuştan korkmak; kontrol edilemeyen durumları, engele takılmak; siniri, keyifli bir uçuş ise mutluluğu temsil eder.

Rüyada Okul veya sınıf görmek:

Rüyada Okul veya sınıf görmek:

Geçmişe yaşadığınız bir duruma benzer bir haldesinizdir ve rüyanız sizi ders çıkarmanız konusunda uyarır.

Rüyada Diş kaybı:

Rüyada Diş kaybı:

Diş kaybı: özgüven eksikliği içerisinde bulunduğunuzu gösteren bu rüya aynı zamanda çaresiz hissettiğinizin göstergesidir.

Rüyada Düşmek:

Rüyada Düşmek:

Düşmek: Süzülürcesine bir düşüş dinginlik ve huzur anlamına gelirken kontrolsüz bir düşüş büyük karamsarlık içerisinde olduğunuzu söyler.

Rüyada Çıplaklık Görmek:

Rüyada Çıplaklık Görmek:

Çıplaklık: hayatınızda ortaya çıkmaması gereken bir durumun ve hassasiyetinizin göstergesidir. 

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu