Doğa - ÇevreGezi RehberiListeler
Trend

Kapadokya ve Peri Bacaları Gezilecek Görülecek Turistik Yerleri

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden ve en harika yerlerinden birisi olan Kapadokya ya gitmeyi planlıyorsanız kesinlikle gitmeniz gereken yerler.

istanbul temizlik şirketi

Kapadokya, 60 milyon yıl önce ErciyesHasan Dağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakanın, milyonlarca yıl boyunca coğrafi olaylar sonucu aşınmasıyla ortaya çıkan ‘Peri Bacaları’nın bulunduğu bölgedir.

Kapadokya
Kapadokya
Kapadokya’nın dünyaca ünlü peri bacalarının bir kısmına, binlerce yıllık erozyon ve aşınma ile meydana gelen değişim sonucu, doğa bu şekli vermiştir. İzin verildiğinde ve akışı bozulmadığında, bağımsız doğa olaylarının böyle doğaüstü figürler çıkardığını görmek, gerçekten harikadır. Kapadokya’daki yapıların en ünlüsü ve en bilineni ‘Deve’ adı verilen peri bacasıdır. Bakıldığında şekli itibariyle bir deveyi andırmaktadır.

Uçhisar KalesiKapadokya’nın zirve noktası olarak bilinir. Bölgenin hemen her yerinden görülebilen kale, en büyük ve en güzel peri bacası olarak gösterilmektedir. Kalenin içerisinde bulunan sığınaklara gitmek için, tarihi yolda Uçhisar’daki Kesek Meydanı’na doğru yürürken kaleyi, Şapkalı Kale’yi, Cevizli Peri Bacaları’nı ve Eski Uçhisar Evleri’ni seyrederek kale girişine kadar gelebiliriz.

Göreme Açık Hava Müzesi
Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi’nde ilk Hıristiyanların kiliselerini görebiliriz. Buralardaki İsa Peygamber çizimlerinin gözlerinin silindiğini fark edeceğiz. Sıklıkla insanlar bunu vahşi bir hareket olarak görseler de, İslam dininde peygamberlerin çizilmesi yasak olduğundan, tüm resimleri yok etmek yerine sadece gözlerini silmeyi tercih etmişler. Bazı kiliselerde güzel ve renkli resimler görürken, diğerlerinde basit çizimler ile karşılaşmak, resmin evrimi ile zamanın değişimini gözler önüne sermektedir.

Ihlara Vadisi
Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi, jeolojik özelliklerinden dolayı keşiş ve rahipler için uygun bir inziva ve ibadet yeri olmuşken, olağanüstü zamanlarda ise gizlenme ve korunma bölgesi olmuştur. Ihlara Vadisi’ndeki kiliselerdeki süslemelerde 6. yüzyılda başlayarak 13. yüzyılın sonuna kadar devam eden sürecin izlerine rastlamak mümkündür. Aynı zamanda burada bulunan birçok kilise bilim insanlarının oldukça ilgisini çekmektedir çünkü kiliselerin yaptıranları tespit edilse de ne zaman yapıldıkları kesin olarak tespit edilememektedir. Bu kiliselerin bazılarında, Hz.İsa’nın annesi Meryem’e müjdelenmesi, doğumundan ölümüne kadar birçok süreç resmedilmiştir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri
Derinkuyu Yeraltı Şehri

Yörenin bir diğer sürprizi ise, yeraltı şehirleridir. Bunların en ünlüleri ise; Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Mazı Yeraltı Şehri ve Özkonak Yeraltı Şehri‘dir. Toprağın işlenmesinin kolay olduğu yerlerde 30 kadar yeraltı şehrinin oluşturulduğu görülmektedir. Aşırı yumuşak olan kayaçlar bu bölgede yamaçların birçoğunda kaya mezarı, konut ya da güvercinlik gibi amaçlarla kullanılabilen yapıların yapılabilmesine ve insanların kazıyabilmesine imkan vermiştir. Anlatılanlara göre bölgede, keşfedilmemiş olanlar ile birlikte tahminen 30’dan fazla yeraltı şehri bulunmakta ve bu şehirler, en uzununun 90 kilometre civarında olduğu düşünülen tünellerle birbirine bağlanmaktadır.

Kuzeyinde Kızılırmak, doğusunda Yeşilhisar, güneyinde Hasan ve Melendiz Dağları bulunan bölge, batıdan Aksaray ve kuzeybatıdan Kırşehir ile sınırlanmaktadır. Kapadokya, Kalkeolitik Dönem’den beri devamlı yerleşim alanı olmuştur. Hitiler, Asur, Kaloniler, Frig, Tabal, Pars, İskender Sultası, Bizans, Selçuk, Karamanlı ve Osmanlı dönemlerinde iskan görmüş ve yerleşim yeri olmuştur. Göreme, özellikle 7. ve 13. yüzyıllar arasında, baskılardan, işkenceden ve zulümden kaçan Hıristiyanlar’ın yerleşmesiyle, o dönemde önemli bir merkez haline gelmiştir.

Volkanik dağlardan atılan tüflerden oluşan peri bacaları ile birlikte yüzyılların birikiminin bir araya geldiği bu doğal ve kültürel miras, Türkiye’de “balon turizmi“nin yapıldığı en önemli bölge olmasıyla birlikte, Dünya Miras Listesi’nde de yer almaktadır.

İlginiz Çekebilir

Martin Luther King

Martin Luther King, Jr., Afrikalı-Amerikalı Baptist papaz ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi. Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmaktadır ve 1964 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır.

5 Yorum

  1. Balona binerek harika manzaraları canlı canlı görmek çok iyi olurdu. Fotoğrafları da çok güzel seçmişsiniz. O nedenle ayrıca teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık.

  2. şahsen balayı seçimi olarak buraları değerlendirmek istiyorum. korona nedeniyle her ne kadar düğüne bir erteleme yapsak da:)
    vardır bunda da bir hayır.

  3. Kapadokya’da gezilecek çok yer var ama balona binip sabahın ilk ışıklarında o keyfi yaşamak bambaşka bir şey. Tabi cave otellerde kalmanın tadı da apayrı, biraz tuzlu olsada kaldığınıza değiyor.

  4. Kapadokya’ya iş için gitmiştir. Depo Çadırı işi vardı onu halletmek için gerçekten çok güzel bir yer. Herkesin gezip görmesi gerekenler listesine eklemesi gereken bir turizm cenneti adeta. Ama tabiki ortamın biraz pahalı olması sebebiyle herkes gidebilir mi düşünmek lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu