Gezi Rehberi

Türkiye’de yazlık alınabilecek en güzel 5 yer

Yaz gelince istediğimizde kafa dinlemeye ya da ailece vakit geçirmeye kaçabileceğimiz bir yazlık genç yaşlı hepimizin hayalidir.

İçinizden geçen cümle “Ay ne öyle herşey dahil tatillere dünyanın parasını veriyoruz, sanki açık büfedeki yemeklerin tamamını yiyebiliyoruz, en iyisi alalım bir yazlık zevkimize göre, kendin pişir kendin ye yapalım bahçesinde” kıvamındaysa, buyurun size bazı seçenekler:

1. Herkesin favorisi Alaçatı

Alaçatı yazlık

İzmir’e bir adım uzaklıktaki Alaçatı’da tarihi taş bir evi ufak restorasyonlarla şirin yazlığınıza dönüştürmek çok zevkli olur. Siz şimdiden cumba ve ahşap rüzgarlığınızın rengine karar verin. İsterseniz kendi dünyanızın içinde sakinliği yaşayın, isterseniz Alaçatı’nın kaliteli eğlence mekanları ve plajlarında neşeli kalabalığa karışın.

2. Akdeniz’in en batısındaki cennet Kaş

Kaş'ta yazlık

Cenneti çizin deselerdi Kaş’ın sahillerini çizerdiniz muhakkak. Bahçesinde begonvil olan pembe-beyaz bir yazlık ev hayal edin, kendi sebzelerinizi dikerken, giysilerinizi kırmızı toprağın boyadığı. Yamaç paraşütünden, Likya yolunda doğa yürüyüşüne sporu da bol bu güzide yer fazla mı sıcak geldi, haklısınız evet. Ama denizi de soğuk zaten, korkmayın.

3. Kuşadası’nda yazlık almaya ne dersiniz?

kuşadası yazlık

Batmayan güneşi, kilometrelerce uzayan kumsalları ile yaz tatilinin keyfini, sahilden dışarı adım atmadan rakı, şarap derken yanında kavun, peynir ya da limanda çöp şiş yiyerek geçirebilirsiniz. Fonda artık hangi müziği seviyorsanız.

4. Belki de yazlığınız bir adada olmalı

Avşa adası

Ulaşımı kolay ama seyrek, istenmeyen misafirlere “Ah bekliyoruz muhakkak” diyerek göz kırptığınız, Avşa adası 10 numara bir öneri olabilir. Hâlâ küçük kasaba havası bozulmamış, ahalisi ile sokakta selamlaşabildiğiniz, büyük çınarların altında yorgunluk kahvesi içtiğiniz Avşa’daki yazlığınız; bahçesinde ayva, erik ve elma olan sevimli bir ev olabilir pekala. Denizi de güzel, Marmara’nın iyilerinden.

5. Yeşil Karadeniz doğa tutkunlarının emrinde

karadeniz yaylaları yazlık

Sizin için yazlık dediğin denize yakınlığı kadar doğaya; dağlara, kayalara, ormanlara da yakın olmalıysa, yeşil Karadeniz emrinizde. Oksijenin ana vatanı Ordu sahillerinden birinde bir yazlık sahibi olabilirsiniz. Muhteşem yaylalar da yürüyüş yapmak ömrünüze ömür katacaktır.

Yaz bitmeden düşün yollara, yazın son demlerini püfür püfür yazlığınızın terasında geçirmeniz içten bile değil.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu