EDİTÖR BAŞVURU
Sağlık

Akapuntur Tedavisi ve Uygulama

Akupunktur, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 150 ‘nin üzerindeki rahatsızlığın iyileştirilmesinde etkili olduğu kabul edilen alternatif bir tedavi yöntemidir.

Akupunktur, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 150 ‘nin üzerindeki rahatsızlığın iyileştirilmesinde etkili olduğu kabul edilen alternatif bir tedavi yöntemidir. Derinin altında 14 enerji kanalı yer almaktadır. Bu kanalların üzerinde direnç noktaları bulunmaktadır. Bu noktalar ise çeşitli organlar ile bağlantılıdır. Akupunktur tedavisinde bu noktalar uyarılarak çeşitli organların düzenli ve doğru çalışmalarını sağlayacak şekilde hormonlar salgılanmasına yardımcı olur.

Yan etkilerinin ve işleyişinde herhangi bir kimyasalın olmaması en tercih edilen tedavi yöntemleri arasında gelmektedir. Öyle ki bazı ameliyatlar öncesinde ilaçla anestezi uygulamak yerine akupunktur uygulanmaktadır.

Akupunktur kelimesi, anlamı iğne olan “Akus” ve anlamı batırma anlamına gelen “puntura” kelimelerinin birleşiminden gelmektedir.  1991 yılından itibaren Türkiye ‘de de bilimsel bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Kabul edildiği tarihten bu yana pek çok üniversitede eğitimi verilmektedir.

Akupunktur Tedavisini Uygulama

Akupunktur Tedavisini Uygulama

Ülkemizde akupunktur tedavisini uygulamanın yasal olarak başlıca şartı hekim olmak ve “Akupunktur Tedavisi Uygulama Sertifikası”na sahip olmaktır.

Yurt dışında ya da Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı iznine sahip olan kurslardan eğitim alınabilir. Alınan eğitimin uygun kabul edilmesi durumunda, Bakanlığın gerek görmesi durumunda Akupunktur Bilim Komisyonu tarafından oluşturulan bir jüri tarafından değerlendirmeye alınır. Bu jürinin değerlendirmesi neticesinde eğitim alan kişi için “Akupunktur Tedavisi Uygulama Sertifikası” verilir.

Ayrıca Türkiye ‘deki Tıp Fakültelerinde de Akupunktur Bilim Komisyonu tarafından düzenlenen müfredat doğrultusunda eğitim verilmektedir. Bu tıp fakültelerinde gerekli eğitim üyeleri ve akupunktur birimleri bulunmaktadır. Düzenlemeler, onaylamalar ve denetlemeler ise Bakanlık tarafndan gerçekleştirilmektedir. Aynı eğitim sonrası sınavı da yine bakanlık tarafından düzenlenen sınav ile gerçekleştirilir ve sınavı geçenler “Akupunktur Tedavisi Uygulama Sertifikası” alırlar.

İlginiz Çekebilir

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu