Gezi Rehberi

İstanbul Gezilecek Yerler

İstanbul hakkında hiçbir bilginiz yoksa dahi gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İşte gezmek isteyen kişiler için İstanbul gezi rehberi;

istanbul temizlik şirketi

Ülkemiz gezilecek yerler bakımından en zengin ülkelerden biridir. Ülkemizde doğudan batıya, güneyden kuzeye kısacası her nokta ayrı ayrı güzelliklere sahiptir. Hal böyle olunca hem yerli turistler hem de yabancı turistler bu ülkenin güzelliklerinden faydalanmak istiyor. Bu yazımızda İstanbul’u gezmek isteyen ancak İstanbul hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler için bu yazımızda İstanbul’daki gezilecek yerler hakkında bilgi vereceğiz. Bu rehber sayesinde İstanbul içerisinde görülmesi gereken en önemli yerler hakkında bilgi vereceğiz. Bu şekilde İstanbul hakkında hiçbir bilginiz yoksa dahi gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İşte gezmek isteyen kişiler için İstanbul gezi rehberi;

İstanbul’da gezilecek yerler hakkında bilgi vermeden önce şunu söylemeliyiz ki burada tek bir yazıda İstanbul’da bulunan gezilecek yerleri anlatmamız mümkün değildir. İstanbul’da gezilmeye değer olan yüzlerce mekân var. Bu nedenle bu yazıda Biletbayi gezilecek yerler önerileri içerisinde yer alan en önemli mekanları vereceğiz.

İşte İstanbul’da gezmeye değer olan en önemli yerler;

Ayasofya

Ayasofya Camii ve Müzesi

Şüphesiz İstanbul içerisinde gezilecek en önemli yerler içinde baş sıraya yerleştirilmesi gereken en önemli mekân Ayasofya’dır. Birkaç ay önce cami olarak kullanılmaya başlanan Ayasofya’nın çok eski bir tarihi vardır. Yapımı 360 yılına kadar dayanan bu yapı ilk olarak Doğu Roma İmparatorluğu döneminde katedral olarak kullanılmaktaydı. Daha sonra İstanbul’un fethi ile Osmanlı Devleti’ne geçen Ayasofya bir süre cami olarak kullanılmaya başlamıştır. Ancak 1935 yılında alınan bir kararla bu yapı 2020 yılına kadar müze olarak kullanılmıştır. Günümüzde Ayasofya cami olarak kullanılıyor.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

İstanbul gezilecek yerler konusunda bilgi verirken Topkapı Sarayı’ndan bahsetmemek olmazdı. Topkapı Sarayı 1453 İstanbul’un fethinden sonra Osmanlı Devleti tarafından yapılmıştır. İçerisinde harem bölümünden has odaya, köşkler bahçesinden özel dairelere kadar pek çok bölümü içerisinde bulunduran Topkapı sarayı 1924 yılından bugüne kadar müze olarak kullanılmaktadır.

Yerebatan Sarnıcı

yerebatan sarnıcı

Daha önce karşılaşmadığınız bir yapı görmek istiyorsanız sizin için en iyi seçimlerden biri Yerebatan Sarnıcı olacaktır. Adından da anlaşılabileceği üzere bir sarnıç olan bu yapı Bizans döneminde yapılmıştır. Daha sonrasında fetih sebebi ile Osmanlı Devleti’ne geçen bu yapı şu an turistik olarak sergileniyor.

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı

Eğer küçük bir alanda ülkenin bütün dokularını görmek istiyorsanız sizin için Kapalı Çarşı en iyi seçimlerden biri olacaktır. Kapalı Çarşı’da birçok esnafı ve birçok ticarethaneyi görmek mümkündür. Şu an aktif olarak ticaret merkezi halinde olan Kapalı Çarşı yaklaşık 4 bin adet dükkâna ev sahipliği yapmaktadır.

Galata Kulesi

Galata Kulesi

Uzaktan İstanbul’u izlediğinizde göreceğiniz ilk yapılardan biri Galata Kulesi’dir. Galata Kulesi muhteşem görünümü ile İstanbul’un önemli simgelerinden biri halindedir. Şu an için turistik faaliyet gösteren bu yapıyı yalnızca 30 ₺ karşılığında gezebilirsiniz.

Taksim Meydanı

Taksim Meydanı

Taksim Meydanı çok çok önemli bir turistik alan olarak adlandırabileceğimiz mekanlardan biri değildir. Ancak bu listede Taksim Meydanı’na yer vermemek ayıp olurdu. Taksim Meydanı İstanbul’un simge noktalarından biridir. Ayrıca bu alan İstanbul’un şu an için en hareketli noktalardan biridir.

İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi

Türkiye’de yaşarken aynı zamanda Avrupa’nın dokularını görmek istiyorsanız İstiklal Caddesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bu alan şu an için İstanbul’un en hareketli noktalarından biridir. Her gün binlerce yerli ve yabancı vatandaşın gezdiği bu alan İstanbul’un merkezindedir ve birçok önemli konuma yakındır.

Bu mekanlar İstanbul içerisinde gezilmesi gereken yerler içerisinde %5’lik kısım bile değildir. Ancak İstanbul’da ilk olarak neyi görmem gerekiyor diyorsanız bu 7 mekan sizler için en iyi tercihlerden biri olacaktır.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu